STOLAR, 10 st, gustaviansk stil, "Hallunda", ur IKEAs 1700-talsserie, sent 1900-tal.
Målade. Genombruten rygg med balusterbricka. Skuren dekor av fleuroner. Lös stoppad sits. Kopplad benställning. Brännmärkta.
Mindre bruksslitage. En stol med fläckad klädsel.