Vårens Contemporary 573

Ändringar

Nr.FöremålÄndringar
12VISTOSI VETRERIA, takarmatur, Italien 1960-tal.Vistosi Vetreria
15MATHIEU MATEGOT, Atelier Mategot, tillskriven, takarmatur, Frankrike 1950-tal.Höjd skall vara totalt 126 cm/ Total height 126 cm. Stången förlängd från ca 70 cm till 126 cm/ The rod pro-longed from ca 70 cm to 126 cm.
41JONAS BOHLIN, fåtöljer, ett par, "Paris", Lammhults 2000.Följerätt; droit de suite on this lot (d)
46PER B SUNDBERG, bordslampa, Orrefors 2004.Följerätt; droit de suite on this lot (d)
48AINO AALTO, tillskriven, barnsäng, sannolikt 1940-tal.Tillskriven Aino Aalto; attributed to Aino Aalto. Sannolikt kompletterad, senare bemålad; probably later parts, repainted.
90STOLAR, ett par, Børge Mogensen, "Ruder Konge", Sørgeborg Møbelfabrik, Danmark.Ej följerätt; no droit de suit on this lot. En stol med liten reva i sitsen, slitage; one chair with small tear, wear.
98VERNER PANTON, "Fun Lamp", Lüber, 1960-tal.Extra prismor medföljer; extra prisms included.
129MATTA. "Bukett". Kort rya i handtuftteknik från Hitex (Svängsta). 197 x 198,5 cm. Formgiven av Maria Löw.Obetydliga fläckar.
235DAVID HOCKNEY, "Catherine's Walk", ur:"Some More New Prints".
244KARIN MAMMA ANDERSSON & JOCKUM NORDSTRÖM, "Faces".Omfattas av följerätt (d)
245KARIN MAMMA ANDERSSON & JOCKUM NORDSTRÖM, "Pieces".Omfattas av följerätt (d)
264ANDY WARHOL, "Campbell's soup can on shopping bag".Ej examinerad ur ram.
287AANNIKA VON HAUSSWOLFF, "The Legacy of the Beige", 2002.Estelle af Malmborg (red.), "Contemporary Swedish Photography", 2012, avbildad sid 75.
318JULIUS SHULMAN, Case Study House # 22, Los Angeles, California, 1960.Fotografier är inte vintage.
320MARY MCCARTNEY, "Kate in boots", 2004.
330VIK MUNIZ, "Shadow Painter (Pictures of Chocolate)", 1998.Fel utrop i den tryckta katalogen. Korrekt utrop är 350.000-400.000.
348TUIJA LINDSTRÖM, "Karin i himlen/ Karin in Heaven", 1991.Estelle af Malmborg (red.), "Contemporary Swedish Photography", 2012, avbildad sid 131.
350CHRISTER STRÖMHOLM, Post Restante, Tarragona 1958.Fotografiet är tidigt men inte vintage.
356WALTER NIEDERMAYR, "Titlis, I", 1999 (Diptyk).Diptyken är placerad i fel följd i den tryckta katalogen. Men presenteras i rätt följd i visningen samt i webbkatalogen.
359LUIS GISPERT, "Fruta Estrata", 2011.Luis Gispert, "Decepcion", 2011, avbildad.
362HENRI CARTIER-BRESSON, "Sunday on the Banks of the Marne", 1938.Fotografiet är vintage.
418OLA BILLGREN, "Källan".Korrekt titel : "Källan"
444BJARNE MELGAARD, "Kill Me Before I Do It Myself".Notera att skulpturerna är utförda i ett syntetiskt blandmaterial med bronsslip.
460KRISTINA JANSSON, "De Förklädda".Målningen har proveniens Milliken Gallery, Stockholm.
461KRISTINA JANSSON, "Var är Bruden".Felaktigt födelseår angivet i tryckt katalog. Konstnären är född 1967. Målningen har proveniens Milliken Gallery, Stockholm.
476SUSAN WEIL, "Tidal Schah".Fel bild i den tryckta katalogen - hänvisa till bilden i webkatalogen. Konstverket formas till en båge.
481DDAN WOLGERS, "Våta kinder".Tillhörande podium och glashuv medföljer.

Utdragna föremål

Nr.Föremål
329CINDY SHERMAN, Untitled (Marilyn Monroe), 1982.
338HELMUT NEWTON, Two Pairs of Legs in Black Stockings, Paris, 1979.
339HELMUT NEWTON, Rue Aubriot, Paris, 1975.
450LENA JOHANSSON, "Puder".
479LENA JOHANSSON, "Puder".
484ANDERS WIDOFF, Ur "Opera" nr 61.

Föremål med exportförbud

Det finns inga föremål med exportförbud.