Kan inte nå servern

Klassiska 586

 
1424 föremål
216. KATSUKAWA SHUNCHŌ, Färgträsnitt (2), omkring 1788.
216. KATSUKAWA SHUNCHŌ, Färgträsnitt (2), omkring 1788.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
126. RÖKELSEKAR, keramik. Yuandynastin (1271-1368).
126. RÖKELSEKAR, keramik. Yuandynastin (1271-1368).
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
80. ASK med LOCK, nefrit. Kina, 1900-tal.
80. ASK med LOCK, nefrit. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
120. VASER, ett par, cloisonné. Sen Qingdynasti (1644-1912).
120. VASER, ett par, cloisonné. Sen Qingdynasti (1644-1912).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
221. BUDDHA, trä och lack. Japan, Meiji (1868-1912).
221. BUDDHA, trä och lack. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1359. BREVSAMLING, främst från Anders och Emma Zorn. 1910-20-tal.
1359. BREVSAMLING, främst från Anders och Emma Zorn. 1910-20-tal.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
419. RÖKELSEKAR, porslin. Mingdynastin, 1600-tal.
419. RÖKELSEKAR, porslin. Mingdynastin, 1600-tal.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
253. FLASKA, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
253. FLASKA, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1401. TALLRIKAR, ett par, fajans. Marieberg, 1700-tal.
1401. TALLRIKAR, ett par, fajans. Marieberg, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1362. VINGLAS, fyra stycken. Schlesien, 1750/60-tal.
1362. VINGLAS, fyra stycken. Schlesien, 1750/60-tal.
Klubbat pris 
7 200 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
437. STEKFAT, nio stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
437. STEKFAT, nio stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
590. DESSERTGAFFLAR, tretenade, 10 st (7+1+1+1), av Lars Boye, Stockholm 1780 och.
590. DESSERTGAFFLAR, tretenade, 10 st (7+1+1+1), av Lars Boye, Stockholm 1780 och.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1386. SÅSSNIPA, fajans. Rörstrand, 1700-tal.
1386. SÅSSNIPA, fajans. Rörstrand, 1700-tal.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
434. MUGG, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
434. MUGG, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
125. RÖKELSEKAR, keramik. Songdynastin (960-1279).
125. RÖKELSEKAR, keramik. Songdynastin (960-1279).
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1322. SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Empire.
1322. SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Empire.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
436. TALLRIKAR, åtta stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
436. TALLRIKAR, åtta stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
409. BOJAN, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
409. BOJAN, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
261. KRUKOR, två stycken, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
261. KRUKOR, två stycken, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1290. LJUSSTAKAR, ett par. Sengustaviansk stil, 1800-tal.
1290. LJUSSTAKAR, ett par. Sengustaviansk stil, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
593. DOSA, av Johan Joachim Krusemann, (verksam i Riga 1778-1804).
593. DOSA, av Johan Joachim Krusemann, (verksam i Riga 1778-1804).
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
455. VAS, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
455. VAS, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
442. SKÅLFAT, två stycken. Qingdynastin, 1700-tal.
442. SKÅLFAT, två stycken. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
625. ARMRING med mossagat, Estland/Ryssland, omkring 1900.
625. ARMRING med mossagat, Estland/Ryssland, omkring 1900.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
7. SILVERMYNT, sju stycken. USA, Mexico och Kina, 1874-1920).
7. SILVERMYNT, sju stycken. USA, Mexico och Kina, 1874-1920).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
352. VASER, ett par, porslin. Sen Qingdynasti, 1800-tal.
352. VASER, ett par, porslin. Sen Qingdynasti, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
243. CADOGANKANNA, porslin. Qingdynastin (1644-1912).
243. CADOGANKANNA, porslin. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
433. TERRIN med LOCK, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
433. TERRIN med LOCK, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
445. KRUKA med LOCK, porslin. Qingdynastin, Jiaqing (1796-1820).
445. KRUKA med LOCK, porslin. Qingdynastin, Jiaqing (1796-1820).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1397. FAT, fajans. Marieberg, daterat 2/11 (17)73.
1397. FAT, fajans. Marieberg, daterat 2/11 (17)73.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1413. GRÄDDKANNA med LOCK, porslin. Kungl. Dansk, 1780-85.
1413. GRÄDDKANNA med LOCK, porslin. Kungl. Dansk, 1780-85.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
397. URNA med LOCK, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
397. URNA med LOCK, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
353. STEMCUP, porslin. Tidigt 1900-tal med Guangxus märke.
353. STEMCUP, porslin. Tidigt 1900-tal med Guangxus märke.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
487. KRYDDBÖSSA, av Abraham Wirgman, Göteborg 1741.
487. KRYDDBÖSSA, av Abraham Wirgman, Göteborg 1741.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
523. BEGRAVNINGSSKED, av Herman Hermansson, Göteborg 1705.
523. BEGRAVNINGSSKED, av Herman Hermansson, Göteborg 1705.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
511. SKRAMMELBÄGARE, av Lorens Stabeus, Stockholm 1752.
511. SKRAMMELBÄGARE, av Lorens Stabeus, Stockholm 1752.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
486. SALTKAR, ett par, av Nils Tornberg, Linköping 1792. Gustavianska.
486. SALTKAR, ett par, av Nils Tornberg, Linköping 1792. Gustavianska.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1247. TABURETTER, ett par. Sengustavianska, omkring år 1800.
1247. TABURETTER, ett par. Sengustavianska, omkring år 1800.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
285. STEKFAT, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-1795).
285. STEKFAT, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-1795).
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
500. SNUSDOSA, av Arvid Floberg, Stockholm 1766.
500. SNUSDOSA, av Arvid Floberg, Stockholm 1766.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
479. SKRAMMELBÄGARE, sannolikt av Ferdinand Sehl d.y., Stockholm 1727.
479. SKRAMMELBÄGARE, sannolikt av Ferdinand Sehl d.y., Stockholm 1727.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
519. KÅSOR, ett par, av Olof Löfvander, Luleå 1807.
519. KÅSOR, ett par, av Olof Löfvander, Luleå 1807.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1232. KARMSTOL. Empire, 1800-tal.
1232. KARMSTOL. Empire, 1800-tal.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
229. FIGURIN, blanc de chine. Sen Qingdynastin (1662-1912).
229. FIGURIN, blanc de chine. Sen Qingdynastin (1662-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
7 000 - 8 000 SEK
368. SKÅLFAT, porslin. Kina, 1900-talets första hälft.
368. SKÅLFAT, porslin. Kina, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
131. FAT, celadon. Mingdynastin (1368-1644).
131. FAT, celadon. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1309. SMÖRASKAR med LOCK samt FAT, ett par. Svensk empire, 1800-tal.
1309. SMÖRASKAR med LOCK samt FAT, ett par. Svensk empire, 1800-tal.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
193. VIKT/STÄMPEL, kopparlegering. Tibet, 1500-tal eller äldre.
193. VIKT/STÄMPEL, kopparlegering. Tibet, 1500-tal eller äldre.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1329. ALNMÅTT. Hälsingland, daterat AMS 1699.
1329. ALNMÅTT. Hälsingland, daterat AMS 1699.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
207. LAMA, brons. Tsong Khapa, Tibet, 1800-tal.
207. LAMA, brons. Tsong Khapa, Tibet, 1800-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
239. VAS, porslin. Sen Qingdynasti (1644-1912).
239. VAS, porslin. Sen Qingdynasti (1644-1912).
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1306. TAZZA. Sverige, 1800-talets första hälft. Empire.
1306. TAZZA. Sverige, 1800-talets första hälft. Empire.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
376. TEKOPPAR, ett par, keramik. Kina, tidigt 1900-tal.
376. TEKOPPAR, ett par, keramik. Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
51. VASER, ett par, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
51. VASER, ett par, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
163. FOHUND, brons. Qingdynastin (1644-1912).
163. FOHUND, brons. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1408. FIGURIN, porslin. Meissen, omkring 1755.
1408. FIGURIN, porslin. Meissen, omkring 1755.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
273. STEKFAT, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
273. STEKFAT, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
21. HÄST, jade. Sen Qingdynastin (1644-1912).
21. HÄST, jade. Sen Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
26. VAS, porslin. Sen Qingdynasti, omkring år 1900.
26. VAS, porslin. Sen Qingdynasti, omkring år 1900.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
272. FAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
272. FAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
161. RÖKELSEKAR, brons. Qingdynastin, (1644-1912).
161. RÖKELSEKAR, brons. Qingdynastin, (1644-1912).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
271. FAT, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Yongzheng (1723-35).
271. FAT, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Yongzheng (1723-35).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
411. URNA, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
411. URNA, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
395. FAT, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
395. FAT, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1380. TALLRIK, fajans. Stralsund, 1700-tal.
1380. TALLRIK, fajans. Stralsund, 1700-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
23. PENSELSTÄLL, bärnsten. Sen Qingdynasti omkring 1900.
23. PENSELSTÄLL, bärnsten. Sen Qingdynasti omkring 1900.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
420. PENSELSTÄLL, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
420. PENSELSTÄLL, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
310. MUGG, porslin. Kanton, Qingdynastin, 1800-tal.
310. MUGG, porslin. Kanton, Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
201. ORNAMENT/DEKORDEL, förgylld metall. Tibet, 1800-tal.
201. ORNAMENT/DEKORDEL, förgylld metall. Tibet, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
252. FAT, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
252. FAT, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
354. VAS, porslin. Sen Qingdynasti, 1800-tal.
354. VAS, porslin. Sen Qingdynasti, 1800-tal.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
72. ARMLÄNK, silver med emalj samt nefrit. Sen Qingdynasti.
72. ARMLÄNK, silver med emalj samt nefrit. Sen Qingdynasti.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
725. COLLIER, odlade Mikimotopärlor med diamantlås.
725. COLLIER, odlade Mikimotopärlor med diamantlås.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
372. VASER, ett par, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
372. VASER, ett par, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
81. FIGURINER, två stycken, soapstone. Sen Qingdynasti, 1800-tal.
81. FIGURINER, två stycken, soapstone. Sen Qingdynasti, 1800-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
388. VAS, porslin. Transition, 1600-tal.
388. VAS, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
107. BRICKA, troligen Zitanträ. Qingdynastin (1662-1912).
107. BRICKA, troligen Zitanträ. Qingdynastin (1662-1912).
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
233. VAS, blanc de chine. Sen Qingdynasti (1644-1912).
233. VAS, blanc de chine. Sen Qingdynasti (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
380. KENDI, porslin, Mingdynastin, Wanli (1573-1619).
380. KENDI, porslin, Mingdynastin, Wanli (1573-1619).
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
457. VAS, porslin. Sen Qingdynasti (1644-1912).
457. VAS, porslin. Sen Qingdynasti (1644-1912).
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK