Kan inte nå servern

Vårens Klassiska 568

 
1860 föremål
1566. VINKYLARE, två stycken, porslin. Qing dynastin, 1700-talets början.
1566. VINKYLARE, två stycken, porslin. Qing dynastin, 1700-talets början.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1497. VASER, ett par, brons. Japan, Meiji (1868-1912).
1497. VASER, ett par, brons. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1435. GUANYIN, blanc de chine. Qing dynastin (1644-1912).
1435. GUANYIN, blanc de chine. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1608. TERRIN med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1608. TERRIN med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
297. SEMIANTIK MAHAL. 524 x 321 cm.
297. SEMIANTIK MAHAL. 524 x 321 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
1165. RING, blå safir med briljantslipade diamanter, tot. ca 1.20 ct.
1165. RING, blå safir med briljantslipade diamanter, tot. ca 1.20 ct.
Klubbat pris 
15 500 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
52. Ernst Josephson, "Patriarken".
52. Ernst Josephson, "Patriarken".
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
371. Jonas Åkerström, Horatius' systermord.
371. Jonas Åkerström, Horatius' systermord.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1135. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, tot. ca 1 ct, och odlade pärlor.
1135. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, tot. ca 1 ct, och odlade pärlor.
Klubbat pris 
13 500 SEK
Utropspris
14 000 - 16 000 SEK
992. RING, briljantslipad diamant 1.05 ct, Göteborg 1991.
992. RING, briljantslipad diamant 1.05 ct, Göteborg 1991.
Klubbat pris 
27 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1215. BROSCH, briljant- och åttkantslipade diamanter, tot. ca 3.50 ct. 1960-tal.
1215. BROSCH, briljant- och åttkantslipade diamanter, tot. ca 3.50 ct. 1960-tal.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
195. MYLES BIRKET FOSTER, akvarell med täckvitt. Monogramsign B.F. Stockholm.
195. MYLES BIRKET FOSTER, akvarell med täckvitt. Monogramsign B.F. Stockholm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
57. AUGUST JERNBERG, olja på pannå. Sign.
57. AUGUST JERNBERG, olja på pannå. Sign.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1733. URNA, kompaniporslin. Qing dynastin, Jiaqing (1796-1820).
1733. URNA, kompaniporslin. Qing dynastin, Jiaqing (1796-1820).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
252. SEMIANTIK/OLD DJOSHAGAN. 343 x 228 cm.
252. SEMIANTIK/OLD DJOSHAGAN. 343 x 228 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
284. SEMIANTIK KESHAN. 385,5 x 268 cm.
284. SEMIANTIK KESHAN. 385,5 x 268 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1377. CHOPARD, savonette, guld, ca 1930-40-tal.
1377. CHOPARD, savonette, guld, ca 1930-40-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1882. FIGUR, brons. Japan, Meiji, omkring 1900.
1882. FIGUR, brons. Japan, Meiji, omkring 1900.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
1853. VASER, ett par, brons. Ming dynastin (1368-1644).
1853. VASER, ett par, brons. Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1860. FIGURGRUPP, brons. Indien, 1800-tal.
1860. FIGURGRUPP, brons. Indien, 1800-tal.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1864. BUDDHA, brons. Thailand, 1800-tal eller äldre.
1864. BUDDHA, brons. Thailand, 1800-tal eller äldre.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1872. HANDFAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1872. HANDFAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1894. STÄLL. Japan, sen Meiji (1868-1912).
1894. STÄLL. Japan, sen Meiji (1868-1912).
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
1867. FIGURINER, ett par, elfenben. Qing dynastin, troligen Qianlong (1736-95).
1867. FIGURINER, ett par, elfenben. Qing dynastin, troligen Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
17 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1870. URNA med LOCK, porslin. Transition, 1600-tal.
1870. URNA med LOCK, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1861. FIGURER, två stycken, brons. Indien, 1800-tal.
1861. FIGURER, två stycken, brons. Indien, 1800-tal.
Klubbat pris 
4 200 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1851. RÖKELSEKAR med LOCK, brons. Arkaiserande, troligen Ming dynastin.
1851. RÖKELSEKAR med LOCK, brons. Arkaiserande, troligen Ming dynastin.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
370. Olof Södermark Tillskriven, Fiske på bryggan.
370. Olof Södermark Tillskriven, Fiske på bryggan.
Klubbat pris 
14 500 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
642. APPLIQUER, ett par, för två ljus. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
642. APPLIQUER, ett par, för två ljus. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
50 000 - 55 000 SEK
37. Esther Kjerner, "Chrysanthemer i japansk skål".
37. Esther Kjerner, "Chrysanthemer i japansk skål".
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
38. Esther Kjerner, "Anemoner i glasvas".
38. Esther Kjerner, "Anemoner i glasvas".
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1887. VASER, ett par, brons. Japan, Meiji (1868-1912).
1887. VASER, ett par, brons. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1856. ASK med LOCK, champléve. Sen Qing dynastin (1644-1911).
1856. ASK med LOCK, champléve. Sen Qing dynastin (1644-1911).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1886. RÖKELSEKAR, brons. Japan, Meiji (1868-1912).
1886. RÖKELSEKAR, brons. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1857. STELE, brons. Indien, troligen 16/1700-tal.
1857. STELE, brons. Indien, troligen 16/1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1890. FIGURIN, elfenben. Japan, Meiji (1868-1912). Signerad.
1890. FIGURIN, elfenben. Japan, Meiji (1868-1912). Signerad.
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1888. RÖKELSEKAR med LOCK, brons. Japan, Meiji (1868-1912).
1888. RÖKELSEKAR med LOCK, brons. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1849. FIGURIN, lergods. Sui dynastin (589 - 618).
1849. FIGURIN, lergods. Sui dynastin (589 - 618).
Klubbat pris 
2 400 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
1873. GUANYINER, ett par, blanc de chine. Qing dynastin.
1873. GUANYINER, ett par, blanc de chine. Qing dynastin.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1850. HANDSPEGEL, brons. Ming dynastin (1368-1644) eller äldre.
1850. HANDSPEGEL, brons. Ming dynastin (1368-1644) eller äldre.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
1889. FIGURIN, elfenben. Japan, Meiji (1868-1912). Signerad.
1889. FIGURIN, elfenben. Japan, Meiji (1868-1912). Signerad.
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1055. ARMBAND, symmetriska länkar i blankt och borstat guld.
1055. ARMBAND, symmetriska länkar i blankt och borstat guld.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1852. VAS, brons. Ming dynastin, 1500-tal.
1852. VAS, brons. Ming dynastin, 1500-tal.
Klubbat pris 
27 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
707. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
707. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1282. SAUTOIR, gammal- och rosenslipade diamanter med onyxkulor, ca 1915.
1282. SAUTOIR, gammal- och rosenslipade diamanter med onyxkulor, ca 1915.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1106. ARMBAND, skurna lavastenar, 1800-tal.
1106. ARMBAND, skurna lavastenar, 1800-tal.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1295. RING, tanzanit och briljantslipade diamanter, tot. ca 0.12 ct.
1295. RING, tanzanit och briljantslipade diamanter, tot. ca 0.12 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
16 000 - 18 000 SEK
1294. RING, cabochonslipad safir, ca 30 ct, med åttkantslipade diamanter.
1294. RING, cabochonslipad safir, ca 30 ct, med åttkantslipade diamanter.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1110. COLLIER, odlade barocka grå Tahitipärlor, 16-15,5 mm.
1110. COLLIER, odlade barocka grå Tahitipärlor, 16-15,5 mm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
70 000 - 75 000 SEK
1069. RING, briljantslipad diamant, 6.45 ct.
1069. RING, briljantslipad diamant, 6.45 ct.
Klubbat pris 
250 000 SEK
Utropspris
380 000 - 400 000 SEK
229. ANTIK/SEMIANTIK KASHGAI. 214 x 118 cm.
229. ANTIK/SEMIANTIK KASHGAI. 214 x 118 cm.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1361. BREITLING, Chronomat, kronograf, automatisk, guld/stål, 1996.
1361. BREITLING, Chronomat, kronograf, automatisk, guld/stål, 1996.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
16 000 - 18 000 SEK
1347. ROLEX, Day-Date, automatisk, guld, ca 1962.
1347. ROLEX, Day-Date, automatisk, guld, ca 1962.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1689. SKÅL, porslin. 1600-talets mitt.
1689. SKÅL, porslin. 1600-talets mitt.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1346. CARTIER, Tank Francaise, quartz, guld, 1996.
1346. CARTIER, Tank Francaise, quartz, guld, 1996.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1370. ROLEX, Datejust, automatisk, stål, ca 1977.
1370. ROLEX, Datejust, automatisk, stål, ca 1977.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1360. ROLEX, Day-Date, automatisk, guld, ca 1983.
1360. ROLEX, Day-Date, automatisk, guld, ca 1983.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
60 000 - 65 000 SEK
1635. SKÅLFAT, keramik. Qing dynastin.
1635. SKÅLFAT, keramik. Qing dynastin.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1028. ARMBAND, olikfärgade ädelstenar, 43.09 ct, och briljantslipade diamanter.
1028. ARMBAND, olikfärgade ädelstenar, 43.09 ct, och briljantslipade diamanter.
Klubbat pris 
77 000 SEK
Utropspris
65 000 - 70 000 SEK
1296. COLLIER, odlade South sea pärlor, 17-15 mm.
1296. COLLIER, odlade South sea pärlor, 17-15 mm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
85 000 - 90 000 SEK
1775. SKÅL samt SKÅLFAT, porslin. Transition, 1600-tal.
1775. SKÅL samt SKÅLFAT, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1777. KRUKA, porslin. Transition, 1600-tal.
1777. KRUKA, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
41 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1778. KRUKA, porslin. Transition, 1600-tal.
1778. KRUKA, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
31 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1725. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1725. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
716. KRONKOMPASS. 1700-talets slut.
716. KRONKOMPASS. 1700-talets slut.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
35. Helmer Osslund, "Lapp-Simon (Abisko)".
35. Helmer Osslund, "Lapp-Simon (Abisko)".
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
1893. CEREMONIELLT SVÄRD, Japan, Meiji (1868-1912).
1893. CEREMONIELLT SVÄRD, Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris 
37 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1779. KRUKA, porslin. Transition, 1600-tal.
1779. KRUKA, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
407. Rembrandt Harmensz van Rijn Hans skola, Job plågas.
407. Rembrandt Harmensz van Rijn Hans skola, Job plågas.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1531. BUDDHA, trä och lack. Japan, Edo (1603-1868).
1531. BUDDHA, trä och lack. Japan, Edo (1603-1868).
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
513. Johan Wilhelm Palmstruch, BOK, FLORA.
513. Johan Wilhelm Palmstruch, BOK, FLORA.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1228. COLLIER, 98 blå topaser och vita fasettslipade safirer.
1228. COLLIER, 98 blå topaser och vita fasettslipade safirer.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
65 000 - 70 000 SEK
1760. FAT, porslin. Ming dynastin, Tianqi (1621-27).
1760. FAT, porslin. Ming dynastin, Tianqi (1621-27).
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1751. SKÅL, porslin. Ming dynastin (1368-1644).
1751. SKÅL, porslin. Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
124. ANDERS ZORN, etsning (II état av II), signerad med blyerts.
124. ANDERS ZORN, etsning (II état av II), signerad med blyerts.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1631. VASER, ett par, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
1631. VASER, ett par, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK