Vårens Moderna 560

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
517HUGO ELMQVIST, vas, Stockholm, ca 1900, jugend.7 500 SEK
518HUGO ELMQVIST, brevvåg, ca 1900, jugend.3 000 SEK
519HUGO ELMQVIST, byst, Stockholm, jugend, 1900-talets början.2 000 SEK
520GUSTAF FJAESTAD, skulpterad stol, så kallad "Stabbestol", Värmland, ca 1900, jugend.200 000 SEK
521RAGNAR ÖSTBERG, karmstolar, 1 par, Sverige ca 1907.7 000 SEK
522TAKPLAFOND, tillskriven Birger Ekman, Mjölby Intarsia, 1940-tal.Återrop
523OKÄND FORMGIVARE, fåtölj, Nordiska Kompaniet 1910-20-tal.14 000 SEK
524OKÄND FORMGIVARE, skåp, Sverige 1920-30-tal.4 000 SEK
525KNUT HALLGREN, tillskriven, ljuskrona, Stockholm 1920-30-tal.7 000 SEK
526AXEL GUTE, bokstöd, ett par, Sverige 1920-tal.12 000 SEK
527CARL MALMSTEN, skåp, sannolikt för NK, Nordiska Kompaniet ca 1925.10 000 SEK
528OKÄND FORMGIVARE samt VICKE LINDSTRAND, vitrinskåp med skåpdel, ca 1933.10 000 SEK
529OKÄND FORMGIVARE, fåtölj, Sverige, 1920-30-tal.19 000 SEK
530OKÄND FORMGIVARE, salongsbord, Sverige 1920-30-tal.13 000 SEK
531OKÄND FORMGIVARE, fåtöljer, 1 par, Sverige, 1920-30-tal.50 000 SEK
532OKÄND FORMGIVARE, stolar, 2 + 2 st, Sverige 1920-30-tal.9 500 SEK
533OSCAR NILSSON, praktskåp, Wickman & Nybergs Möblerings- och Snickeriverkstad, Stockholm 1926.33 000 SEK
534LJUSKRONA, nysilver. C.G. Hallberg, Stockholm, 1920-tal. H ca 90.Återrop
535LJUSKRONA, nysilver, 1920-30-tal. H ca 95.Återrop
538AXEL EINAR HJORTH, fåtöljer, ett par, "Caesar", NK, Nordiska Kompaniet 1928.170 000 SEK
539AXEL EINAR HJORTH, skåp, "Caesar", NK, Nordiska Kompaniet.28 000 SEK
540AXEL EINAR HJORTH, stolar, ett par, "Caesar", Nordiska Kompaniet 1928.86 000 SEK
541AXEL EINAR HJORTH, bord "Louis II", NK, Nordiska Kompaniet, 1930-tal.42 000 SEK
542Ivar Johnsson, IVAR JOHNSSON, "Venusurnan", Näfveqvarns Bruk.15 000 SEK
543FOLKE BENSOW, "Parkbänk n:r 2", ett par, Näfveqvarns bruk.29 300 SEK
544OKÄND FORMGIVARE, väggfontäner, 1 par, sannolikt 1920-tal.75 000 SEK
546ANNA PETRUS, skrivställ, Herman Bergmans gjuteri, Stockholm 1926.4 500 SEK
547AXEL-EINAR HJORTH, stolar, ett par, "Mora", Nordiska Kompaniet, NK 1929,240 000 SEK
548AXEL EINAR HJORTH, soffbord, Nordiska Kompaniet (NK) 1920-tal.18 000 SEK
549AXEL GUTE, bokstöd, ett par, Sverige 1920-tal.10 000 SEK
550FOLKE BENSOW, parksoffor, ett par, "Trädgårdsmöbeln Näfveqvarn n:r 3", Näfveqvarns Bruk.31 000 SEK
551OSCAR NILSSON, byrå, trelådig, sannolikt utförd av Hjalmar Jackson för Stockholm Stads Hantverksförening, 1930-tal.48 000 SEK
552SKÅP, Uno Åhrén, tillskrivet, Sverige 1930-tal.Återrop
553AXEL-EINAR HJORTH, skrivbord, Nordiska Kompaniet, 1930-tal.21 000 SEK
554OKÄND FORMGIVARE, byrå, Reiners, Mjölby 1930-tal.8 000 SEK
555AXEL EINAR HJORTH, väggspegel "Typenco", NK, Nordiska Kompaniet, 1930-tal.7 000 SEK
556ELIS BERGH, bordsarmatur, C.G. Hallberg, Stockholm 1920-tal.5 000 SEK
557EDWARD HALD, takarmatur, Orrefors 1920-30-tal.12 000 SEK
558LJUSKRONA SAMT LAMPETT, Atelier Torndal, Perstorp 1920-30-tal.Återrop
559OKÄND FORMGIVARE, takarmatur, sannolikt Sverige, 1930-tal.4 000 SEK
560OKÄND FORMGIVARE, takarmatur, 1930-tal.6 000 SEK
561AXEL-EINAR HJORTH, bord "Utö", NK, Nordiska Kompaniet ca 1934.62 000 SEK
562AXEL-EINAR HJORTH, soffa "Utö", NK, Nordiska Kompaniet ca 1934.16 500 SEK
563AXEL EINAR HJORTH, matbord, "Sandhamn" med sju stolar, "Utö", NK, Nordiska Kompaniet 1930-tal.45 000 SEK
564OKÄND FORMGIVARE sannolikt ej Boet, barskåp, 1940-tal.50 000 SEK
565FRODE HOLM, sideboard, Illums Bolighus, Danmark 1950-tal.13 000 SEK
566GEORG JENSEN, bonbonnière, Köpenhamn 1918, 18k.140 000 SEK
567GEORG JENSEN, skål på fot, Köpenhamn 1933-44, sterling.22 000 SEK
568GEORG JENSEN, ljusstakar, ett par, Köpenhamn 1945-77,72 000 SEK
569JOHAN ROHDE för Georg Jensen, kandelabrar, ett par för två ljus, Köpenhamn 1933-44,52 000 SEK
570GEORG JENSEN, kaffeservis, 3 delar, Köpenhamn 1945-77, sterling.24 000 SEK
571GEORG JENSEN, bricka, Köpenhamn 1919,42 000 SEK
572GEORGE JENSEN, saltkar, 4 st, Köpenhamn före 1921,Återrop
573GEORG JENSEN, bestickuppsättning, 46 delar "Antik/Continental", Köpenhamn 1945-77, sterling.17 500 SEK
574GEORG JENSEN, tobaksburk, Köpenhamn 1945-77, sterling.24 000 SEK
575JOHAN ROHDE för Firma Georg Jensen, bestickuppsättning, 147 delar, "Konge/Acorn", Köpenhamn 1933-44, sterling.Återrop
576JOHAN ROHDE för Georg Jensen, bestick 28 delar, "Konge/Acorn",7 500 SEK
577GEORG JENSEN, serveringsbestick, ett par, Köpenhamn 1933-44, sterling.11 000 SEK
578JOHAN ROHDE, kaffeservis, 3 delar, Firma Georg Jensen, Köpenhamn 1945-77, sterling,Återrop
579SKÅL, sterling silver, Georg Jensen, Köpenhamn 1925-32.Återrop
580GEORG JENSEN, bricka, Köpenhamn 1933-44, sterling,18 000 SEK
581GUNDORPH ALBERTUS, skålar, ett par, Georg Jensen, Köpenhamn 1925-1932,10 000 SEK
582HARALD NIELSEN för Georg Jensen, kaffeservis, 3 delar, Köpenhamn 1945-77, sterling,12 500 SEK
583HARALD NIELSEN för Georg Jensen, salt- och pepparkar "Pyramid", Jensen & Wendel,5 500 SEK
584SIGVARD BERNADOTTE för Firma Georg Jensen, cocktailshaker, Köpenhamn 1933-44, sterling.18 000 SEK
585SIGVARD BERNADOTTE för Firma Georg Jensen, bricka, Köpenhamn 1945-77,18 500 SEK
586SIGVARD BERNADOTTE för Firma Georg Jensen, ljusstakar, ett par, Köpenhamn efter 1945-77,7 300 SEK
587SIGVARD BERNADOTTE för Firma Georg Jensen, bricka, Köpenhamn 1945-77,11 000 SEK
588SIGVARD BERNADOTTE, skål, Firma Georg Jensen, Köpenhamn 1945-77,3 500 SEK
589N.M. THUNE, skålfat, Norge 1950-tal,4 500 SEK
590DAVID-ANDERSEN, ljusstakar, ett par, Norge 1960-tal.8 500 SEK
591Tapio Wirkkala, TAPIO WIRKKALA, skål, Hopeakeskus, Finland 1962, 830/1000,6 000 SEK
592TAPIO WIKKALA, skål, Kultakeskus, Finland 1977, 830/1000,3 600 SEK
593Tapio Wirkkala, TAPIO WIRKKALA, kanna och skål, Kultakeskus, Käsityö, Finland 1972, sterling,6 000 SEK
594Wiwen Nilsson, WIWEN NILSSON, kaffekanna, Lund 1954,115 000 SEK
595WIWEN NILSSON, kaffeservis med bricka, 4 delar, Lund 1968-71, sterling.Återrop
596WIWEN NILSSON, fat, Lund 1933.7 500 SEK
597Wiwen Nilsson, WIWEN NILSSON, vas, Lund 1959, sterling.Återrop
598WIWEN NILSSON, vas, Lund 1970, sterling.Återrop
599WIWEN NILSSON, bestickuppsättning, 102 delar, Lund, olika årtal.31 000 SEK
600ATELIER BORGILA, tobaksburk, Stockholm 1951, sterling.6 500 SEK
601ATELIER BORGILA, dosa, Stockholm 1936,6 000 SEK
602ERIK FLEMING, askkoppar, 4 st, Atelier Borgila, Stockholm 1934.5 000 SEK
603ATELIER BORGILA, vas, Stockholm 1953, sterling.9 000 SEK
604ATELIER BORGILA, nattvardstyg, 3 delar, Stockholm 1933.16 000 SEK
605ATELIER BORGILA, skål, Stockholm 1937.4 800 SEK
606ATELIER BORGILA, skål, Stockholm 1947,1 500 SEK
607ATELIER BORGILA, skål, Stockholm 1952, sterling.3 000 SEK
608ATELIER BORGILA, skrin, Stockholm 1952.3 000 SEK
609ATELIER BORGILA, bestickuppsättning, 75 delar, Stockholm 1959-66.37 000 SEK
610C.G. HALLBERG, skrin, Stockholm 1904.4 500 SEK
611C.F. CARLMAN, karotter, ett par, Stockholm 1936-37.18 000 SEK
612C.G. HALLBERG, skål på fotklack, Stockholm 1935.3 700 SEK
613ERIC RÅSTRÖM, kaffeservis, 4 delar för C.G. Råström, Stockholm 1945 och 1948, sterling.8 500 SEK
614W.A. BOLIN, skål, Stockholm 1950.2 700 SEK
615W.A. BOLIN, burk med lock, Stockholm 1952.3 600 SEK
616VERA FERNGREN, ljusstakar, fyra stycken, Guldsmedsaktiebolaget, Stockholm 1967.7 500 SEK
617SVEN-ARNE GILLGREN, kaffeservis, 3 delar, Guldsmedsaktiebolaget, Stockholm 1966.5 000 SEK
618SIGURD PERSSON, skål på fot, Stockholm 1968, smed Johann Wist,7 500 SEK
619SIGURD PERSSON, ströare, Stockholm 1976, sterling.5 000 SEK