Höstens Klassiska 554

71 föremål
1206. TAZZA, majolika. Urbino, 15/1600-tal.
Klubbat pris
19 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1207. APOTEKSKRUS, ett par, majolika. "Historismus", Italien, 1800-tal.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1208. FAT, fajans. Tyskland 1700-tal.
Klubbat pris
3 400 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1209. STOP, fajans med tennmontering. 1780-tal, troligen Bayreuth.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1210. LOCKURNOR, ett par, fajans. Frankrike, 1700-tal.
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1211. TALLRIKAR, två stycken, fajans. Troligen Strasbourg, ca 1740.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1212. FAT, fajans. Troligen Strasbourg, 1700-tal.
Klubbat pris
7 200 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
1214. FAT, fajans. Frankrike, 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1215. TERRIN med LOCK, fajans. Frankrike, 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1216. FIGURIN, flintgods. Troligen England, 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1217. FIGURIN, flintgods. Troligen England, 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1218. FAT, fajans. Rörstrand, märkt Stockholm 20/1 1759.
Klubbat pris
1 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
1219. KANINVASER med LOCK, ett par, fajans. Marieberg, 1700-tal.
Klubbat pris
45 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1221. KAROTT med LOCK, fajans. Marieberg, Ehrenreichs period (1758-66).
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1222. TVÄTTFAT och KANNA, fajans. 1700-tal.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1223. GALLERFAT, fajans. Marieberg, 1700-tal.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
1224. CREMEKOPPAR, två stycken, mjukt porslin. Marieberg, 1700-tal.
Klubbat pris
5 200 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
1226. PRAKTURNA, keramik. 1800-tal.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
Klubbat pris
48 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1228. TEKANNA med LOCK, porslin. Meissen, 1700-tal.
Klubbat pris
2 800 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
1229. GLACIERER, ett par, porslin. Meissen, Marcolinis period (1774-1815).
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1230. GALLERKORGAR, ett par, porslin. Meissen, Marcolinis period (1774-1815).
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1231. GALLERSKÅLAR, ett par, porslin. Meissen, Marcolinis period (1774-1815).
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1232. FIGURIN, porslin. 1700-tal.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
1233. LJUSSTAKE, porslin. Meissenliknande märke, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1234. FIGURIN, porslin. Meissen, 1800-tal.
Klubbat pris
2 800 SEK
Utropspris
1 000 - 1 500 SEK
1235. FIGURINER, sju stycken, porslin. Meissen, 1800-tal.
Klubbat pris
25 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1236. SERVIS, 104 delar, porslin. Meissen, omkring 1900.
Klubbat pris
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
1237. FIGURGRUPP med VAS, porslin. Meissen, 1800-tal.
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1238. PRAKTURNA, porslin. Meissen, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1239. FIGURGRUPP, porslin. Meissen, omkring 1900.
Klubbat pris
3 800 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
1240. BORDSUR, porslin. Meissen, omkring 1900.
Klubbat pris
12 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1242. APORKESTER, 15 delar, porslin. Meissenliknande märke.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1243. VINKYLARE, ett par, porslin. Berlin, 1800-tal.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1244. VINKYLARE, porslin. Berlin, 1825.
Klubbat pris
175 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
1245. TAZZOR, ett par, porslin. Empire.
Klubbat pris
60 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
Klubbat pris
1 000 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
1247. KOPP med FAT, porslin. Wien, ca 1800.
Klubbat pris
14 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1248. PLAKETT, porslin. 1800-talets mitt.
Klubbat pris
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
1250. TALLRIK, porslin. Frankrike, Sèvres, 1700-tal.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1253. TAZZOR, ett par, porslin. Frankrike, "Sèvres".
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1254. KOPPAR med FAT, fem stycken, porslin. Frankrike, "Sèvres", 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1255. URNOR, ett par, porslin. Empire.
Klubbat pris
37 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1256. TALLRIKAR, 20 stycken, porslin. Frankrike, Empire.
Klubbat pris
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
1257. KOPP med FAT, porslin. Paris, Dihl, Empire.
Klubbat pris
11 500 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
1258. KOPP med FAT, porslin. Frankrike, Empire.
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
2 000 - 4 000 SEK
1259. KAFFESERVIS, nio delar, porslin. Empire.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1260. FIGURIN, porslin och brännförgylld brons. 1700-tal, möjligen England.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1261. ASSIETTER, sex stycken, vapenporslin. England, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1262. TEKANNOR, två stycken, jasperware. Wedgwood, England.
Klubbat pris
2 900 SEK
Utropspris
800 - 1 000 SEK
1263. OSTKUPOR, tre stycken, keramik. Troligen England, omärkta.
Klubbat pris
8 600 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1264. FIGURIN, biskvi. Kongl. dansk, 1800-tal.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
1265. SERVIS, 219 delar, porslin. Kongl. dansk, "Musselmaalet".
Klubbat pris
68 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
Klubbat pris
18 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1271. SKÅL, porslin. "Flora Danica", Kongl. dansk, Danmark 1963, modell 3510.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK