Vårens Moderna 560

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
924MATTA. "Blåklint". Rölakan. 254,5 x 221 cm. Signerad AB MMF MR (AB Märta Måås-Fjetterström, Marianne Richter).40 000 SEK
925MATTA. "Salerno grå" ("Kristianstad"). Rölakan. 470,5 x 277 cm.150 000 SEK
926MATTA. "Salerno röd med enkel bård". Rölakan. 271 x 189 cm. Signerad AB MMF BN.31 000 SEK
927MATTA. "Falurutan, röd". Rölakan. 288 x 198,5 cm. Signerad AB MMF BN (AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson).48 000 SEK
928MATTA. "Falurutan grå". Rölakan. 267 x 185 cm. Signerad AB MMF BN (AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson).38 000 SEK
929MATTA. "Falurutan, grön Fabiola". Rölakan. 261 x 185,5 cm.36 000 SEK
930MATTA. Rölakan. 227,5 x 150 cm. Signerad KLH MH SK ID (Kristianstad Läns Hemslöjd, Ingrid Dessau).32 000 SEK
931MATTA. Rölakan. 490 x 305,5 cm. Signerad TPB (Textilatelier Polly Björkman).70 000 SEK
932MATTA. Rölakan. 257 x 164 cm. Signerad S. Sverige omkring 1950-60-tal.6 000 SEK
933MATTA. Rölakan. 302 x 204 cm. Signerad SH ISN (Svensk Hemslöjd).22 000 SEK
934MATTA. Rölakan. 308 x 203 cm. Signerad SH BK (Svensk Hemslöjd, Berit Koenig).26 000 SEK
935MATTA. Rölakan. 302 x 192 cm. Signerad IS (Sannolikt Ingegerd Silow).6 000 SEK
936GALLERIMATTA. Rölakan. 252 x 85,5 cm. Signerad IS (Ingegerd Silow).20 000 SEK
937MATTA. Rölakan. 271,5 x 197 cm. Komponerad av Anny Åhlander.6 500 SEK
938MATTA. ”Lyktor”. Rölakan. 255 x 190 cm. Signerad JJ.Återrop
939MATTA. "Höstgentianta". Rölakan. 246,5 x 191 cm. Signerad JJ (Judith Johansson).14 000 SEK
940MATTA. Rölakan. 418,5 x 150 cm. Eva-Lisa Nordin 1979.31 000 SEK
941MATTA. "Marina grön". Rya. 211,5 x 157 cm. Signerad AB MMF BN (AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson).18 000 SEK
942MATTA. "Schackrutig, brun". Reliefrya. 239 x 134,5 cm.23 000 SEK
943VÄVD TAPET. Gobelängteknik. 147 x 189,5 cm. Signerad roger bezombes.13 000 SEK
944VÄVD TAPET. Gobelängteknik. Signerad GYNNING -50 PF AUBUSSON (Lars G. 1950, Pinton Frères). 228 x 146,5 cm.15 500 SEK
945VÄVD TAPET. "La Vieille Ville" ("Gamla Stan"). Gobelängteknik. 93,5 x 198 cm. Signerad GYNNING MTP fino (Lars G., Manufactura de Tapeçarias de Portalegre/Portugal).31 000 SEK
946VÄVNAD. "16 MARS 1968" Song My. Dubbelväv. 55 x 49 cm. Signerad KE (Kerstin Ekengren, Plitmors - Järvsö).2 800 SEK