Contemporary 579

Ändringar

Nr.FöremålÄndringar
48FINN JUHL, soffa "NV-53", Niels Vodder, Danmark 1960-tal.Säljes med CITES-intyg.
49FINN JUHL, ett par fåtöljer "NV-53", Niels Vodder, Danmark 1960-tal.Säljes med CITES-intyg.
67IB KOFOD LARSEN, fåtöljer, ett par "Elisabeth", Christensen & Larsen, Danmark 1950-60-tal.Säljes med CITES-intyg.
82OLE WANSCHER, karmstolar, ett par "Colonial Chair, PJ 149", Poul Jeppesen, Danmark.Säljes med CiTES-intyg.
83OLE WANSCHER, karmstol, "Colonial Chair, PJ 149", Poul Jeppesen, Danmark.Säljes med CITES-intyg.
84OLE WANSCHER, karmstol, "Colonial Chair, PJ 149", Poul Jeppesen, Danmark.Säljes med CITES-intyg.
208ANDY WARHOL, "Venus", ur: "Details of renaissance paintings (Sandro Botticelli, Birth of Venus, 1482)".Två små revor på bladets vänstra kant/Two small tears to left edge of sheet.
215ANDY WARHOL, "Campbell's soup can (Tomato)".Fuktfläckar/ Damp staining.
226MARIA MIESENBERGER, "Heimat, 1994".Korrekt proveniens är Galleri Skarstedt, Stockholm.
232ROBERT MAPPLETHORPE, "Kevin Farley N.Y", 1976.Signerad Robert Mapplethorpe a tergo. Vintage. Bladstorlek 50,5 x 40,5 cm.
235JOEL BRODSKY, "The American Poet", 1967.Korrekt teknik är Ink Jet print.
283OLAFUR ELIASSON, "Waterfall Series", 1996.Droit de Suite (d)
288ANNA KLEBERG, "Porsche 365C, 1964", 2001.Korrekt teknik: Cibachrome monterad på glas.
289ANNA KLEBERG, "Porsche 911 Carrera RS, 1973", 2001.Korrekt teknik: Cibachrome monterad på glas.
297ERNST HAAS, "Racecar", 1957.Omfattas av följerätt (d)
299CHRISTER STRÖMHOLM, "Marcel Duchamp", 1962.Inköpt direkt av konstnären 1997.
302JACQUES HENRI LARTIGUE, "The Zyx 24 Takes Off, Rouzat, September 1910".Framtagen senare.
303JACQUES HENRI LARTIGUE, "Sala au Rocher de la Vierges, Biarritz", 1927.Framtagen senare.
336CLAY KETTER, "Broom Closet Wall Detail #2.A".Omfattas av följerätt (d)/ Droit de Suite
356KATARINA LÖNNBY, "Himlen gråter".Titel "Himlen gråter".
370HELENE BILLGREN, "Kattungarna".Betitlad "Kattungarna". Signerad Helene Billgren a tergo.
412JIM DINE, "Green Moon".Målningen är gjord på pannå.
433LOUIS LE BROCQUY, "Image of August Strindberg".Omfattas av följerätt (d)
436ZENG FANZHI, "Untitled".Pastell på kartong.
441FERNANDEZ ARMAN, Utan titel.Proveniens: Galleri Fabian Carlsson, Göteborg.

Utdragna föremål

Nr.Föremål
134BANKSY, färgserigrafi, 2004, signerad 119/150. 37 x 58 cm.
182JOCKUM NORDSTRÖM, "Sailor och Pekka".
203ANDY WARHOL, "Marilyn".

Föremål med exportförbud

Det finns inga föremål med exportförbud.