SPEGEL, gustaviansk, 1700-talets slut.
Förgylld. Genombrutet krön med floral dekor samt medaljong. Krönande bandrosett. Höjd ca 155 cm. Bär märkning efter renovering hos S P Anderssons, Stockholm.
Slitage, repor och märken/nagg. Skador samt lagningar. Renoverad och kompletterad, bland annat senare glas. En lös del medföljer separat.