Vårens Moderna 560

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
821STIG LINDBERG, tallrikar, 13 st, "Löja", Gustavsberg 1948-62, modell WB.5 000 SEK
822BENGT BERGLUND, surrealistisk figur, Gustavsberg.4 000 SEK
823ISAAC GRÜNEWALD, vas, Rörstrand 1943.10 000 SEK
824ISAAC GRÜNEWALD, skål, Rörstrand 1943.5 000 SEK
825ISAAC GRÜNEWALD, fat, Rörstrand 1943.2 000 SEK
826GUNNAR NYLUND, fågel, Rörstrand.5 000 SEK
827EWALD DAHLSKOG, ytterfoder, Bo Fajans/Gefle porslinsfabrik, 1930-tal.8 500 SEK
828CARL-HARRY STÅLHANE, vas, Rörstrand, 1957.Återrop
829VAS, stengods, Erich&Ingrid Triller, Tobo.Återrop
830ERIK & INGRID TRILLER, vas, Tobo.3 400 SEK
831ERIK & INGRID TRILLER, vaser, 2 st, Tobo.3 400 SEK
832INGRID & ERIK TRILLER, vaser, 3 st, Tobo.3 000 SEK
833ÅKE HOLM, skulptur, biblisk figur, Höganäs 1950-tal.Återrop
834ÅKE HOLM, skulptur, "Sackaios i trädet", Höganäs 1940-50-tal.9 000 SEK
835TYRA LUNDGREN, fågelunge.8 000 SEK
836TYRA LUNDGREN, väggrelief.4 000 SEK
837VÄGGRELIEF, stengods, Tyra Lundgren.Återrop
839HANS HEDBERG, fat, Biot, Frankrike.14 500 SEK
840HANS HEDBERG, äpple, Biot, Frankrike.340 000 SEK
841HANS HEDBERG, äpple, Biot, Frankrike.Återrop
842HANS HEDBERG, äpple, Biot, Frankrike.60 000 SEK
843HANS HEDBERG, oljedroppe, Biot, Frankrike.80 000 SEK
844HANS HEDBERG, ägg, Biot, Frankrike.5 000 SEK
845HANS HEDBERG, ägg, Biot, Frankrike.7 500 SEK
846HANS HEDBERG, ägg, Biot Frankrike.5 700 SEK
847HANS HEDBERG, flaska med propp, Biot, Frankrike.Återrop
848HANS HEDBERG, burk med lock samt vas, Biot, Frankrike.4 000 SEK
849HANS HEDBERG, burk med lock, Biot, Frankrike.4 400 SEK
850HANS HEDBERG, ägg, Biot, Frankrike.10 000 SEK
851HANS HEDBERG, ägg, Biot, Frankrike.4 000 SEK
852HANS HEDBERG, askar, 8 st, i form av vikter, Biot, Frankrike.20 000 SEK
853HANS HEDBERG, burk med lock, Biot, Frankrike.7 200 SEK
854HANS HEDBERG, äpple, Biot, Frankrike.18 000 SEK
855HANS HEDBERG, burk med lock, Biot, Frankrike.4 000 SEK
856HANS HEDBERG, ask med lock, vas och burkar, 2 st, Biot, Frankrike.11 000 SEK
857HANS HEDBERG, ask med lock, Biot, Frankrike.5 000 SEK
858HANS HEDBERG, ask med lock, Biot, Frankrike.5 000 SEK
859HANS HEDBERG, skål med lock, Biot, Frankrike.5 000 SEK
860ULLA & GUSTAV KRAITZ, häst, Fogdarp, Förslövsholm.7 000 SEK
861SKULPTUR "Magic stone" Ulla & Gustav Kraitz, Fogdarp, Förslövsholm.Återrop
862ULLA & GUSTAV KRAITZ, oxe, Fogdarp, Förslövsholm.8 500 SEK
863INGRID HERRLIN, korg innehållande 33 lökar, Båstad.17 500 SEK
864INGRID HERRLIN, korg innehållande 9 päron, Båstad.9 000 SEK
865INGRID HERRLIN, korg innehållande 8 lökar, Båstad.13 000 SEK
866URNA, Bo Lundaahl, egen ateljé, Munsö 1990-tal.Återrop
867MICHAEL SCHILKIN, liggande lejon, Arabia, Finland 1940-tal.160 000 SEK
868MICHAEL SCHILKIN, sittande lodjur, Arabia, Finland.44 000 SEK
869BIRGER KAIPIAINEN, fat, Arabia, Finland 1940-50-tal.23 000 SEK
870BIRGER KAIPIAINEN, fat, Arabia, Finland.9 000 SEK
871BIRGER KAIPIAINEN, bricka, Arabia, Finland.Återrop
872BIRGER KAIPIAINEN, fat, Arabia, Finland.2 600 SEK
873TOINI MUONA, plakett, Arabia, Finland 1950-60-tal.3 000 SEK
874AXEL SALTO, vas, Den Kongelige Porcelainsfabrik, Danmark 1957.210 000 SEK
875AXEL SALTO, vas, Den Kongelige Porcelainsfabrik, Danmark 1968.18 500 SEK
876AXEL SALTO, bordslampa, Den Kongelige Porcelainsfabrik, Danmark 1949.13 500 SEK
877PABLO PICASSO, kanna, "Cruchon hibou", Madoura, Vallauris, Frankrike 1955.22 000 SEK
878PABLO PICASSO, kanna, "Figure de proue", Madoura, Vallauris, Frankrike 1952.30 000 SEK
879PABLO PICASSO, skål, "Visage de face", Madoura, Vallauris, Frankrike 1960.10 000 SEK
880PABLO PICASSO, kanna, "Pichet tête carrée", Madoura, Vallauris, Frankrike 1953.15 000 SEK
881PABLO PICASSO, plakett, "Profil de taureau", Madoura, Vallauris, Frankrike 1956.11 000 SEK
882PABLO PICASSO, plakett, "Trois personnages sur tremplin", Madoura, Vallauris, Frankrike 1956.10 000 SEK
883PABLO PICASSO, fat, "Corrida verte", Madoura, Vallauris, Frankrike 1949.35 000 SEK
884ELENA SCAVINI, figurin, "Razzegnazione", Lenci, Italien 1937, modell 366.3 500 SEK
885RICHARD GINORI, vas, Milano, Italien.5 000 SEK
886JOSEF LORENZL, figurin, "Adagio", Goldscheider, Västtyskland 1953-60.7 500 SEK
887FIGURIN, porslin. "Oberon", Peter Strang, Meissen, Tyskland.Återrop
888PETER STRANG, figurin, "Titania mit Zettl", Meissen, Tyskland.5 000 SEK
889KIMURA, tillskrivet, fat, Kyoto, Japan, 1960-tal.8 500 SEK
890BRODERI. "Tårarnas välsignelse". 119 x 73,5 cm. Komponerat och broderat av Louise Adelborg.1 600 SEK
891DRAPERI. HV-teknik. 288 x 101,5 cm. Komponerat av Carin Wästberg.4 500 SEK
892DRAPERI. "Rosor och liljor". Rölakan. 254 x 155,5 cm. Signerat MMF (Märta Måås-Fjetterström).8 000 SEK
893VÄVNAD. "Tistlar och tulpaner". Gobelängteknik. 70 x 120 cm. Signerad MMF (Märta Måås-Fjetterström).15 500 SEK
894VÄVNAD. "Liljor". Gobelängteknik. 70 x 91 cm. Komponerad av Märta Måås-Fjetterström.5 800 SEK
895VÄVNAD. "Blå Crocus". Gobelängvariant. 58,5 x 93,5 cm. Signerad AMF.13 500 SEK
896VÄVNAD. "Röd crocus". Gobelängvariant. 59 x 92 cm. Signerad AB MMF AMF.14 000 SEK
897MATTA. Gobelängteknik och rölakan. 419 x 283 cm. Sverige 1900-talets förra hälft.95 000 SEK
898MATTA. "Snäckorna". Gobelängteknik. 245 x 191,5 cm.38 000 SEK
899MATTA. "Snäckorna". Gobelängteknik. 281 x 193 cm.34 000 SEK
900MATTA. "Granen, grön". Gobelängteknik. 308 x 213 cm. Signerad AB MMF MR (AB Märta Måås-Fjetterström, Marianne Richter).31 000 SEK
901MATTA. "Majas sten, ljus med rött". Gobelängteknik. 131 x 81,5 cm.8 500 SEK
902MATTA. "Tobias". Gobelängteknik. 403 x 255,5 cm. Signerad AB MMF AMF.75 000 SEK
903MATTA. "Tånga grön". Gobelängteknik. 348 x 251 cm. Signerad AB MMF BN (AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson).76 000 SEK
904MATTA. "Tånga, W lätt brun och grön". Gobelängteknik. 263 x 207,5 cm.40 000 SEK
906MATTA. "Hjorthagen" ("Hjortataggen"). Flossa. 262 x 207 cm. Komponerad av Märta Måås-Fjetterström 1914.40 000 SEK
907MATTA. "Hästhagen". Flossa. 331 x 222,5 cm. Signerad AB MMF (AB Märta Måås-Fjetterström).32 000 SEK
908MATTA. Närmast oval form. Gobeläng- och flossavariant. 288 x 220 cm.105 000 SEK
909MATTA. "Ängarna". Flossa. 209 x 144 cm. Signerad AB MMF (AB Märta Måås-Fjetterström).42 000 SEK
910MATTA. "Tusenskönan" ("Bellis"). Flossa. 317 x 208 cm. Signerad AB MMF (AB Märta Måås-Fjetterström).20 000 SEK
911MATTA. Flossa, Sverige. Sign HäD 1933. Sverige.Återrop
912MATTA. "Gröningen". Flossa. 246 x 183 cm.70 000 SEK
913MATTA. Flossa. 182 x 232 cm. Efter Picasso.12 000 SEK
914MATTA. "Skvattram". Reliefflossa. 308,5 x 205,5 cm. Signerad AB MMF (AB Märta Måås-Fjetterström).38 000 SEK
915MATTA. "Körsbärsmattan". Rölakan. 298 x 208 cm. Signerad MMF (Märta Måås-Fjetterström).9 000 SEK
916MATTA. "Sommarmattan". Rölakan. 129,5 x 79,5 cm. Signerad MMF (Märta Måås-Fjetterström).7 500 SEK
917MATTA. "Ljusa mattan". Rölakan. 301,5 x 201 cm.15 000 SEK
918MATTA. "Blå heden". Rölakan. 347,5 x 255,5 cm. Signerad MMF (Märta Måås-Fjetterström).38 000 SEK
919MATTA. "Bruna heden". Rölakan. 210,5 x 122 cm. Signerad AB MMF (AB Märta Måås-Fjetterström).5 000 SEK
920MATTA. "Nyponblomman". Rölakan. 304 x 248,5 cm. Signerad AB MMF (AB Märta Måås-Fjetterström).46 000 SEK
922MATTA. "Ljusa plador". Rölakan. 296,5 x 203 cm. Signerad AB MMF (AB Märta Måås-Fjetterström).33 000 SEK
923GALLERIMATTA. "Randig med tvist, brun". Rölakan. 221 x 78,5 cm. Signerad AB MMF BN.4 000 SEK