Kan inte nå servern

Vårens Klassiska 568

 
1860 föremål
1083. ARMBAND, briljantslipade diamanter. tot. ca 3.80 ct.
1083. ARMBAND, briljantslipade diamanter. tot. ca 3.80 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
970. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, tot. ca 4.50 ct.
970. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, tot. ca 4.50 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1263. RING, mabepärla med briljantslipade diamanter, tot. ca 0.80 ct.
1263. RING, mabepärla med briljantslipade diamanter, tot. ca 0.80 ct.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
648. LJUSKRONA, för sju ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.
648. LJUSKRONA, för sju ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
557. FÄLLBORD, av Jacob Siölin (mästare i Köping och Kungsör 1767-1785).
557. FÄLLBORD, av Jacob Siölin (mästare i Köping och Kungsör 1767-1785).
Klubbat pris 
16 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1365. ROLEX, Day-Date, automatisk, guld, c. 1959.
1365. ROLEX, Day-Date, automatisk, guld, c. 1959.
Klubbat pris 
52 000 SEK
Utropspris
45 000 - 50 000 SEK
1310. COLLIER, odlade South sea pärlor, 13-10 mm,
1310. COLLIER, odlade South sea pärlor, 13-10 mm,
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
132. Anders Zorn, "Grunt".
132. Anders Zorn, "Grunt".
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
135. Anders Zorn, "Dalälven".
135. Anders Zorn, "Dalälven".
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
129. Anders Zorn, "Lots".
129. Anders Zorn, "Lots".
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1804. TEKANNA med LOCK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1804. TEKANNA med LOCK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
117. Anders Zorn, "Min modell och min båt".
117. Anders Zorn, "Min modell och min båt".
Klubbat pris 
19 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
118. Anders Zorn, "Svanen".
118. Anders Zorn, "Svanen".
Klubbat pris 
11 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1357. ROLEX, Explorer II 'Albino', automatisk, stål, ca 1978.
1357. ROLEX, Explorer II 'Albino', automatisk, stål, ca 1978.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
110 000 - 120 000 SEK
1354. ROLEX, Datejust, automatisk, guld/stål med indexfattade diamanter, 2002.
1354. ROLEX, Datejust, automatisk, guld/stål med indexfattade diamanter, 2002.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1338. JEAN-MAIRET GILLMAN, automatisk, kronograf,  automatisk, guld, ca 2000.
1338. JEAN-MAIRET GILLMAN, automatisk, kronograf, automatisk, guld, ca 2000.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
75 000 - 80 000 SEK
1339. PATEK PHILIPPE, Nautilus, quartz, guld, ca 1990.
1339. PATEK PHILIPPE, Nautilus, quartz, guld, ca 1990.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
55 000 - 60 000 SEK
577. KONSOLBORD. Stockholmarbete, 1800-talets början. Empire.
577. KONSOLBORD. Stockholmarbete, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
564. STENBORD. Skåne, 1800-tal.
564. STENBORD. Skåne, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
60 000 - 70 000 SEK
596. KARMSTOLAR, ett par. Sydeuropa, 1800-talets första hälft.
596. KARMSTOLAR, ett par. Sydeuropa, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
956. RING, fasettslipad blå safir med två briljantslipade diamanter, tot. ca 1 ct.
956. RING, fasettslipad blå safir med två briljantslipade diamanter, tot. ca 1 ct.
Klubbat pris 
56 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1054. ÖRCLIPS, guld, 1950-tal.
1054. ÖRCLIPS, guld, 1950-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1279. RING, briljantslipade diamanter, tot. ca 3.40 ct.
1279. RING, briljantslipade diamanter, tot. ca 3.40 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
74. Bruno Liljefors, Vinterlandskap med räv och orre.
74. Bruno Liljefors, Vinterlandskap med räv och orre.
Klubbat pris 
84 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
207. Oskar Moll, Stilleben med bok och blomster.
207. Oskar Moll, Stilleben med bok och blomster.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
157. Carl Milles, "Gud på himmelsbågen".
157. Carl Milles, "Gud på himmelsbågen".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
600 000 - 800 000 SEK
155. Carl Milles, Triton med fiskar.
155. Carl Milles, Triton med fiskar.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
156. Carl Milles, Triton som håller ett barn.
156. Carl Milles, Triton som håller ett barn.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
54. Carl Larsson, "Esbjörn vid sitt ägandes äppelträd / Esbjörn, unghink".
54. Carl Larsson, "Esbjörn vid sitt ägandes äppelträd / Esbjörn, unghink".
Klubbat pris 
1 700 000 SEK
Utropspris
2 000 000 - 2 500 000 SEK
636. SPEGEL. Stockholmsarbete 1778. Gustaviansk.
636. SPEGEL. Stockholmsarbete 1778. Gustaviansk.
Klubbat pris 
13 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
147. Carl Milles, Hyllning till automobilen.
147. Carl Milles, Hyllning till automobilen.
Klubbat pris 
140 000 SEK
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
647. LJUSKRONA, för sex ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.
647. LJUSKRONA, för sex ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
40. Bruno Liljefors, "Självporträtt".
40. Bruno Liljefors, "Självporträtt".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
1614. BÅLSKÅL, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1614. BÅLSKÅL, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
270 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
633. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets slut. Gustaviansk.
633. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets slut. Gustaviansk.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
521. SKRIVSKÅP, senbarock, Tyskland, 1700-tal.
521. SKRIVSKÅP, senbarock, Tyskland, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
590. KARMSTOLAR, ett par. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
590. KARMSTOLAR, ett par. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
591. KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska, 1700-talets slut.
591. KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
800. GLASSERVIS, 50 delar. Kosta, modell "Odelberg".
800. GLASSERVIS, 50 delar. Kosta, modell "Odelberg".
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
523. SKÅP, ett par. Karl Johan, 1800-talets första hälft.
523. SKÅP, ett par. Karl Johan, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
579. KONSOLBORD. Troligen England 1700-talets slut.
579. KONSOLBORD. Troligen England 1700-talets slut.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
690. BORDSLAMPA. Frankrike 1800-talets första hälft. Senempire.
690. BORDSLAMPA. Frankrike 1800-talets första hälft. Senempire.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
419. Jean Baptist van der Meiren Tillskriven, Hamn med figurstaffage.
419. Jean Baptist van der Meiren Tillskriven, Hamn med figurstaffage.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
495. OKÄND KONSTNÄR, miniatyr, på ben,1700-tal, miniatyr.
495. OKÄND KONSTNÄR, miniatyr, på ben,1700-tal, miniatyr.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
420. JOSEPH VAN BREDAEL, hans krets, olja på pannå.
420. JOSEPH VAN BREDAEL, hans krets, olja på pannå.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
417. Gottfried Kneller Hans efterföljd, Madonnan med barnet och Johannes döparen.
417. Gottfried Kneller Hans efterföljd, Madonnan med barnet och Johannes döparen.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
372. Johan Christoffer Boklund Tillskriven, Batalj med konung Carl X Gustaf.
372. Johan Christoffer Boklund Tillskriven, Batalj med konung Carl X Gustaf.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
592. KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska, 1700-talets slut.
592. KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
637. SPEGEL OCH KONSOLBORD. Karl Johan, 1800-talets första hälft.
637. SPEGEL OCH KONSOLBORD. Karl Johan, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
566. GUERIDONER, ett par. Fredrik I:s tid. Senbarock.
566. GUERIDONER, ett par. Fredrik I:s tid. Senbarock.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
570. KONSOLBORD. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
570. KONSOLBORD. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
150. Carl Milles, "Bänken", "Under bar himmel".
150. Carl Milles, "Bänken", "Under bar himmel".
Klubbat pris 
49 000 SEK
Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
211. Heinrich Sperling, Hundar på gård.
211. Heinrich Sperling, Hundar på gård.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
212. Heinrich Sperling, Hundar vid trappa.
212. Heinrich Sperling, Hundar vid trappa.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
496. OKÄND KONSTNÄR, miniatyr, duk, 1700-tal.
496. OKÄND KONSTNÄR, miniatyr, duk, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
330. Herrporträtt.
330. Herrporträtt.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
398. Jan Claesz. Rietschoof Tillskriven, Holländska fartyg på redden.
398. Jan Claesz. Rietschoof Tillskriven, Holländska fartyg på redden.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
551. SKRIVBYRÅ. Sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
551. SKRIVBYRÅ. Sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
760. SKRIN, av Jacob Siölin (mästare i Köping och Kungsör 1767-1785).
760. SKRIN, av Jacob Siölin (mästare i Köping och Kungsör 1767-1785).
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
754. KANNA, av Sven Bengtsson Roos (1768-1802) Göteborg.
754. KANNA, av Sven Bengtsson Roos (1768-1802) Göteborg.
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
753. KANNA, av Carl Gustaf Malmborg (1767-1806) Stockholm.
753. KANNA, av Carl Gustaf Malmborg (1767-1806) Stockholm.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
757. BRÄNNVINSKÅL, av Magnus Söderberg 1736 (1716-1748/67) Stockholm.
757. BRÄNNVINSKÅL, av Magnus Söderberg 1736 (1716-1748/67) Stockholm.
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
607. STOLAR, sex stycken. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
607. STOLAR, sex stycken. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1603. TALLRIKAR, fyra stycken, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1603. TALLRIKAR, fyra stycken, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1597. BRICKA, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1597. BRICKA, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
812. SKRIVSTÄLL, fajans. Marieberg, daterat 1774.
812. SKRIVSTÄLL, fajans. Marieberg, daterat 1774.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1442. URNOR med LOCK, ett par, porslin. Transition, 1600-tal.
1442. URNOR med LOCK, ett par, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
42. Bruno Liljefors, Sträckande svanar.
42. Bruno Liljefors, Sträckande svanar.
Klubbat pris 
65 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
844. KANDELABRAR, för fyra ljus, ett par. Moskva, 1830-tal.
844. KANDELABRAR, för fyra ljus, ett par. Moskva, 1830-tal.
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
30. Carl Larsson, "Staketet / Vid staketet".
30. Carl Larsson, "Staketet / Vid staketet".
Klubbat pris 
2 725 000 SEK
Utropspris
2 500 000 - 3 000 000 SEK
549. BYRÅ. Sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
549. BYRÅ. Sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
723. UPPSATSSKÅLAR, ett par. Wien, 1800-talets början. Empire.
723. UPPSATSSKÅLAR, ett par. Wien, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1173. BROSCH, blå safirer, ruiner och diamanter, i form av dagslända.
1173. BROSCH, blå safirer, ruiner och diamanter, i form av dagslända.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
823. KOPP med FAT, porslin. Höchst, 1700-tal.
823. KOPP med FAT, porslin. Höchst, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
1573. FAT, kompaniporslin, Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1573. FAT, kompaniporslin, Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
923. SÅSSKÅLAR på fat, ett par, av Gustaf Folcker, Stockholm 1837 och 1838.
923. SÅSSKÅLAR på fat, ett par, av Gustaf Folcker, Stockholm 1837 och 1838.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK