Kan inte nå servern

Vårens Klassiska 568

 
1860 föremål
1411. VAS, porslin. 1700-tal.
1411. VAS, porslin. 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1419. FAT, samt VÄRMEFAT, keramik. Yuan dynastin (1271-1368).
1419. FAT, samt VÄRMEFAT, keramik. Yuan dynastin (1271-1368).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1423. FIGURINER, två stycken, keramik. Ming dynastin, 1600-tal.
1423. FIGURINER, två stycken, keramik. Ming dynastin, 1600-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
95. Anders Zorn, Porträtt av Disponent Franz Heiss J:or.
95. Anders Zorn, Porträtt av Disponent Franz Heiss J:or.
Klubbat pris 
225 000 SEK
Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
1426. ALTARGARNITYR, tre delar, keramik. Ming dynastin (1368-1644).
1426. ALTARGARNITYR, tre delar, keramik. Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1429. RÖKELSEKAR, blanc de chine. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1429. RÖKELSEKAR, blanc de chine. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1468. VINOFFERBÄGARE, nefrit. Qing dynastin (1644-1912).
1468. VINOFFERBÄGARE, nefrit. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
761. DOSA. Tyskland, 1700-tal.
761. DOSA. Tyskland, 1700-tal.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
763. DOSA, Tyskland 1700-tal.
763. DOSA, Tyskland 1700-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1557. SKULPTUR, trä. Qing dynastin, 1700-tal.
1557. SKULPTUR, trä. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
762. DOSA. Mellaneuropa, 1700/1800-tal.
762. DOSA. Mellaneuropa, 1700/1800-tal.
Klubbat pris 
6 300 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
424. Thomas Heeremans, Figurer vid Schenevingen.
424. Thomas Heeremans, Figurer vid Schenevingen.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1737. TALLRIKAR, fem stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Jiaqing (1796-1820).
1737. TALLRIKAR, fem stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Jiaqing (1796-1820).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1772. SKÅLFAT, två stycken, porslin. Ming dynastin, Tianqi/Chongzhen.
1772. SKÅLFAT, två stycken, porslin. Ming dynastin, Tianqi/Chongzhen.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1773. BÅLSKÅL, porslin. Ming dynastin, Wanli (1573-1620).
1773. BÅLSKÅL, porslin. Ming dynastin, Wanli (1573-1620).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
45 000 - 70 000 SEK
55. Carl Trägårdh, Vallpojke med boskap.
55. Carl Trägårdh, Vallpojke med boskap.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1410. SKÅLFAT, ett par, ding. Song dynastin (960-1279).
1410. SKÅLFAT, ett par, ding. Song dynastin (960-1279).
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
1424. GUANYIN, keramik. Ming dynastin, (1368-1644).
1424. GUANYIN, keramik. Ming dynastin, (1368-1644).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
266. SEMIANTIK ISFAHAN. 213,5 x 133 cm.
266. SEMIANTIK ISFAHAN. 213,5 x 133 cm.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
9 000 - 10 000 SEK
323. ANTIK ÖSTKAUKASISK SOUMAK. 271 x 222,5 cm.
323. ANTIK ÖSTKAUKASISK SOUMAK. 271 x 222,5 cm.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
21. Ivar Arosenius, "Fröken Ester Sahlin".
21. Ivar Arosenius, "Fröken Ester Sahlin".
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
18. Ivar Arosenius, Festivitas.
18. Ivar Arosenius, Festivitas.
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
50. Carl Fredrik Hill, Figurkomposition.
50. Carl Fredrik Hill, Figurkomposition.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
20. Ivar Arosenius, "I naturens sköte".
20. Ivar Arosenius, "I naturens sköte".
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
143. Helene Schjerfbeck, "Konfirmanden (Andakt)".
143. Helene Schjerfbeck, "Konfirmanden (Andakt)".
Klubbat pris 
62 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
668. LJUSSTAKAR, ett par. Rokoko, 1700-talets mitt.
668. LJUSSTAKAR, ett par. Rokoko, 1700-talets mitt.
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
669. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1740-tal. Louis XV.
669. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1740-tal. Louis XV.
