BOKHYLLA, 3 delar, "Tema", Gillis Lundgren, IKEA, 1950/60-tal.
Teakfaner och svärtat trä. Överdelar med hyllplan, nederdelar med dörr, innaförliggande hylla samt 5 lådor respektive dörrpar med innanförliggande hyllinredning, bredd 100 djup ca24-35 höjd ca170 cm. Löstagbar, sammankopplande skrivskiva medföljer, längd 95 djup 35.
Slitage. Mindre fanerskador.
Lanserad 1955.