Vårens Moderna 560

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
720GUNNAR CYRÉN, popglas, Orrefors 1967.4 000 SEK
721GUNNAR CYRÉN, popglas, Orrefors 1967.6 000 SEK
722GUNNAR CYRÉN, popglas, ett par, Orrefors 1967.8 000 SEK
723OLLE ALBERIUS, vas, ariel, Orrefors 1977.3 500 SEK
724VAS, glas, graal, Eva Englund, Orrefors 1986.Återrop
725EVA ENGLUND, vas, graal, Orrefors 1988.4 700 SEK
726EVA ENGLUND, vas, graal, Muraya 1990.3 800 SEK
727PER B SUNDBERG, vas, "fabula", Orrefors 2003.Återrop
728EDVIN OLLERS, pokal med lock, Elme glasbruk 1926, graverad av C. Müller.20 000 SEK
729EDVIN OLLERS, bägare på fot, två delar, Elme glasbruk 1933.2 500 SEK
730SVEN ERIK SKAWONIUS, vas, Kosta 1935.3 600 SEK
731BENGT EDENFALK, vas, "Talatta", Skruf glasbruk 1961.15 000 SEK
732BENGT EDENFALK, vas, "Talatta", Skruf glasbruk 1961.Återrop
733ERIK HÖGLUND, vas, Boda glasbruk, 1950-tal.5 000 SEK
734ERIK HÖGLUND, vas, "Tjur", Studioglas Strömbergshyttan 1997.10 500 SEK
735ERIK HÖGLUND, vas, Studioglas Strömbergshyttan 1991.6 000 SEK
736ULRICA HYDMAN-VALLIEN, glasskulptur, Kosta Boda 1986.16 000 SEK
737BERTIL VALLIEN, skulptur, "Idol", Kosta Boda 2003.5 000 SEK
738KJELL ENGMAN, skulptur, Kosta Boda 2002.23 000 SEK
739KJELL ENGMAN, skulptur, Kosta Boda 2002.10 700 SEK
740MÅRTEN MEDBO, skål, "Core", Ajeto, Tjeckien 2008.14 000 SEK
741BURGUN SCHVERER & CO, vas, Meisenthal ca 1901.Återrop
742EMILE GALLÉ, vas, Nancy, Frankrike 1890-tal.8 500 SEK
743EMILE GALLÉ, skål, Nancy, Frankrike, jugend.8 500 SEK
744EMILE GALLÉ, vas, Nancy, Frankrike, jugend.40 000 SEK
745EMILE GALLÉ, vas, Nancy, Frankrike, jugend.22 000 SEK
746EMILE GALLÉ, vas, Nancy, Frankrike, jugend.11 000 SEK
747EMILE GALLÉ, lampfot, Nancy, Frankrike, jugend.10 500 SEK
748EMILE GALLÉ, bordslampa/parfymbrännare, Nancy, Frankrike, jugend, tidigt 1900-tal.Återrop
749EMILE GALLÉ, vas, Nancy, Frankrike, jugend.8 000 SEK
750EMILE GALLÉ, vas, Nancy, Frankrike, jugend.Återrop
751DAUM FRÈRES, skål, Nancy, jugend, 1900-talets början.24 000 SEK
752DAUM FRÈRES, vas, Nancy, Frankrike 1892.Återrop
753VERA LISKOVÁ, bägare, Lobmeyr, Kamenický Senov ca 1947-48.Återrop
755FULVIO BIANCONI & PAOLO VENINI, näsduksskål, "Fazzoletto", Venini, Murano, Italien 1950-tal.2 000 SEK
756BORDSSPEGEL, Venini, Murano, Italien 1930-40-tal.Återrop
757FULVIO BIANCONI & MASSIMO VIGNELLI, skål, "a spicchi", Venini, 1950-tal.10 500 SEK
758CARLO SCARPA, sannolikt, vas "Cinese", Murano, Italien 1940-tal.3 600 SEK
759CARLO SCARPA, skål, Venini, Murano, Italien.16 000 SEK
760PAOLO VENINI, vas, "Inciso", Venini, Murano, Italien 1950-tal.5 000 SEK
761TIMO SARPANEVA, vas, "Kukinto", Venini, Murano, Italien 1990?.4 000 SEK
762TIMO SARPANEVA, vas, "Tuuli", Venini, Murano, Italien 1990.Återrop
763TIMO SARPANEVA, karaff med propp, "Vire", Venini, Murano, Italien 1990.Återrop
764ALESSANDRO PIANON, fågel, "Pulcino" Vistosi, Italien 1960-tal.30 000 SEK
765ALESSANDRO PIANON, fågel, "Pulcino", Vistosi, Italien 1960-tal, modell S 191.46 000 SEK
766ALESSANDRO PIANON, fågel, "Pulcino", Vistosi, Italien 1960-tal.35 000 SEK
767PETER PELZEL, fågel, "Pulcino", Vistosi, Italien.19 000 SEK
768ALESSANDRO PIANON, fågel, "Pulcino", Vistosi, Italien 1960-tal.22 000 SEK
769PETER PELZEL, fågel, "Pulcino", Vistosi, Italien.19 500 SEK
770ALESSANDRO PIANON, fågel, "Pulcino", Vistosi, Italien 1960-tal.10 500 SEK
771SALVIATI, vas, Murano, Italien.3 800 SEK
772Tapio Wirkkala, TAPIO WIRKKALA, vas, Iittala, Finland, 1966-69, modell 3512.2 000 SEK
773TAPIO WIRKKALA, vas, Iittala, Finland, modell 3523.4 000 SEK
774TAPIO WIRKKALA, vas, Iittala, Finland 1958, modell 3545.4 500 SEK
775Tapio Wirkkala, TAPIO WIRKKALA, vas, "Tuonelan virta", Iittala, Finland, modell 3522.9 000 SEK
776AIMO OKKOLIN, skål, Riihimäen Lasi oy, Finland.3 600 SEK
777KAJ FRANCK, pokalglas, 10 st, Nuutajärvi, Notsjö, Finland.11 000 SEK
778GUNNAR WENNERBERG, servis, 89 delar, "Gullviva", Gustafsberg 1905-20.34 000 SEK
779KARL & WALDEMAR LINDSTRÖM, vas, Rörstrand, omkring 1900, jugend.16 000 SEK
780BORDSLAMPA, porslin, jugend. Nils Emil Lundström, Rörstrand, omkr 1900.Återrop
781KARL LINDSTRÖM, vas, Rörstrand, jugend, ca 1900-1905.4 500 SEK
782MELA ANDERBERG, vas, Rörstrand, jugend, ca 1900.3 000 SEK
783AGNES DE FRUMERIE & EDMOND LACHENAL, skrivställ, Paris 1901, jugend.5 000 SEK
784ANDERS & BESS WISSLER, skål med lock, Ateljé Solklinten, Mariefred 1930.2 200 SEK
785WILHELM KÅGE, servisdelar, 12 st, "Bianca", modell KS, Gustavsberg 1937.4 000 SEK
786WILHELM KÅGE, tobaksburk, "Argenta", Gustavsberg 1930-tal.5 200 SEK
787WILHELM KÅGE, skål, Argenta, Gustavsberg 1932.7 500 SEK
788WILHELM KÅGE, bricka, "Argenta", Gustavsberg 1927-30.1 800 SEK
789WILHELM KÅGE, vas, "Surrea", Gustavsberg ca 1940.10 000 SEK
790WILHELM KÅGE, fat, Gustavsberg Studio 1951.5 000 SEK
791WILHELM KÅGE, vas, i form av drakfisk, Gustavsbergs Studio 1955.44 000 SEK
792WILHELM KÅGE, vas, Gustavsbergs Studio 1952.7 000 SEK
793WILHELM KÅGE, vas, Gustavsberg 1930.2 600 SEK
794WILHELM KÅGE, vas, Gustavsbergs Studio 1955.6 000 SEK
795WILHELM KÅGE, skål, Gustavsbergs Studio 1950.3 000 SEK
796BERNDT FRIBERG, vas, Gustavsbergs Studio 1944-47.3 000 SEK
797BERNDT FRIBERG, vas, Gustavsbergs Studio, 1958.4 000 SEK
798VAS, stengods, Berndt Friberg Gustavsberg 1967.Återrop
799BERNDT FRIBERG, vas, Gustavsbergs Studio 1960.4 000 SEK
800BERNDT FRIBERG, vas, Gustavsberg Studio 1964.12 000 SEK
801BERNDT FRIBERG, vas, Gustavsbergs Studio 1968.7 000 SEK
802BERNDT FRIBERG, vas, Gustavsbergs Studio 1970.4 600 SEK
803BERNDT FRIBERG, vas, Gustavsbergs Studio 1976.Återrop
804BERNDT FRIBERG, vas, Gustavsbergs Studio 1942.14 000 SEK
805BERNDT FRIBERG, vas, Gustavsbergs Studio 1953.4 800 SEK
806BERNDT FRIBERG, vas, Gustavsbergs Studio 1965.4 000 SEK
807BERNDT FRIBERG, vas, Gustavsbergs Studio 1965.4 800 SEK
808BERNDT FRIBERG, vaser, 2 st, Gustavsbergs Studio 1968 och 1978.4 400 SEK
809BERNDT FRIBERG, vas, Gustavsbergs Studio 1965.5 500 SEK
810BERNDT FRIBERG, vas och skål, Gustavsbergs Studio 1976-78.4 500 SEK
811BERNDT FRIBERG, fat, Gustavsbergs Studio 1965.2 000 SEK
812STIG LINDBERG, figurin, Gustavsberg 1940-50-tal.3 600 SEK
813STIG LINDBERG, collier, Gustavsberg 1930-40-tal.10 000 SEK
814STIG LINDBERG, tekoppar med fat, 5 st, Gustavsbergs Studio 1940-50-tal.6 500 SEK
815STIG LINDBERG, servis, 23 delar, "Pynta", Stig Lindberg, Gustavsberg 1962-65.7 000 SEK
816STIG LINDBERG, vas samt skål, Gustavsbergs Studio 1958-59 samt 1963.3 000 SEK
817STIG LINDBERG, vas, Gustavsbergs Studio 1966.Återrop
818VAS, stengods. Stig Lindberg, Gustavsbergs Studio, 1966.Återrop
819STIG LINDBERG, vas, Gustavsbergs Studio 1982.2 400 SEK
820STIG LINDBERG, tallrikar, 12 st "Löja", Gustavsberg 1948-62, modell WB.5 500 SEK