Kan inte nå servern

Höstens Moderna 557

 
964 föremål
592. ELIS BERGH Takarmatur, C.G Hallberg, Stockholm 1920-tal.
592. ELIS BERGH Takarmatur, C.G Hallberg, Stockholm 1920-tal.
Klubbat pris 
15 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
455. UNO ÅHRÉN, tillskrivet. Bord, Firma Svenskt Tenn, ca 1930.
455. UNO ÅHRÉN, tillskrivet. Bord, Firma Svenskt Tenn, ca 1930.
Klubbat pris 
14 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
52. Primus Mortimer Pettersson, "Instängd".
52. Primus Mortimer Pettersson, "Instängd".
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
57. Primus Mortimer Pettersson, "En frusen värld".
57. Primus Mortimer Pettersson, "En frusen värld".
Klubbat pris 
13 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
55. Primus Mortimer Pettersson, "Nattlig avfärd".
55. Primus Mortimer Pettersson, "Nattlig avfärd".
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
54. Primus Mortimer Pettersson, "På andra stranden".
54. Primus Mortimer Pettersson, "På andra stranden".
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
569. HAGENAUER, skulptur, Wien, Österrike, 1920-30-tal.
569. HAGENAUER, skulptur, Wien, Österrike, 1920-30-tal.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
765. EDVIN ÖHRSTRÖM Skål, Ariel, Orrefors 1949.
765. EDVIN ÖHRSTRÖM Skål, Ariel, Orrefors 1949.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
952. MATTA. Rölakan. 242 x 162 cm. Signerad US (VS?).
952. MATTA. Rölakan. 242 x 162 cm. Signerad US (VS?).
Klubbat pris 
6 200 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
790. WILHELM KÅGE Vas, "Argenta", Gustavsberg.
790. WILHELM KÅGE Vas, "Argenta", Gustavsberg.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
666. WIWEN NILSSON
Vas, Lund 1965, sterling.
666. WIWEN NILSSON Vas, Lund 1965, sterling.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
934. MATTA. Rölakan. 272,5 x 190 cm. Signerad SB (Sigvard Bernadotte).
934. MATTA. Rölakan. 272,5 x 190 cm. Signerad SB (Sigvard Bernadotte).
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
950. GALLERIMATTA. Rölakan. 454 x 91 cm. Sverige 1900-tal.
950. GALLERIMATTA. Rölakan. 454 x 91 cm. Sverige 1900-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
791. WILHELM KÅGE Vas, "Argenta", Gustavsberg.
791. WILHELM KÅGE Vas, "Argenta", Gustavsberg.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
437. Antoni Tàpies, Utan titel.
437. Antoni Tàpies, Utan titel.
Klubbat pris 
5 700 SEK
Utropspris
6 000 - 7 000 SEK
548. YNGVE EKSTRÖM Skåp, Westbergs Möbler AB, Tranås 1950-tal.
548. YNGVE EKSTRÖM Skåp, Westbergs Möbler AB, Tranås 1950-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
723. DAUM Skål, Nancy, Frankrike, jugend, ca 1895.
723. DAUM Skål, Nancy, Frankrike, jugend, ca 1895.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
508. JOSEF FRANK Fåtölj, Firma Svenskt Tenn, modell 568.
508. JOSEF FRANK Fåtölj, Firma Svenskt Tenn, modell 568.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
649. VAS, sterling silver, Georg Jensen, Köpenhamn 1919, design nr 115.
649. VAS, sterling silver, Georg Jensen, Köpenhamn 1919, design nr 115.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
551. CARL-AXEL ACKING Skrivbord, Svenska Möbelfabrikerna, Bodafors, 1940-50-tal.
551. CARL-AXEL ACKING Skrivbord, Svenska Möbelfabrikerna, Bodafors, 1940-50-tal.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
634. CARL MALMSTEN
Sybord,
634. CARL MALMSTEN Sybord,
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
756. GUNNAR WENNERBERG Vas, Kosta, jugend.
756. GUNNAR WENNERBERG Vas, Kosta, jugend.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 7 000 SEK
600. BÖHLMARKS LAMPFABRIK Takarmatur, Stockholm 1920-30-tal.
600. BÖHLMARKS LAMPFABRIK Takarmatur, Stockholm 1920-30-tal.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
570. LE CORBUSIER Karmstolar, 1 par "LC1", Cassina , Italien.
570. LE CORBUSIER Karmstolar, 1 par "LC1", Cassina , Italien.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
560. JOÉ DESCOMPS Figur, 1900-talets första del.
560. JOÉ DESCOMPS Figur, 1900-talets första del.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
385. Axel Fridell, "Självporträtt i sportmössa II".
385. Axel Fridell, "Självporträtt i sportmössa II".
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
300. Takashi Naraha, Utan titel.
300. Takashi Naraha, Utan titel.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
701. Wiwen Nilsson, WIWEN NILSSON Brosch, Lund 1965,
701. Wiwen Nilsson, WIWEN NILSSON Brosch, Lund 1965,
Klubbat pris 
15 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
384. Axel Fridell, "Självporträtt VII".
384. Axel Fridell, "Självporträtt VII".
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
450. FIRMA SVENSKT TENN Trädgårdsbord, 1930-40-tal.
450. FIRMA SVENSKT TENN Trädgårdsbord, 1930-40-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
189. Torsten Renqvist, "Tempelberget".
189. Torsten Renqvist, "Tempelberget".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
757. SIMON GATE Skål med underfat, "Slöjdansen", Orrefors 1929.
757. SIMON GATE Skål med underfat, "Slöjdansen", Orrefors 1929.
Klubbat pris 
5 200 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
679. ATELIER BORGILA
Vas, Stockholm 1939.
679. ATELIER BORGILA Vas, Stockholm 1939.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
562. JOSEPH LORENZL Skulptur, Österrike 1920-30-tal.
562. JOSEPH LORENZL Skulptur, Österrike 1920-30-tal.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
674. FIRMA K. ANDERSON
Kryddkar, 3 st, Stockholm 1944,
674. FIRMA K. ANDERSON Kryddkar, 3 st, Stockholm 1944,
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
654. SIGVARD BERNADOTTE
Vas, Firma Georg Jensen, Köpenhamn 1945-77, sterling.
654. SIGVARD BERNADOTTE Vas, Firma Georg Jensen, Köpenhamn 1945-77, sterling.
Klubbat pris 
6 200 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
944. MATTA. ."Campanula" Rölakan. 301 x 194,5 cm. Signerad JJ (Judith Johansson).
944. MATTA. ."Campanula" Rölakan. 301 x 194,5 cm. Signerad JJ (Judith Johansson).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
848. CARL-HARRY STÅLHANE Vas, Rörstrand 1950-60-tal.
848. CARL-HARRY STÅLHANE Vas, Rörstrand 1950-60-tal.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
773. INGEBORG LUNDIN Vas, Ariel, Orrefors 1966.
773. INGEBORG LUNDIN Vas, Ariel, Orrefors 1966.
Klubbat pris 
14 500 SEK
Utropspris
6 000 - 7 000 SEK
507. JOSEF FRANK Bord, Firma Svenskt Tenn, modell 1020.
507. JOSEF FRANK Bord, Firma Svenskt Tenn, modell 1020.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
535. HANS BERGSTRÖM Golvlampa, Ateljé Lyktan, Helsingborg 1930-tal, modell 500.
535. HANS BERGSTRÖM Golvlampa, Ateljé Lyktan, Helsingborg 1930-tal, modell 500.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
534. HANS BERGSTRÖM Golvlampa, Ateljé Lyktan, Helsingborg 1930-tal.
534. HANS BERGSTRÖM Golvlampa, Ateljé Lyktan, Helsingborg 1930-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
686. OLLE OHLSSON
Skål, Stockholm 1995, sterling,
686. OLLE OHLSSON Skål, Stockholm 1995, sterling,
Klubbat pris 
8 200 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
617. SYLVIA STAVE
Kaffeservis, 4 delar, C. G. Hallberg, Stockholm 1930-tal.
617. SYLVIA STAVE Kaffeservis, 4 delar, C. G. Hallberg, Stockholm 1930-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
591. PETRUS FORSSBERG
tillskrivna, eldhundar, ett par, 1920-tal.
591. PETRUS FORSSBERG tillskrivna, eldhundar, ett par, 1920-tal.
Klubbat pris 
17 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
836. STIG LINDBERG Vaser, 3 st och skål, Gustavsberg studio 1962-67.
836. STIG LINDBERG Vaser, 3 st och skål, Gustavsberg studio 1962-67.
Klubbat pris 
7 800 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
938. MATTA. Rölakan. 218 x 169 cm. Signerad h- Brita Grahn.
938. MATTA. Rölakan. 218 x 169 cm. Signerad h- Brita Grahn.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
194. Eddie Figge, "Stopp".
194. Eddie Figge, "Stopp".
Klubbat pris 
2 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
549. STIG LINDBERG Soffbord, för Gustavsberg och Nordiska Kompaniet 1956.
549. STIG LINDBERG Soffbord, för Gustavsberg och Nordiska Kompaniet 1956.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
853. ÅKE HOLM Figurin, "Petrus fiskaren", Höganäs 1960-tal.
853. ÅKE HOLM Figurin, "Petrus fiskaren", Höganäs 1960-tal.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
554. STIG LINDBERG, soffbord, för Gustavsberg och Nordiska Kompaniet 1953.
554. STIG LINDBERG, soffbord, för Gustavsberg och Nordiska Kompaniet 1953.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
603. BIRGER EKMAN Plafond, Mjölby Intarsia, 1938.
603. BIRGER EKMAN Plafond, Mjölby Intarsia, 1938.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
845. GUNNAR NYLUND Golvurna, Bing & Grondahl, Danmark 1930-tal.
845. GUNNAR NYLUND Golvurna, Bing & Grondahl, Danmark 1930-tal.
Klubbat pris 
31 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
678. ATELIER BORGILA
Lockpokal, Stockholm 1938, sterling.
678. ATELIER BORGILA Lockpokal, Stockholm 1938, sterling.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
837. STIG LINDBERG Krus med lock och tappkran, Gustavsberg studio 1966.
837. STIG LINDBERG Krus med lock och tappkran, Gustavsberg studio 1966.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
825. STIG LINDBERG Figurin, Gustavsberg 1940-50-tal.
825. STIG LINDBERG Figurin, Gustavsberg 1940-50-tal.
Klubbat pris 
5 800 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
531. JOSEF FRANK Fåtölj med fotpall, Firma Svenskt Tenn, modell 311.
531. JOSEF FRANK Fåtölj med fotpall, Firma Svenskt Tenn, modell 311.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
876. SKULPTUR "Magic stone" Ulla & Gustav Kraitz, Fogdarp, Förslövsholm.
876. SKULPTUR "Magic stone" Ulla & Gustav Kraitz, Fogdarp, Förslövsholm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
16. Otte Sköld, Skridskoåkare, Vasaparken.
16. Otte Sköld, Skridskoåkare, Vasaparken.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
830. STIG LINDBERG Vas/ljusstake "Snurran", Gustavsberg studio 1940-50-tal.
830. STIG LINDBERG Vas/ljusstake "Snurran", Gustavsberg studio 1940-50-tal.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
842. ANDERS BRUNO LILJEFORS Skulptur, Gustavsberg studio 1950-tal.
842. ANDERS BRUNO LILJEFORS Skulptur, Gustavsberg studio 1950-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
672. WA BOLIN
ljusstakar, 1 par, Stockholm 1947.
672. WA BOLIN ljusstakar, 1 par, Stockholm 1947.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
496. JOSEF FRANK Pall, Firma Svenskt Tenn, modell 972.
496. JOSEF FRANK Pall, Firma Svenskt Tenn, modell 972.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
816. BERNDT FRIBERG Vas, Gustavsberg studio 1952.
816. BERNDT FRIBERG Vas, Gustavsberg studio 1952.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
785. ALF WALLANDER Kaffeservis, 9 delar, "Trollsländan", Rörstrand, jugend.
785. ALF WALLANDER Kaffeservis, 9 delar, "Trollsländan", Rörstrand, jugend.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
881. GERHARD HENNING Figurgrupp, "Eventyr II", Danmark, daterad 19-9-74.
881. GERHARD HENNING Figurgrupp, "Eventyr II", Danmark, daterad 19-9-74.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
877. ULLA & GUSTAV KRAITZ Skålfat, Fogdarp, Förslövsholm 1994.
877. ULLA & GUSTAV KRAITZ Skålfat, Fogdarp, Förslövsholm 1994.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
449. FIRMA SVENSKT TENN Gris.
449. FIRMA SVENSKT TENN Gris.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
387. Axel Fridell, "The window" (Ett Londonhem, Vauxhall, London).
387. Axel Fridell, "The window" (Ett Londonhem, Vauxhall, London).
Klubbat pris 
5 400 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
675. FIRMA K. ANDERSON
Bordsarmatur, Stockholm 1925.
675. FIRMA K. ANDERSON Bordsarmatur, Stockholm 1925.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
279. Henrik Allert, Tupp.
279. Henrik Allert, Tupp.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
784. ALF WALLANDER Ytterfoder, Rörstrand, jugend.
784. ALF WALLANDER Ytterfoder, Rörstrand, jugend.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
865. HANS HEDBERG Ägg, Biot, Frankrike.
865. HANS HEDBERG Ägg, Biot, Frankrike.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
863. HANS HEDBERG Ägg, Biot, Frankrike.
863. HANS HEDBERG Ägg, Biot, Frankrike.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
655. SIGVARD BERNADOTTE
Skål, Firma Georg Jensen, Köpenhamn 1945-77,
655. SIGVARD BERNADOTTE Skål, Firma Georg Jensen, Köpenhamn 1945-77,
Klubbat pris 
6 800 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
810. WILHELM KÅGE, skål, Gustavsbergs Studio 1950.
810. WILHELM KÅGE, skål, Gustavsbergs Studio 1950.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
688. ERIK LÖFMAN
Kaffeservis, 3 delar, Mema, Lidköping 2000.
688. ERIK LÖFMAN Kaffeservis, 3 delar, Mema, Lidköping 2000.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
483. JOSEF FRANK Golvarmatur, Firma Svenskt Tenn, modell 2599.
483. JOSEF FRANK Golvarmatur, Firma Svenskt Tenn, modell 2599.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
772. NILS LANDBERG Vas, Orrefors 1966.
772. NILS LANDBERG Vas, Orrefors 1966.
Klubbat pris 
9 700 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
470. JOSEF FRANK Skrin, Firma Svenskt Tenn.
470. JOSEF FRANK Skrin, Firma Svenskt Tenn.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
776. VICKE LINDSTRAND Vas, Orrefors, 1933.
776. VICKE LINDSTRAND Vas, Orrefors, 1933.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
777. VICKE LINDSTRAND Vas, "Abstracta", Kosta 1950-tal.
777. VICKE LINDSTRAND Vas, "Abstracta", Kosta 1950-tal.
Klubbat pris 
4 800 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
681. ATELIER BORGILA
Vas, Stockholm 1946, sterling.
681. ATELIER BORGILA Vas, Stockholm 1946, sterling.
Klubbat pris 
4 800 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
706. WIWEN NILSSON 
Hängsmycke, Lund 1947, sterling.
706. WIWEN NILSSON Hängsmycke, Lund 1947, sterling.
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
707. Wiwen Nilsson, WIWEN NILSSON Hängsmycke, Lund 1966, sterling.
707. Wiwen Nilsson, WIWEN NILSSON Hängsmycke, Lund 1966, sterling.
Klubbat pris 
16 500 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
482. JOSEF FRANK Bord, Firma Svenskt Tenn, modell 1058.
482. JOSEF FRANK Bord, Firma Svenskt Tenn, modell 1058.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
799. WILHELM KÅGE Skål och vas, "Argenta", Gustavsberg.
799. WILHELM KÅGE Skål och vas, "Argenta", Gustavsberg.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
604. NORDISKA KOMPANIET, spegel, 1930.
604. NORDISKA KOMPANIET, spegel, 1930.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
689. ERIC LÖFMAN
Väggur, Markströms Silver AB,
Uppsala, 1979, nr 10/10.
689. ERIC LÖFMAN Väggur, Markströms Silver AB, Uppsala, 1979, nr 10/10.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
703. Wiwen Nilsson, WIWEN NILSSON Brosch, Lund 1973, förgylld sterling.
703. Wiwen Nilsson, WIWEN NILSSON Brosch, Lund 1973, förgylld sterling.
Klubbat pris 
4 400 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK