TRÅGSOFFA, gustaviansk stil, "Svensksund", IKEA:s 1700-talsserie, 1990-tal.
Gråmålad. Skuren dekor. Lös klädd sits. Längd 208 cm.
Smärre repor och nötmärken. Mindre spänningsspricka. Klädsel med flertal fläckar.