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
488. Peter Adolf Hall Tillskriven, Dam sittande i landskap.
488. Peter Adolf Hall Tillskriven, Dam sittande i landskap.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
140. Carl Larsson, "Rygg och Ros".
140. Carl Larsson, "Rygg och Ros".
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
139. CARL LARSSON, etsning (II état av II), signerad med blyerts.
139. CARL LARSSON, etsning (II état av II), signerad med blyerts.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
715. EKVATORIALKOMPASSOLUR, av Johann Willebrand (1658-1726). Senbarock.
715. EKVATORIALKOMPASSOLUR, av Johann Willebrand (1658-1726). Senbarock.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1218. RING, briljantslipade diamanter runtom hela ringen, tot. 1.45 ct.
1218. RING, briljantslipade diamanter runtom hela ringen, tot. 1.45 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1219. RING, briljantslipade diamanter, tot. 1.73 ct.
1219. RING, briljantslipade diamanter, tot. 1.73 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
16 000 - 18 000 SEK
1266. RING, briljantslipade diamanter 4.16 ct.
1266. RING, briljantslipade diamanter 4.16 ct.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
978. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, 1.81 ct.
978. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, 1.81 ct.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
14 000 - 16 000 SEK
286. SEMIANTIK KESHAN/ISFAHAN FIGURAL. 205,5 x 128,5 cm.
286. SEMIANTIK KESHAN/ISFAHAN FIGURAL. 205,5 x 128,5 cm.
Klubbat pris 
33 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1142. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, 2.01 ct.
1142. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, 2.01 ct.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
960. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, tot. 2.24 ct.
960. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, tot. 2.24 ct.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
16 000 - 18 000 SEK
1186. ÖRHÄNGEN, vardera briljantslipad diamant, tot. 2.18 ct.
1186. ÖRHÄNGEN, vardera briljantslipad diamant, tot. 2.18 ct.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
45 000 - 50 000 SEK
380. Porträtt av en musketör, knäbild.
380. Porträtt av en musketör, knäbild.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
381. Pieter Jansz. Porbus Hans krets, Renässansherre i harnesk.
381. Pieter Jansz. Porbus Hans krets, Renässansherre i harnesk.
Klubbat pris 
84 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
401. Michiel Jansz. van Mierevelt Tillskriven, Damporträtt.
401. Michiel Jansz. van Mierevelt Tillskriven, Damporträtt.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
411. Egbert van Heemskerk Hans krets, Interiör från värdshus.
411. Egbert van Heemskerk Hans krets, Interiör från värdshus.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1368. OMEGA, Constellation, quartz, stål med briljantslipade diamanter, 2000-tal.
1368. OMEGA, Constellation, quartz, stål med briljantslipade diamanter, 2000-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1363. BULGARI, Diagono, automatisk, stål, ca 2000-tal.
1363. BULGARI, Diagono, automatisk, stål, ca 2000-tal.
Klubbat pris 
13 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
649. LJUSKRONA, för nio ljus. Karl Johan 1820/30-tal.
649. LJUSKRONA, för nio ljus. Karl Johan 1820/30-tal.
Klubbat pris 
33 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1099. ARMBAND, briljantslipade diamanter, tot. 10.45 ct.
1099. ARMBAND, briljantslipade diamanter, tot. 10.45 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
75 000 - 80 000 SEK
1271. ARMBAND, 480 briljantslipade diamanter, tot. 12.86 ct.
1271. ARMBAND, 480 briljantslipade diamanter, tot. 12.86 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
110 000 - 120 000 SEK
1619. TALLRIKAR, 12 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1619. TALLRIKAR, 12 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1617. TALLRIKAR, 10 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1617. TALLRIKAR, 10 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
