BYRÅ, sengustaviansk, 1800-talets första hälft.
Fanerad med mahogny. Konturerad stenskiva. Snedställda hörn. 3 lådor. Bronserade ringbeslag. Mässingslister samt mässingsskodda fötter. Längd 101, bredd 51,5, höjd 85,5cm. Nyckel finns.
Slitage. Sprickor. Fanérskador. Kompletterad.