Gustaviansk

(Sweden, 1775-1810)
Gustaviansk
(Sweden, 1775-1810)

BYRÅ, sengustaviansk, omkring 1800.

Mahogny. 3 lådor med beslag och lister av mässing. Kannelerade, delvis bronserade, nedåt avsmalnande ben med droppbeslag och mässingsskodda avslut. Skiva av kalksten med profilerade avfasade hörn. Bredd 75, djup 42, höjd 80 cm.

Slitage. Renoverad. Kompletterad. Nagg i skivan. Märken. Träbortfall, list saknas. Nyckel saknas.

Auction closed
20 000 SEK
The auction is closed.
Others have also viewed