796. CHAMPAGNESTRUTAR, åtta stycken. 1800-talets början.
796. CHAMPAGNESTRUTAR, åtta stycken. 1800-talets början.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
200. George Sheridan Knowles, En titt i korgen.
200. George Sheridan Knowles, En titt i korgen.
Klubbat pris 
52 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
170. Anders Sandström, "Stolt duva".
170. Anders Sandström, "Stolt duva".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
254. MATTA, semiantik/old Ghom. Ca 209 x 143,5 cm.
254. MATTA, semiantik/old Ghom. Ca 209 x 143,5 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
25. Bror Oscar Eugen Börjeson, Stilleben med grön flaska och ljusstakar.
25. Bror Oscar Eugen Börjeson, Stilleben med grön flaska och ljusstakar.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
387. Abraham Jansz. Begeyn, Pastoralt landskap med vilande herdinna.
387. Abraham Jansz. Begeyn, Pastoralt landskap med vilande herdinna.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
994. RING, briljantslipad diamant, ca 1,15 ct.
994. RING, briljantslipad diamant, ca 1,15 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
535. BYRÅ, Frankrike 1700-talets mitt. Louis XV.
535. BYRÅ, Frankrike 1700-talets mitt. Louis XV.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
904. MJÖLKKANNA, av Wilhelm Smedberg, Karlstad 1784. Gustaviansk.
904. MJÖLKKANNA, av Wilhelm Smedberg, Karlstad 1784. Gustaviansk.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1193. ARMBAND, prinsesslipade diamanter, tot. ca 3,5 ct.
1193. ARMBAND, prinsesslipade diamanter, tot. ca 3,5 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
619. BANKETTER, ett par. Sengustavianska, 1800-talets början.
619. BANKETTER, ett par. Sengustavianska, 1800-talets början.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1335. ROLEX, Datejust, automatiskt, stål, 2004.
1335. ROLEX, Datejust, automatiskt, stål, 2004.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1336. ROLEX, Datejust, automatisk, guld/stål med indexfattade diamanter, 2002.
1336. ROLEX, Datejust, automatisk, guld/stål med indexfattade diamanter, 2002.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1816. PENSELBAD, porslin, Qing dynastin, Tongzhi (1862-74).
1816. PENSELBAD, porslin, Qing dynastin, Tongzhi (1862-74).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
1124. BROSCH, antikslipade diamanter i from av stjärna, tot. ca 8.50 ct.
1124. BROSCH, antikslipade diamanter i from av stjärna, tot. ca 8.50 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
55 000 - 60 000 SEK
1161. RING, briljantslipade diamanter tot. ca 2.80 ct.
1161. RING, briljantslipade diamanter tot. ca 2.80 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1050. RING, Cartier, ' Trinity' , tre färger guld.
1050. RING, Cartier, ' Trinity' , tre färger guld.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1321. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, tot, ca 1.50 ct.
1321. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, tot, ca 1.50 ct.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1227. ÖRHÄNGEN, guld, briljantslipade diamanter, tot. ca 2 ct.
1227. ÖRHÄNGEN, guld, briljantslipade diamanter, tot. ca 2 ct.
Klubbat pris 
15 500 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1300. RING, 5 briljantslipade diamanter, tot. ca 2.20 ct.
1300. RING, 5 briljantslipade diamanter, tot. ca 2.20 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
471. OLIKA KONSTNÄRER, 8 st teckningar, 1700-tal.
471. OLIKA KONSTNÄRER, 8 st teckningar, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1748. FAT, porslin. Transition, 1600-tal.
1748. FAT, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1747. KRUKA, porslin. Transition, 1600-tal.
1747. KRUKA, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
90 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1752. KRUKA, porslin. Ming dynastin (1368-1644).
1752. KRUKA, porslin. Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
1125. BROSCH, briljantslipade diamanter, tot. ca 1.50 ct. 1950-tal.
1125. BROSCH, briljantslipade diamanter, tot. ca 1.50 ct. 1950-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
111. Elsa Beskow, Gnällmåns och barnen.
111. Elsa Beskow, Gnällmåns och barnen.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
108. Elsa Beskow, "Gnällmåns - En saga för små barn af Elsa Beskow".
108. Elsa Beskow, "Gnällmåns - En saga för små barn af Elsa Beskow".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
110. Elsa Beskow, Gnällmåns vid julgranen.
110. Elsa Beskow, Gnällmåns vid julgranen.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
109. Elsa Beskow, Häxan.
109. Elsa Beskow, Häxan.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
865. CIGARETTETUI, av Nikolas Strulyev, Moskva 1883-1908.
865. CIGARETTETUI, av Nikolas Strulyev, Moskva 1883-1908.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK