Vårens Moderna 572

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
516JOSEF FRANK, bordslampa, Firma Svenskt Tenn, modell 2464.3 500 SEK
517JOSEF FRANK, karmstol, Firma Svenskt Tenn, modell 652.9 500 SEK
518JOSEF FRANK, bord, Firma Svenskt Tenn, modell 590.28 000 SEK
519JOSEF FRANK, miniatyrbyrå, Firma Svenskt Tenn, modell 2058.15 000 SEK
520MATBORD, Josef Frank, Firma Svenskt Tenn, modell 1020.Återrop
521JOSEF FRANK, fåtölj, Firma Svenskt Tenn, modell 336.17 000 SEK
522JOSEF FRANK, soffa, Firma Svenskt Tenn, modell 678.32 000 SEK
523JOSEF FRANK, soffbord, Firma Svenskt Tenn, variant av modell 2073, "Diplomat".30 000 SEK
524JOSEF FRANK, golvarmaturer, 2 st, Firma Svenskt Tenn, modell 1842.13 000 SEK
525JOSEF FRANK, matbord, Firma Svenskt Tenn, modell 1020.8 000 SEK
526JOSEF FRANK, stolar, 8 st, Firma Svenskt Tenn, modell 970.28 000 SEK
527JOSEF FRANK, karmstolar, ett par, Firma Svenskt Tenn, modell 969.18 000 SEK
528JOSEF FRANK, bord, Firma Svenskt Tenn, modell 961.9 000 SEK
529JOSEF FRANK, soffa, Firma Svenskt Tenn, modell 703.26 000 SEK
530JOSEF FRANK, klaffbord, Firma Svenskt Tenn, modell 1007.4 500 SEK
531JOSEF FRANK, vitrinskåp, Firma Svenskt Tenn, modell 2077.47 000 SEK
532JOSEF FRANK, sideboard, Firma Svenskt Tenn, troligen 1950-tal, modell 1148.11 000 SEK
533JOSEF FRANK, sideboard, Firma Svenskt Tenn.22 000 SEK
534JOSEF FRANK, sängbord, ett par, Firma Svenskt Tenn, modell 914.11 000 SEK
535JOSEF FRANK, klaffbord, Firma Svenskt Tenn, modell 1333.5 500 SEK
536JOSEF FRANK, bord, Firma Svenskt Tenn, modell 1059.8 000 SEK
537BRUNO MATHSSON, dagbädd "Paris", Firma Karl Mathsson, Värnamo, 1930-40-tal.Återrop
538TOM WOLFENSTEIN, soffa samt fåtöljer, ett par, Ditzingers, Stockholm, 1940-tal.280 000 SEK
539STEN-OLOF FRANSSON, gesällarbete, skåp, Linköping 1958.20 000 SEK
540STOLAR, 4 st, Carl-Axel Acking, Nordiska Kompaniet, ca 1947.Återrop
541CARL-AXEL ACKING, karmstol, Nordiska Kompaniet ca 1947.5 000 SEK
542OKÄND FORMGIVARE, bord, Sverige 1940-tal.8 000 SEK
543HANS BERGSTRÖM, väggarmatur, Ateljé Lyktan, 1940-tal.4 000 SEK
544OKÄND FORMGIVARE, takarmatur, Sverige, 1940-50-tal.16 000 SEK
545CARL-GUSTAV HIORT AF ORNÄS, fåtölj, Gösta Westerberg AB, Stockholm 1950-tal.10 000 SEK
546CARL-GUSTAV HIORT AF ORNÄS, fåtölj, licenstillverkad i Helsingfors, 1950-tal.38 000 SEK
547G.A. BERG, tillskriven, golvarmatur, Sverige 1940-tal.12 000 SEK
548AXEL LARSSON, skåp, Svenska Möbelfabrikerna, Bodafors ca 1935.12 000 SEK
549KERSTIN HÖRLIN HOLMQUIST, fåtöljer, ett par, "Stora Eva", Triva-serien, Nordiska Kompaniet, 1950-60-tal.42 000 SEK
550STIG LINDBERG/DAVID ROSÉN, soffbord, Gustavsberg och Nordiska Kompaniet 1950-tal.16 100 SEK
551DAVID ROSÉN, skåp, för Stockholms Stads Hantverksförening, gesällarbete utfört av Bengt Rosén, Stockholm 1955.20 000 SEK
552KERSTIN HÖRLIN-HOLMQUIST, canapé, "Lustgården" ur serien "Paradiset" för Nordiska Kompaniets Triva-serie, 1950-60-tal.40 000 SEK
553KERSTIN HÖRLIN-HOLMQUIST, fåtölj, "Stora Eva", ur serien Paradiset, NKs Triva-serie, 1950-60-tal.22 000 SEK
554KERSTIN HÖRLIN-HOLMQUIST, fåtöljer, ett par "Skrindan", OPE-möbler.Återrop
555JOHN KANDELL, takarmaturer, ett par, 1950-tal.17 000 SEK
556HI-gruppen (Stig Lönngren, Lars Larsson, Gösta Engström), karmstol, Stockholm 1974.16 000 SEK
557HI-GRUPPEN, satsbord 4 delar, Stig Lönngren, Lars Larsson, Sverige 1960-70-tal.13 000 SEK
558WÜRTEMBERGISCHE METALLWAREN FABRIK (WMF), vinkanna, Tyskland, jugend.4 000 SEK
559OKÄND FORMGVARE, bålskål, jugend, Tyskland, ca 1903.4 000 SEK
560JOSEF LORENZL, skulptur, sannolikt 1930-tal.6 500 SEK
561HAGENAUER, skulptur, Wien 1950-tal.10 100 SEK
562JUST ANDERSEN, ljusstakar, ett par, Danmark 1920-30-tal.6 000 SEK
563THONET, karmstol och bord, Tjeckoslovakien 1930-tal.4 500 SEK
564JOSEF HOFFMANN, stolar, 4 st, Thonet efter 1929.19 000 SEK
565OKÄND FORMGIVARE, salongsbord, sannolikt Frankrike 1920-30-tal.12 000 SEK
566JACQUES ADNET, tillskrivet, bord, 1930-40-tal.4 000 SEK
567OKÄND FORMGIVARE, bordsur, sannolikt Rackengruppen, Arvika, jugend.24 000 SEK
568ALICE NORDIN, bordslampa, Herman Bergman gjuteri, Stockholm 1912, jugend.22 000 SEK
569ALICE NORDIN, tillskriven, takarmatur, Böhlmarks Lampfabrik, Stockholm 1910-20-tal.30 000 SEK
570ALICE NORDIN, tillskrivna, lampetter, ett par, Böhlmarks, Stockholm, jugend, 1910-20-tal.42 000 SEK
571HUGO ELMQVIST, vas, Stockholm, jugend, 1900-talets början.12 000 SEK
572ELSA KOCK, vas, AB Hugo Elmqvist gjuteri, Stockholm, jugend, 1900-talets början.2 000 SEK
573EMY WAHLSTRÖM, vas, AB Hugo Elmqvist gjuteri, Stockholm, jugend, tidigt 1900-tal.Återrop
574ELSA KOCK, vas, AB Hugo Elmqvist gjuteri, Stockholm, jugend, 1900-talets början.2 800 SEK
575VAS, Hugo Elmqvist, brons, Stockholm, jugend, 1900-talets början.Återrop
576TORE STRINDBERG, schackpjäser, 32 st, Herman Bergman gjuteri, Stockholm.10 000 SEK
577FERDINAND BOBERG, ljuskrona, Santessons tenngjuteri, Stockholm 1905.24 000 SEK
578ATELIER TORNDAHL, takarmatur, Perstorp 1920-tal.6 000 SEK
579HJALMAR NORRSTRÖM, golvurna, Stockholm 1904.4 500 SEK
580OKÄND FORMGIVARE, ljusstakar, ett par, 1920-30-tal.Återrop
581TAGE FOUGSTEDT, tobaksburk, Stockholm 1923.8 500 SEK
582SYLVIA STAVE, vas, C.G. Hallberg, Stockholm 1934.4 000 SEK
583SYLVIA STAVE, smyckeskrin, C.G. Hallberg, Stockholm 1934.3 500 SEK
584SWEDISH GRACE, skrin, 1930.6 000 SEK
585SIGURD PERSSON, ljusstakar, ett par, Sverige.8 500 SEK
586RAGNAR ÖSTMAN, fåtöljer, ett par, Sverige 1920-tal.8 000 SEK
587SIMON GATE, takarmatur, Orrefors, ca 1928, för Tändstickspalatset.40 000 SEK
588AXEL EINAR HJORTH, byrå, Nordiska Kompaniet, 1920-30-tal.19 000 SEK
589ANNA PETRUS, blomlåda "Nr 2", Näfveqvarns Bruk.34 000 SEK
590ANNA PETRUS, blomlåda "Nr 2", Näfveqvarns Bruk.36 000 SEK
591ANNA PETRUS, blomlåda, "Nr 2", Näfveqvarns Bruk.34 000 SEK
592ANNA PETRUS, blomlåda, "Nr 1", Näfveqvarns bruk.32 000 SEK
593ANNA PETRUS, blomlåda "Nr 1", Näfveqvarns Bruk.42 000 SEK
594JOHANNES DAHL, solur på pelare, Näfveqvarns Bruk.55 000 SEK
595UNO ÅHRÉN, damfåtölj, Mobilia AB, Malmö ca 1925.240 000 SEK
596AXEL EINAR HJORTH, stolar, 6 st, "Ceylon", Nordiska Kompaniet 1930.75 000 SEK
597STEN ERICSON, "Jakturnan", Näfveqvarns Bruk, 1920-30-tal.9 500 SEK
598IVAR JOHNSSON, trädgårdsurna, "Faunurnan", Näfveqvarns Bruk.4 000 SEK
599CARL ELMBERG, trädgårdsurna, "Gravurna Nr 1", Näfveqvarns Bruk.3 000 SEK
600CARL ELMBERG, tobaksburk, Näfveqvarns bruk.5 500 SEK
601OKÄND FORMGIVARE, trädgårdsurna, Sverige 1920-30-tal.3 000 SEK
602FOLKE BENSOW, "Parkbänk n:r 2", ett par, Näfveqvarns bruk.34 000 SEK
603ELIS BERGH, takarmatur, C.G. Hallberg, Stockholm 1920-tal.32 000 SEK
604ELIS BERGH, ljuskrona, C.G. Hallberg, 1920-tal.50 000 SEK
605ELIS BERGH, golvarmatur, C.G. Hallberg, Stockholm ca 1925.Återrop
606C.G. HALLBERG, väggspegel, Stockholm 1920-30-tal.6 500 SEK
607OTTO SCHULZ, fåtöljer, ett par, Boet, Sverige 1920-30-tal.48 000 SEK
608OTTO SCHULZ, skåp, Boet, 1930-tal.40 000 SEK
609AXEL EINAR HJORTH, stol "Utö", Nordiska Kompaniet 1930-tal.55 000 SEK
610AXEL EINAR HJORTH, "Utö" konsol / biblioteksbord, Nordiska Kompaniet, 1930-tal.130 000 SEK
611AXEL EINAR HJORTH, bord, "Utö", NK, Nordiska Kompaniet, 1930-tal.120 000 SEK
612AXEL EINAR HJORTH, bokhylla, "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.36 000 SEK
613AXEL GUTE, bokstöd, ett par, Sverige 1919.12 000 SEK
614AXEL GUTE, bokstöd, ett par, A. Lager, Stockholm 1920.8 000 SEK
615SUNE BÄCKSTRÖM, spegel, Sverige 1920-30-tal.7 000 SEK