Klassiska 586

56 föremål
1369. FAT, fajans. Tyskland, Kiel, 1700-tal.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1370. TALLRIKAR, två stycken, fajans. Kiel, omkring 1770.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1372. YTTERFODER, fajans. Tyskland, troligen Kiel, 1758–87.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1373. SKRIVSTÄLL, fajans. Tyskland, Schlesweig, 1780/90-tal.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1374. TALLRIK, fajans. Schleswig-Holstein, 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1375. POTPURRIVAS med LOCK, fajans. Magdeburg, 1700-tal.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1378. TALLRIKAR, två stycken, fajans. Stralsund, 1700-tal.
Klubbat pris
5 300 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1379. FAT, fajans. Stralsund, Sverige, omkring 1768.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1380. TALLRIK, fajans. Stralsund, 1700-tal.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1381. FAT, fajans. Rörstrand, 1740-tal.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1382. TERRINFAT, fajans. Rörstrand, daterad 29/7 (17)63.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
1383. FAT, ett par, fajans. Rörstrand, daterat 3/8 (17)64.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1384. FAT, fajans. Rörstrand, daterat 29/7 (17)67.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1385. TALLRIKAR, ett par, fajans. Rörstrand, märkta (17)68.
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1386. SÅSSNIPA, fajans. Rörstrand, 1700-tal.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1388. SOPPTALLRIK, fajans. Rörstrand, daterad 9/9 (17)67.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1389. PRAKTFAT, ett par, fajans. Rörstrand, daterade 21/11 (17)68 samt 6/12 (17)70.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1390. SOPPTALLRIKAR, två stycken, fajans. Daterade 21/8 (17)69 resp. 21/8 (17)69.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1391. TALLRIK, fajans. Marieberg, daterad 21/8 (17)64.
Klubbat pris
2 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1392. FAT, fajans. Marieberg, 1700-tal.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1393. FAT, fajans. Marieberg, daterat (17)71.
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1395. TERASSVASER med LOCK, ett par, fajans. Marieberg, 1700-tal.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1396. FAT, fajans. Marieberg, daterad 30/8 (17)73.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1397. FAT, fajans. Marieberg, daterat 2/11 (17)73.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1398. TALLRIKAR, två stycken, fajans. Marieberg, daterade 23/6 (17)74.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1399. SÅSSNIPA, fajans. Marieberg, daterad (17)74.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1400. POTPURRIURNA, fajans. Marieberg, 1700-tal.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1401. TALLRIKAR, ett par, fajans. Marieberg, 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1402. CREMEKOPPAR, mjukt porslin. Marieberg, 1700-tal.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1403. VAS, porslin. Meissen, Augustus Rex, 1720-tal.
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
1404. EQUELLE med LOCK och FAT, porslin. Meissen, 1725-30.
Klubbat pris
29 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1405. FAT, vapenporslin. Meissen, 1700-tales mitt.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1406. FIGURIN, porslin. 1740-tal, troligen Meissen.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1407. FIGURIN, porslin. Meissen, ca 1755.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1408. FIGURIN, porslin. Meissen, omkring 1755.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1409. FIGURIN, porslin. Kungl. Dansk, omkring 1780.
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
1411. TOBAKSDOSA, porslin. Kungl. Dansk, omkring 1793.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1412. FIGURGRUPP, porslin. Kungl Dansk, 1780-tal.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1413. GRÄDDKANNA med LOCK, porslin. Kungl. Dansk, 1780-85.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1414. TETE A TETE, fem delar, porslin. Köpenhamn, 1790.
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1416. MINIATYRMÅLNING med RAM, porslin. Kungl. Dansk, 1800-talets mitt.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1417. MINIATYRMÅLNING med RAM, porslin. Kungl. Dansk, 1800-talets mitt.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1420. SERVISDELAR, 19 delar, porslin. Troligen Ryssland, 1800-tal.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1421. FIGURINER, tre stycken, biskvi. Ryssland, sent 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1422. FIGURGRUPP, porslin. Meissen, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK