Kan inte nå servern

Höstens Klassiska 554

 
1554 föremål
490. LJUSSTAKAR, ett par, av Sven Olson, Ängelholm 1803. Sengustavianska.
490. LJUSSTAKAR, ett par, av Sven Olson, Ängelholm 1803. Sengustavianska.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
544. SKED, med musselknopp, otydlig stämpel, Bergen 1600-talets mitt.
544. SKED, med musselknopp, otydlig stämpel, Bergen 1600-talets mitt.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1465. FAT, kraakporslin. Ming dynastin, Wanli (1573-1613).
1465. FAT, kraakporslin. Ming dynastin, Wanli (1573-1613).
Klubbat pris
12 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
50. Axel Sjöberg, Ejderhona vid vattenbryn.
50. Axel Sjöberg, Ejderhona vid vattenbryn.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
353. Antonis van Dyck Hans efterföljd, Korsfästelsen.
353. Antonis van Dyck Hans efterföljd, Korsfästelsen.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1037. SKRIN. 1800-tal.
1037. SKRIN. 1800-tal.
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
1034. HORN, 1800-talets andra hälft, troligen Dieppe.
1034. HORN, 1800-talets andra hälft, troligen Dieppe.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1148. BRICKA, av icke identifierad mästarstämpel, Moskva 1835.
1148. BRICKA, av icke identifierad mästarstämpel, Moskva 1835.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
123. Per Julius, Vinterlandskap med röda stugor.
123. Per Julius, Vinterlandskap med röda stugor.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
7 000 - 9 000 SEK
1035. FIGURGRUPP. 1800-tal.
1035. FIGURGRUPP. 1800-tal.
Klubbat pris
10 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1549. VAS, porslin. Korea, Choson, 1800-tal.
1549. VAS, porslin. Korea, Choson, 1800-tal.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
439. DRYCKESKANNA, av Hans Wiggman (verksam i Kalmar 1712-1761). Barock.
439. DRYCKESKANNA, av Hans Wiggman (verksam i Kalmar 1712-1761). Barock.
Klubbat pris
35 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
494. KAROTT med lock, av Svante Fredrik Granander, Stockholm 1827.
494. KAROTT med lock, av Svante Fredrik Granander, Stockholm 1827.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
224. Kvinna på parkbänk.
224. Kvinna på parkbänk.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1142. BÄGARE, oidentifierad mästare, Moskva 1826.
1142. BÄGARE, oidentifierad mästare, Moskva 1826.
Klubbat pris
23 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
164. Tore Strindberg, Diana på hind.
164. Tore Strindberg, Diana på hind.
Klubbat pris
35 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
438. DRYCKESKANNA, av Johan Lorenz Starin, Stockholm 1727. Senbarock.
438. DRYCKESKANNA, av Johan Lorenz Starin, Stockholm 1727. Senbarock.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
70 000 - 90 000 SEK
220. Bernard Pothast, Interiör med barn.
220. Bernard Pothast, Interiör med barn.
Klubbat pris
38 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
440. DRYCKESKANNA, av Anders Hafrin, Göteborg 1727. Senbarock.
440. DRYCKESKANNA, av Anders Hafrin, Göteborg 1727. Senbarock.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
302. Abraham Hendricksz. van Beyeren Hans krets, Skutor vid holländsk kust.
302. Abraham Hendricksz. van Beyeren Hans krets, Skutor vid holländsk kust.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
489. LJUSSTAKAR, ett par, av Pehr Zethelius, Stockholm 1794. Gustavianska.
489. LJUSSTAKAR, ett par, av Pehr Zethelius, Stockholm 1794. Gustavianska.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
60 000 - 75 000 SEK
89. Ernst Josephson, Medeltida jungfru.
89. Ernst Josephson, Medeltida jungfru.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
209. Ferdinand Roybet Tillskriven, Musicerande yngling.
209. Ferdinand Roybet Tillskriven, Musicerande yngling.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
143. Frans Wilhelm Odelmark, "Venedig".
143. Frans Wilhelm Odelmark, "Venedig".
Klubbat pris
56 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
69. Jacob Hägg, "Svensk eskader i Öresund 1812".
69. Jacob Hägg, "Svensk eskader i Öresund 1812".
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
400 000 - 600 000 SEK
505. BÄGARE, av Johan Wennerwall, Göteborg 1747.
505. BÄGARE, av Johan Wennerwall, Göteborg 1747.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
250. Pehr Hilleström, Vid nystvindan.
250. Pehr Hilleström, Vid nystvindan.
Klubbat pris
150 000 SEK
Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
322A. Pieter Gerardus Sjamaar, "Fiskmånglerskan".
322A. Pieter Gerardus Sjamaar, "Fiskmånglerskan".
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
300. Regnier Nooms Zeeman Hans krets, Sjöslag.
300. Regnier Nooms Zeeman Hans krets, Sjöslag.
Klubbat pris
35 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
402. Puttos.
402. Puttos.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
398. Joseph Roos (Rosa), Djur- och människostudier.
398. Joseph Roos (Rosa), Djur- och människostudier.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
262. Carl Johan Fahlcrantz Tillskriven, Vy mot Rosersbergs slott.
262. Carl Johan Fahlcrantz Tillskriven, Vy mot Rosersbergs slott.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1136. Johann Kopetzki Tillskriven, "Tsar Peter den Store" (1672-1725).
1136. Johann Kopetzki Tillskriven, "Tsar Peter den Store" (1672-1725).
Klubbat pris
160 000 SEK
Utropspris
120 000 - 140 000 SEK
284. Salvator Rosa Tillskriven, Landskap med den barmhärtige samariten.
284. Salvator Rosa Tillskriven, Landskap med den barmhärtige samariten.
Klubbat pris
90 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
403. Gerard de Lairesse Tillskriven, Uppenbarelsen.
403. Gerard de Lairesse Tillskriven, Uppenbarelsen.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
609. COLLIER, DIAMANTER OCH CITRIN,
609. COLLIER, DIAMANTER OCH CITRIN,
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
992. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
992. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
989. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
989. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
993. BORDSPENDYL. Empire, 1800-talets början.
993. BORDSPENDYL. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris
25 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
610. CLIP, PLATINA MED DIAMANTER CA 10 CT.
610. CLIP, PLATINA MED DIAMANTER CA 10 CT.
Klubbat pris
42 000 SEK
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
614. CLIP, diamanter, tot. ca 2 ct. samt blå safirer. 1930-tal.
614. CLIP, diamanter, tot. ca 2 ct. samt blå safirer. 1930-tal.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
966. LJUSSTAKAR, ett par. Empire, 1800-talets början.
966. LJUSSTAKAR, ett par. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
947. KANDELABRAR, för tre ljus, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
947. KANDELABRAR, för tre ljus, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
29 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1251. TALLRIK, porslin. Frankrike, Sèvres. Daterad LL för 1788.
1251. TALLRIK, porslin. Frankrike, Sèvres. Daterad LL för 1788.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1366. VAS med LOCK, chun, junyao, Qianlong (1736-95), Guangdong.
1366. VAS med LOCK, chun, junyao, Qianlong (1736-95), Guangdong.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1185. POKALGLAS, Böhmen, 1700-tal.
1185. POKALGLAS, Böhmen, 1700-tal.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1468. RÖKELSEKAR, porslin. Ming dynastin, Wanli (1573-1613).
1468. RÖKELSEKAR, porslin. Ming dynastin, Wanli (1573-1613).
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
138. August Malmström, Älvalek.
138. August Malmström, Älvalek.
Klubbat pris
23 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1356. BÅLSKÅL, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1356. BÅLSKÅL, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
961. LJUSSTAKAR, ett par. Louis XVI.
961. LJUSSTAKAR, ett par. Louis XVI.
Klubbat pris
27 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
965. LJUSSTAKAR, ett par. Empire, 1800-talets början.
965. LJUSSTAKAR, ett par. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
963. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
963. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
19 500 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
328. Stilleben med hummer, frukter, pokal och silvertazza.
328. Stilleben med hummer, frukter, pokal och silvertazza.
Klubbat pris
95 000 SEK
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
187. Helene Schjerfbeck, "Katri".
187. Helene Schjerfbeck, "Katri".
Klubbat pris
3 900 000 SEK
Utropspris
3 000 000 - 4 000 000 SEK
782. SEKRETÄR. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
782. SEKRETÄR. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
259. Alexander Lauréus, Seglatsen.
259. Alexander Lauréus, Seglatsen.
Klubbat pris
21 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
930. LJUSKRONA, för sju ljus. Sengustaviansk.
930. LJUSKRONA, för sju ljus. Sengustaviansk.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
167. Carl Frisendahl, Sittande vildsvin.
167. Carl Frisendahl, Sittande vildsvin.
Klubbat pris
15 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
902. TABURETTER, ett par. Sengustavianska.
902. TABURETTER, ett par. Sengustavianska.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
895. STOLAR, fem stycken. Sengustavianska.
895. STOLAR, fem stycken. Sengustavianska.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
896. KARMSTOLAR, ett par. Sengustavianska.
896. KARMSTOLAR, ett par. Sengustavianska.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
911. SPEGEL, av Nils Sundström (spegelmakare i Stockholm 1754-1781). Rokoko.
911. SPEGEL, av Nils Sundström (spegelmakare i Stockholm 1754-1781). Rokoko.
Klubbat pris
23 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
860. KARMSTOLAR, ett par. Louis XVI, 1700-talets slut.
860. KARMSTOLAR, ett par. Louis XVI, 1700-talets slut.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1031. ELDHUNDAR, ett par. Empirestil, 1800-tal.
1031. ELDHUNDAR, ett par. Empirestil, 1800-tal.
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
870. KARMSTOLAR, ett par. Sengustavianska stockholmsarbeten.
870. KARMSTOLAR, ett par. Sengustavianska stockholmsarbeten.
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
97. Per Ekström, Landskap i soldis.
97. Per Ekström, Landskap i soldis.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
48. Bruno Liljefors, Gräsand.
48. Bruno Liljefors, Gräsand.
Klubbat pris
37 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
893. STOLAR, sex stycken. Sengustavianska stockholmsarbeten.
893. STOLAR, sex stycken. Sengustavianska stockholmsarbeten.
Klubbat pris
37 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
847. KARMSTOLAR, ett par. Frankrike, 1700-talets andra hälft. Transition.
847. KARMSTOLAR, ett par. Frankrike, 1700-talets andra hälft. Transition.
Klubbat pris
29 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
823. KONSOLBORD. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
823. KONSOLBORD. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
649. RING, 18K GULD MED FEM BRILJANTSLIPADE DIAMANTER CA 2.11 CT.
649. RING, 18K GULD MED FEM BRILJANTSLIPADE DIAMANTER CA 2.11 CT.
Klubbat pris
29 000 SEK
Utropspris
22 000 - 24 000 SEK
650. HÄNGSMYCKE, 14K GULD MED EN BLÅ SAFIR CA 4 CT OCH DIAMANTER.
650. HÄNGSMYCKE, 14K GULD MED EN BLÅ SAFIR CA 4 CT OCH DIAMANTER.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
115 000 - 120 000 SEK
651. ÖRHÄNGEN, 18K GULD MED TVÅ BRILJANTSLIPADE DIAMANTER,
651. ÖRHÄNGEN, 18K GULD MED TVÅ BRILJANTSLIPADE DIAMANTER,
Klubbat pris
66 000 SEK
Utropspris
32 000 - 34 000 SEK
652. HÄNGSMYCKE, 18K GULD MED BRILJANTSLIPAD DIAMANT CA 1 CT.
652. HÄNGSMYCKE, 18K GULD MED BRILJANTSLIPAD DIAMANT CA 1 CT.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
20 000 - 22 000 SEK
682. RING, 18K GULD MED EN MARQUISESLIPAD DIAMANT 1.02 CT.
682. RING, 18K GULD MED EN MARQUISESLIPAD DIAMANT 1.02 CT.
Klubbat pris
13 500 SEK
Utropspris
13 000 - 15 000 SEK
1024. BORDSLAMPA, s.k. lampe bouillotte, för tre ljus. Frankrike, 1800-tal.
1024. BORDSLAMPA, s.k. lampe bouillotte, för tre ljus. Frankrike, 1800-tal.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
967. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
967. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1026. UPPSATSSKÅL. 1800-talets andra hälft.
1026. UPPSATSSKÅL. 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1027. BORDSSKULPTURER, ett par. Senempire.
1027. BORDSSKULPTURER, ett par. Senempire.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
818. SPELBORD. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
818. SPELBORD. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
867. KARMSTOLAR, tre stycken, av Fredrik Ahlström. Sengustavianska.
867. KARMSTOLAR, tre stycken, av Fredrik Ahlström. Sengustavianska.
Klubbat pris
110 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
1396. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1396. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
10 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
861. KARMSTOLAR, ett par. Louis XVI, 1700-talets slut.
861. KARMSTOLAR, ett par. Louis XVI, 1700-talets slut.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
838. BERGERE. Louis XVI, 1700-talets slut.
838. BERGERE. Louis XVI, 1700-talets slut.
Klubbat pris
130 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
135. Alfred Wahlberg, Elegant sällskap i romantiskt parklandskap.
135. Alfred Wahlberg, Elegant sällskap i romantiskt parklandskap.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
359. John Joseph Barker of Bath, Gårdfarihandlaren.
359. John Joseph Barker of Bath, Gårdfarihandlaren.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK