Kan inte nå servern

Vårens Klassiska 574

 
1803 föremål
1708. KRUKA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1708. KRUKA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
60 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
537. LJUSKRONA, för fyra ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.
537. LJUSKRONA, för fyra ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
132. Alice Nordin, "Barn som ser efter vildgässen".
132. Alice Nordin, "Barn som ser efter vildgässen".
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
244. Carl Abraham Rothstén, Vy mot Gripsholms slott.
244. Carl Abraham Rothstén, Vy mot Gripsholms slott.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
4. Oskar Bergman, Ängsblommor.
4. Oskar Bergman, Ängsblommor.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
467. TRÅGSOFFA. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
467. TRÅGSOFFA. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
536. LJUSKRONA, för fem ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.
536. LJUSKRONA, för fem ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
532. LJUSKRONA, för fem ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.
532. LJUSKRONA, för fem ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
760. KÅSA, bär stämpel Fabergé, S:t Petersburg 1880-tal.
760. KÅSA, bär stämpel Fabergé, S:t Petersburg 1880-tal.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
20 000 - 22 000 SEK
761. KÅSA, av 11:e Artellen, Moskva 1908-1917.
761. KÅSA, av 11:e Artellen, Moskva 1908-1917.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
188. Ellen Montalba, Drömmar.
188. Ellen Montalba, Drömmar.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
477. KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.
477. KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
338. Louis Jean Desprez, "Vue d'une Citerne antique .....".
338. Louis Jean Desprez, "Vue d'une Citerne antique .....".
Klubbat pris
65 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
212. "Carl Mauritz von Gertten" (1731-1798).
212. "Carl Mauritz von Gertten" (1731-1798).
Klubbat pris
35 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
887. BÄGARE, sannolikt av Joachim Meinecke (verksam 1703-1710), Riga.
887. BÄGARE, sannolikt av Joachim Meinecke (verksam 1703-1710), Riga.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1389. KVINNLIG GUDOM, förgylld brons. Qing dynastin, 1700-tal.
1389. KVINNLIG GUDOM, förgylld brons. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
140 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
724. PLAKETT, porslin. Signerad CL Herr. 1800-tal.
724. PLAKETT, porslin. Signerad CL Herr. 1800-tal.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1386. VIT TARA, förgylld brons. Sinotibetansk, 1700-tal.
1386. VIT TARA, förgylld brons. Sinotibetansk, 1700-tal.
Klubbat pris
380 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1364. RÖKELSEKAR, cloisonné. Qing dynastin (1644-1912).
1364. RÖKELSEKAR, cloisonné. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1730. YTTERFODER, porslin. Qing dynastin, sen Qianlong (1736-95).
1730. YTTERFODER, porslin. Qing dynastin, sen Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
807. BRÄNNVINSSKÅL, ostämplad, Skandinavien 1600-talets slut.
807. BRÄNNVINSSKÅL, ostämplad, Skandinavien 1600-talets slut.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1775. GUANYIN, brons. Ming dynastin med arkaiserande tecken.
1775. GUANYIN, brons. Ming dynastin med arkaiserande tecken.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1785. GUANYIN på ELEFANT, brons. Qing dynastin, 1800-tal.
1785. GUANYIN på ELEFANT, brons. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1700. BOJAN, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1700. BOJAN, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
443. BYRÅ. Sengustaviansk, 1700-talets slut.
443. BYRÅ. Sengustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
588. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets andra hälft. Louis XVI-stil.
588. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets andra hälft. Louis XVI-stil.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
211. Lorens Pasch d y Tillskriven, "Claës Julius Ekeblad" (1742-1808).
211. Lorens Pasch d y Tillskriven, "Claës Julius Ekeblad" (1742-1808).
Klubbat pris
21 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
263. Jan Pauwel Gillemans Hans krets, Lekande barn med blomster.
263. Jan Pauwel Gillemans Hans krets, Lekande barn med blomster.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
142. Anders Sandström, "Stolt duva".
142. Anders Sandström, "Stolt duva".
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
279. FLAMLÄNDSK SKOLA 15/1600-TAL; Olja på duk, ej signerad.
279. FLAMLÄNDSK SKOLA 15/1600-TAL; Olja på duk, ej signerad.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
994. RING, briljantslipade diamanter, tot. 2.60 ct.
994. RING, briljantslipade diamanter, tot. 2.60 ct.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
22 000 - 25 000 SEK
333. Giovanni Paolo Panini Hans krets, Carpricco med figurer och ruiner.
333. Giovanni Paolo Panini Hans krets, Carpricco med figurer och ruiner.
Klubbat pris
47 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
459. BORD. Stockholmsarbete, 1800-talets första hälft. Empire.
459. BORD. Stockholmsarbete, 1800-talets första hälft. Empire.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
591. BORDSSKULPTURER, ett par. Sengustavianska, 1800-talets början.
591. BORDSSKULPTURER, ett par. Sengustavianska, 1800-talets början.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
396. OLAUS MAGNUS (1490-1557), Sveriges historia, Rom 1555.
396. OLAUS MAGNUS (1490-1557), Sveriges historia, Rom 1555.
Klubbat pris
60 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
329. Parklandskap med kurtiserande par.
329. Parklandskap med kurtiserande par.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
785. JUBILEUMSPLAKETT, silver 925/1000, av Henri Varenne, Paris 1907.
785. JUBILEUMSPLAKETT, silver 925/1000, av Henri Varenne, Paris 1907.
Klubbat pris
48 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
791. BORD. Ryssland, 1800-tal.
791. BORD. Ryssland, 1800-tal.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
183. Francis Frédéric Grobon, Stilleben med häger.
183. Francis Frédéric Grobon, Stilleben med häger.
Klubbat pris
44 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
492. STOLAR, sju stycken. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
492. STOLAR, sju stycken. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1781. BODHISATTVA, patinerad brons. Sinotibetansk, 1700/1800-tal.
1781. BODHISATTVA, patinerad brons. Sinotibetansk, 1700/1800-tal.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
288. SIMON VAN DER DOES, hans krets, olja, ej signerad.
288. SIMON VAN DER DOES, hans krets, olja, ej signerad.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
336B. Dianas jakt.
336B. Dianas jakt.
Klubbat pris
55 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
427. BYRÅ. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
427. BYRÅ. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
25 000 - 35 000 SEK
598. URNA. Älvdalen, 1800-talets början. Sengustaviansk.
598. URNA. Älvdalen, 1800-talets början. Sengustaviansk.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1167. BROSCH/HÄNGE, gammalslipade diamanter tot. ca 3.00 ct.
1167. BROSCH/HÄNGE, gammalslipade diamanter tot. ca 3.00 ct.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
539. LJUSKRONA, för sex ljus. Karl Johan, 1820/30-tal.
539. LJUSKRONA, för sex ljus. Karl Johan, 1820/30-tal.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
155B. Emile Pinedo, Napoleon.
155B. Emile Pinedo, Napoleon.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
463. KONSOLBORD. Sengustavianskt stockholmsarbete, omkring år 1800.
463. KONSOLBORD. Sengustavianskt stockholmsarbete, omkring år 1800.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
792. KARMSTOLAR, ett par. Ryssland/Baltikum, 1800-tal.
792. KARMSTOLAR, ett par. Ryssland/Baltikum, 1800-tal.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
119. John Bauer, "Humpa".
119. John Bauer, "Humpa".
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1187. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter tot. ca 1.12 ct. Kvalitet E-F/SI1.
1187. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter tot. ca 1.12 ct. Kvalitet E-F/SI1.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
113. Anders Zorn, "Sovande odalisk".
113. Anders Zorn, "Sovande odalisk".
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
106. Anders Zorn, "Cigarettrökerska I".
106. Anders Zorn, "Cigarettrökerska I".
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1420. MÅLNING med KALLIGRAFI, Qing dynastin (1644-1912).
1420. MÅLNING med KALLIGRAFI, Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris
44 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1277. SEMIANTIK KESHAN S.K. MOTACHEM. 291 x 228,5 cm.
1277. SEMIANTIK KESHAN S.K. MOTACHEM. 291 x 228,5 cm.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
200. Sittande fågelhund.
200. Sittande fågelhund.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
324. Moses Haughton II, Stilleben med döda fåglar.
324. Moses Haughton II, Stilleben med döda fåglar.
Klubbat pris
46 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1050. ÖRHÄNGEN, ett par, med fasetterade smaragder.
1050. ÖRHÄNGEN, ett par, med fasetterade smaragder.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
718. FAT, porslin. Meissen, 1700-tal, punktperioden.
718. FAT, porslin. Meissen, 1700-tal, punktperioden.
Klubbat pris
25 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
259. Carl Fredrik Kiörboe, "Räven i saxen".
259. Carl Fredrik Kiörboe, "Räven i saxen".
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
946. ÖRHÄNGEN, olikslipade diamanter tot. ca 2 ct.
946. ÖRHÄNGEN, olikslipade diamanter tot. ca 2 ct.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1148. ÖRHÄNGEN, diamanter 1.74 ct samt odlade pärlor diameter ca 13.7mm.
1148. ÖRHÄNGEN, diamanter 1.74 ct samt odlade pärlor diameter ca 13.7mm.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1073. ARMRING, bruntonade rosenslipade diamanter.
1073. ARMRING, bruntonade rosenslipade diamanter.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
25 000 - 28 000 SEK
1467. SPELBORD, Qing dynastin 1800-tal.
1467. SPELBORD, Qing dynastin 1800-tal.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1019. RING, fasett- och checkerslipade ametister.
1019. RING, fasett- och checkerslipade ametister.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
593. PLAKETT. Föreställande Karl XIV Johan. Empire.
593. PLAKETT. Föreställande Karl XIV Johan. Empire.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
88. Per Ekström, Kustmotiv.
88. Per Ekström, Kustmotiv.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1669. RÖKELSEKAR, porslin. Ming dynastin, Wanli (1573-1620).
1669. RÖKELSEKAR, porslin. Ming dynastin, Wanli (1573-1620).
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
961. BROSCH / HÄNGE caboschonslipade rubiner och briljantslipade diamanter.
961. BROSCH / HÄNGE caboschonslipade rubiner och briljantslipade diamanter.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1159. RING, briljantslipad diamant, ca 1 ct. Kvalitet ca I/VS.
1159. RING, briljantslipad diamant, ca 1 ct. Kvalitet ca I/VS.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1156. RING, gammalslipade diamanter tot ca 2ct, samt en ljusblå safir.
1156. RING, gammalslipade diamanter tot ca 2ct, samt en ljusblå safir.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK