SKRIVBORD, "Österbybruk", Ikea:s 1700-talsserie, 1990-tal.
Svartlackerat med profilerad kant på bordsskiva, svängda ben. Låda i sarg med fack. Längd 118, bredd, höjd 76 cm.
Bruksslitage.