Otto Schulz

(Germany, 1882-1970)
Otto Schulz
(Germany, 1882-1970)

A TEA TROLLEY BY OTTO SCHULZ, AB BOET, GOTHENBURG, 1940´s.

Length 92 cm. Width 44 cm. Height 68 cm.

Wear. Dry cracks.

Literature

"B o-M ö b l e r är det inregistrerade namnet på sådana av Boet tillverkade möbler, vilka - liksom Bo-textilier och en del övrig Bo-tillverkning - säljas även hos en del andra ledande möbel- och inredningsfirmor. Å efterföljande avbildade Bo-möbler äro en del av de modeller, som under de sista åren ritats av arkitekt Schulz och utexperimenterats under hans personliga ledning. I likhet med tidigare lanserade kombineringsbara möbler skilja sig dessa från andra i handeln förekommande, i detta fallet speciellt genom nya kombinationer ifråga om material och teknik. För några av dessa tekniska specialiteter ha särskilda namn fastställts: bosaik, bopoint och botarsia.
Ur: Berghman (red): "BOET 1945", Göteborg, 1945, sid 57, modellen avbildad på sid 53, jämför även snarlik modell med låda i sarg, avbildad på sid 62.

More information

Föremålet ingår i vår julkalender - läs mer här: http://bit.ly/2gaMFBT

Det var i februari 1920 som Otto Schulz tillsammans med A. Nordenborg öppnade mönstervåningen Boet, vid Kungsportsavenyn 24 i Göteborg. Året därpå flyttade Nordenberg till Sydamerika varefter Schulz stod som ensam ansvarig för verksamheten. Till skillnad från många av tidens övriga så kallade mönstervåningar visade Schulz inte bara matsalar, salonger och herrum utan även badrum samt barn- och jungfrukamrar. 1926 ombildade Schulz firman till aktiebolag. Redan året innan framställdes de första exemplaren av de så kallade Bopointskåpen som i mångt har kommit att bli synonyma med Boet. Fram till sekelmitten erbjöd Boet hela inredningar såväl som garnityr och enstaka artiklar. Schulz, med rötterna i tyska jugendideal, skapade en exklusiv stil som till uttrycket skilde sig åt från det mode som rådde i Stockholm där firmor som exempelvis Nordiska kompaniet och Svenskt Tenn servade den stilmedvetna smakeliten. Boet förbigicks av den svenska fackpressen med tystnad. Istället startade Schulz mot slutet av 1920-talet en egen tidning som visade inte bara Boets produkter utan innehöll reportage om skandinavisk design. Under ett drygt decennium tillhandahöll Schulz rikt illustrerade nummer som visade såväl nyskapande miljöer som rena lyxartiklar.

Otto Schulz själv, formgav en ansenlig mängd modeller som tog avstamp i stilhistorien men var också intresserad av modernismens tankar vilket tog sig uttryck under 1930- och 1940-talet i främst små möbler för den nya tidens hem. Bland dessa märks de så kallade Bo-möblerna som producerades av Boet men såldes av utvalda möbelfirmor runt om i landet. Vid 1940-talets början smyckade Schulz ett flertal modeller med keramik i olika utföranden. Bland annat lät han specialtillverka kakelplattor med upphöjda kanter till små blombord. Utmärkande för denna produktion var ett slags keramikmosaik som döptes till Bosaik. Denna gick att på beställning erhållas i flera olika färger och/eller mönster. Auktionens tevagn är ett utmärkt exempel på denna teknik.

Designer

Otto Schulz (1882-1970) was a German-born designer and architect who spent the majority of his life working in Gothenburg. In 1920, Schulz founded the company Boet together with Adolf Nordenberg, which became a highly influential interior and furniture manufacturer. Schulz's daring aesthetics have a multifaceted character that has contributed to important elements in both the Swedish Grace and Swedish Modern concepts. Schulz also published the magazine Boet, which, along with the store and business, helped to cement his role as central in interior design contexts. Some of Schulz's characteristics included developing techniques for which he took out patents, such as Bopoint, Bosaik, and Botarsia, all of which contributed to the furniture's distinctive aesthetics and quality.

Read more
Auction closed
3 000 SEK
The auction is closed.
Image rights

Others have also viewed