Klassiska 580

1789 föremål
1610. KANDELABRAR, för fyra ljus, ett par. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
480. KANNA med LOCK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
453. KANNA, cloisonné. Qing dynastin, sekelskifte 1900.
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
486. KANNA, kompaniporslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
144. KANNA, lergods. Troligen Liao dynastin (916–1125).
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
485. KANNA, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1534. KARMSTOL. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1533. KARMSTOL. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1530. KARMSTOL. Sengustavianskt stockholmsarbete, omkring år 1800.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1532. KARMSTOL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1538. KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska, 1700-talets slut.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1537. KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska, 1700-talets slut.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
968. KARMSTOLAR, ett par. Ryssland, 1830/40-tal. Senempire.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1541. KARMSTOLAR, sex stycken. Karl Johan, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1029. KAROTT med lock, av Johan Petter Grönwall, Stockholm 1825. Empire.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
988. KAROTT, sk kuddkarott, av Arvid Floberg, Stockholm 1788. Rokoko.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
330. KEJSERLIGT EDIKT, Tongzhi (1862-1874), daterat 1862 och från tiden.
Klubbat pris
75 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
48. KEJSERLIGT EDIKT. Kangxi, daterat 1664 och från tiden.
Klubbat pris
150 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
164. KENDI, porslin. Ming dynastin, Wanli (1573-1619).
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
163. KENDI, porslin. Ming dynastin, Wanli (1573-1619).
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
492. KENDI, porslin. Qing dynastin, ca 1800.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
347. KESI, 4 paneler. Siden och guldtråd, sen Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
424. KJOL, siden. Sen Qing dynasti (1644-1912). Höjd 76 cm.
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
1503. KLAFFBORD, tredelad skiva. Kinesiserande, 17-1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1509. KONSOLBORD. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1510. KONSOLBORD. Gustavianskt, 1700-talets slut.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1511. KONSOLBORD. Sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
1514. KONSOLBORD. Sengustavianskt, tidigt 1800-tal.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1516. KONSOLBORD. Sverige, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1661. KONSOLUR, av Johan Nyberg d. y. (verksam i Stockholm 1787-1801). Rokoko.
Klubbat pris
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
266. KOPP, porslin. Qing dynastin (1644-1912), märkt Yongle.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
74. KOPPAR, ett par, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
162. KRUKA, lergods. Ming dynastin (1368-1643).
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
167. KRUKA, porslin. Ming dynastin, 1500-tal.
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
129. KRUKA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
125. KRUKA, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
174. KRUKA, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
423. KUDDFODRAL, silke. Sen Qing dynasti. 92,5 x 96,5 cm.
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
640. Karl Nordström, "Stormdag med brytande sjö på klipporna".
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
614. Karl Nordström, "Två ungdomar i trädgården".
Klubbat pris
100 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
637. Karl Nordström, "Villefranche från M:t Boron".
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
260. KÄRL med LOCK, två stycken, stengods. Korea, Silla (668-935).
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
230. LAMA, patinerad brons. Sinotibetansk, 17/1800-tal.
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
Klubbat pris
12 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1599. LJUSKRONA, för fem ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1595. LJUSKRONA, för sex ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1593. LJUSKRONA, för sex ljus. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
200 000 SEK
Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
1600. LJUSKRONA, för sju ljus. Karl Johan, 1820/30-tal.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1597. LJUSKRONA, för sju ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1596. LJUSKRONA, för sju ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
1601. LJUSKRONA, för tretton ljus. Karl Johan, 1820/30-tal.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
995. LJUSSTAKAR, ett par, Gent 1774. Rokoko.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1014. LJUSSTAKAR, ett par, av Anders Christian Levon, Åbo 1791. Gustavianska.
Klubbat pris
130 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
1013. LJUSSTAKAR, ett par, av Pehr Zethelius, Stockholm 1779. Gustavianska.
Klubbat pris
60 000 SEK
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
1015. LJUSSTAKAR, ett par, av Pehr Zethelius, Stockholm 1793. Gustavianska.
Klubbat pris
60 000 SEK
Utropspris
75 000 - 90 000 SEK
1016. LJUSSTAKAR, ett par, av Petter Eneroth, Stockholm 1796. Gustavianska.
Klubbat pris
80 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
441. LJUSSTAKAR, ett par, brons. Troligen Mingdynasti (1368-1644).
Klubbat pris
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1618. LJUSSTAKAR, ett par. Barock, 1500/1600-tal.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1625. LJUSSTAKAR, ett par. Empire. Frankrike, 1800-talets början.
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK