Bokhylla, 2 delar, "Tema", Gillis Lundgren, Ikea, 1950-/60-tal.
Teakfaner och svärtat trä. Överdelar med hyllplan, nederdelar med dörr, lådor. Bredd ca 100, djup 35, höjd 170 cm.
Slitage. Ställvis repor, märken. En spricka.