Moderna 584

Ändringar

Nr.FöremålÄndringar
44LEANDER ENGSTRÖM, "Den givmilde gossen".Litteratur: Georg Nordensvan, "Sveriges Allmänna Konstförening 1832-1932", SAK, 1932, avbildad helsida i färg, mot sid 270. / Georg Nordensvan, "Sveriges Allmänna Konstförening 1832-1932", SAK, 1932, illustrated full page in colour opposite p. 270.
71EINAR JOLIN, Stockholm från Mosebacke.Avbildad på katalogomslaget till Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "Jolin", 1957.
80RUNE JANSSON, "Grön ö".Signerad Rune Jansson och daterad 2009.
118LESLIE THORNTON, Figur i dörröppning.Fel bildnummer i den tryckta katalogen.
119SALVADOR DALÍ, "Venus a la Giraffe".Fel bildnummer i den tryckta katalogen.
169JOAN MIRÓ, "Llibre dels sis sentits III".Omfattas av följerätt (d)/Droite de Suite.
192JESÚS RAFAEL SOTO, "Light Trap".Omfattas av följerätt (d)/ Droite de Suite
193JESÚS RAFAEL SOTO, "La Spirale".Omfattas av följerätt (d)/ Droite de Suite
195ANTONI TÀPIES, "Miroir".Omfattas av följerätt (d)/ Droite de Suite
200MANOLO MILLARÉS, Utan titel.Äkthetsintyg medföljer.
204IVÁN TOVAR, "Un Dieu Insatisfait".Omfattas av följerätt (d)/ Droite de Suite
205AUGUSTE HERBIN, "Peissi".Daterad 1943.
215PABLO PICASSO, Duva.Fel utropspris i den tryckta katalogen. Korrekt utrop: 400.000 - 500.000 sek.
222OLE SCHWALBE PAUL GADEGAARD, Komposition.Omfattas av följerätt (d)/ Droite de Suite
235ÅFORS GLASBRUK, bägarglas, 1930-tal.Utförd vid Åfors glasbruk, 1930-tal, efter Vicke Lindstrands modell från 1930; made at Åfors in the 1930's after the original model by Vicke Lindstrand, designed in 1930.
252RUBEN WALLSTRÖM, skulptur, Gefle, 1920-30-tal.Liten retusch; small retouch
389HALSSMYCKE, sterling silver, Vivianna Bülow Hübe, egen verkstad.Infattad pärlemo.
406JOSEF FRANK, skåp, "Flora", Firma Svenskt Tenn, modell 852.Knoppen lagad; repaired knob.
432JOSEF FRANK, bokhyllor, ett par, Firma Svenskt Tenn.A pair of bookshelves.
442JOSEF FRANK, fåtölj, Firma Svenskt Tenn, modell 336.Modell 336, formgiven år 1934; model 336, designed in 1934.
456J & C.G BOLINDER, trädgårdsbord, Stockholm, ca 1900.Elva blomhållare.
458GUSTAF FJAESTAD, stabbestol, Adolf Swanson, Arvika 1908, jugend.Omfattas av följerätt/ droite de suite
459GUSTAF FJAESTAD, stabbestol, Adolf Swanson, Arvika 1908, jugend.Omfattas av följerätt/ droite de suite
460GUSTAV FJAESTAD, stabbestol, tillverkad av Adolf Swanson, Arvika 1908, jugend.Omfattas av följerätt/ droite de suite
461GUSTAV FJAESTAD, stabbestol, tillverkad av Adolf Swanson, Arvika 1908, jugend.Omfattas av följerätt/ droite de suite
462GUSTAV FJAESTAD, bord, tillverkat av Adolf Swanson, Arvika 1908, jugend.Omfattas av följerätt/ droite de suite
489OKÄND FORMGIVARE, "Fritidsurnan", Näfveqvarns Bruk, 1930-tal."Fritidsurnan", tillverkad vid Näfveqvarns Bruk.
517HANS ASPLUND, karmstolar, ett par, Nordiska Kompaniet 1955.Konstläder, två armlän med lagning; artificial leather, two armrests with repair.
540CARL MALMSTEN, hängskåp, "Pluntan", dekormålat av Liselotte Malmsten 1994.Omfattas av följerätt/ droite de suite
570MATTA. "Stjärnflossa, blå". Flossa. 181,5 x 181 cm. Signerad AB MMF BN.FÖLJERÄTT!
600MATTA. Rölakan. 301 x 199 cm. Signerad CD.Skall vara Dangel.

Utdragna föremål

Nr.Föremål
181PABLO PICASSO, Färgfotografi.
182PABLO PICASSO, Litografi, till MODERNA.

Föremål med exportförbud

Det finns inga föremål med exportförbud.

Föremål med införselmoms

Nr.Föremål
199MANOLO MILLARÉS, "Cuadro 51".