Kan inte nå servern

Klassiska 589

 
1400 föremål
45. HATTNÅL, ben och metall. Japan, Meiji (1868-1912).
45. HATTNÅL, ben och metall. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
1 000 - 2 000 SEK
69. BOK, Lin Tsui-sen, Chinesiche Legenden - Aus dem Chinesischen.
69. BOK, Lin Tsui-sen, Chinesiche Legenden - Aus dem Chinesischen.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
1 000 - 1 500 SEK
27. VAJRA, brons. Tibet, 1800-tal.
27. VAJRA, brons. Tibet, 1800-tal.
Klubbat pris 
1 600 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
134A. SKULPTUR/HÄNGE, bärnsten. Kina, tidigt 1900-tal.
134A. SKULPTUR/HÄNGE, bärnsten. Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
135A. SKULPTUR, bärnsten. Qing dynastin (1644-1912).
135A. SKULPTUR, bärnsten. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1275. BÄGARE, av Gudmund Östling 1786 ( mästare i Vimmerby 1762-90).
1275. BÄGARE, av Gudmund Östling 1786 ( mästare i Vimmerby 1762-90).
Klubbat pris 
2 200 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
136. FIGURIN, bärnsten. Qingdynastin (1644-1912).
136. FIGURIN, bärnsten. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1352. MUGG med LOCK, porslin. Meissen, Marcolini (1774-1814).
1352. MUGG med LOCK, porslin. Meissen, Marcolini (1774-1814).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
129. HÄNGE, nefrit. Sen Qingdynasti.
129. HÄNGE, nefrit. Sen Qingdynasti.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1374. FAT, porslin. "Flora Danica", Royal Copenhagen, Danmark, 1900-tal.
1374. FAT, porslin. "Flora Danica", Royal Copenhagen, Danmark, 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
770. MANSCHETTKNAPPAR med pärlemor och diamanter.
770. MANSCHETTKNAPPAR med pärlemor och diamanter.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1373. SKÅL, porslin."Flora Danica", Royal Copenhagen, Danmark, 1900-tal.
1373. SKÅL, porslin."Flora Danica", Royal Copenhagen, Danmark, 1900-tal.
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
156. ARMSTÖD, bambu. Kina, troligen sen Qing.
156. ARMSTÖD, bambu. Kina, troligen sen Qing.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
265. KOPP, vapenporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
265. KOPP, vapenporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1341. SÅSSNIPA, fajans. Rörstrand, daterad 25/11 (17)66.
1341. SÅSSNIPA, fajans. Rörstrand, daterad 25/11 (17)66.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
227. SKÅL, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
227. SKÅL, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
449. Christoffer Bauman, Hudiksvall 1788. Sked med kronknopp.
449. Christoffer Bauman, Hudiksvall 1788. Sked med kronknopp.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
321. VAS, porslin. Kina, tidigt 1900-tal.
321. VAS, porslin. Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
153. TRÄSTÄLL, Hongmu. Qing dynastin (1644-1912).
153. TRÄSTÄLL, Hongmu. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1349. TEDOSOR, två stycken, porslin. Meissen, 1700-tal.
1349. TEDOSOR, två stycken, porslin. Meissen, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1330. BÖLLOPSPOKAL, glas, Danmark, daterat 1860.
1330. BÖLLOPSPOKAL, glas, Danmark, daterat 1860.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1331. MINNESPOKAL, glas. Tyskland, 1800-tal.
1331. MINNESPOKAL, glas. Tyskland, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1324. VINGLAS. Tyskland, 1700-tal.
1324. VINGLAS. Tyskland, 1700-tal.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
475. BROSCH med rosenslipade diamanter i form av en stjärna. 1800-tal.
475. BROSCH med rosenslipade diamanter i form av en stjärna. 1800-tal.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
226. SKÅL, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
226. SKÅL, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
229. TEKANNA med LOCK, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
229. TEKANNA med LOCK, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
142. HÄNGE, bärnsten. Qingdynastin (1644-1912).
142. HÄNGE, bärnsten. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
133. FIGURIN, bärnsten. Qingdynastin (1644-1912).
133. FIGURIN, bärnsten. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
132. FIGURIN, bärnsten. Qingdynastin (1644-1912).
132. FIGURIN, bärnsten. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
135. FIGURIN, bärnsten. Qingdynstin (1644-1912).
135. FIGURIN, bärnsten. Qingdynstin (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
141. FIGURIN, bärnsten. Qingdynastin (1644-1912).
141. FIGURIN, bärnsten. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
137. OBJEKT, bärnsten. Qingdynastin (1644-1912).
137. OBJEKT, bärnsten. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
90. BUDHAI, lackerat trä. Qingdynastin (1644-1912).
90. BUDHAI, lackerat trä. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
304. SKÅL, porslin. Sen Qingdynasti med märke i rött.
304. SKÅL, porslin. Sen Qingdynasti med märke i rött.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
782. ÅKDYNA. Rölakan. 49,5 x 92,5 cm. Skåne, Österlen 1800-tal.
782. ÅKDYNA. Rölakan. 49,5 x 92,5 cm. Skåne, Österlen 1800-tal.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
247. URNA, porslin. Japan, 1600-tal.
247. URNA, porslin. Japan, 1600-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
78. STRYKJÄRN, brons. Qingdynasty (1644-1912).
78. STRYKJÄRN, brons. Qingdynasty (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
13. FIGURER, tre stycken, lergods. Tangdynastin (618-907).
13. FIGURER, tre stycken, lergods. Tangdynastin (618-907).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
46. PENSELBAD, agat. Sen Qingdynasti.
46. PENSELBAD, agat. Sen Qingdynasti.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
351. RÖKELSEKAR, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
351. RÖKELSEKAR, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
286. VAS, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
286. VAS, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1329. BÄGARE med LOCK, grönt glas. Ryssland, Empire, 1800-tal.
1329. BÄGARE med LOCK, grönt glas. Ryssland, Empire, 1800-tal.
Klubbat pris 
47 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
284. VAS, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
284. VAS, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1350. KOPPAR med FAT, porslin. Meissen, 1700-tal.
1350. KOPPAR med FAT, porslin. Meissen, 1700-tal.
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
384. FAT, porslin. Sen Qingdynasti med sigillmärke.
384. FAT, porslin. Sen Qingdynasti med sigillmärke.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
337. CHICKENPOT, porslin. Mingdynastin (1368-1644).
337. CHICKENPOT, porslin. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1348. KOPPAR, fyra stycken, olika. 1700-tal.
1348. KOPPAR, fyra stycken, olika. 1700-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
313. SNUSFLASKA, porslin. Sen Qingdynasti, 1800-tal.
313. SNUSFLASKA, porslin. Sen Qingdynasti, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1354. FIGURIN, porslin. Derby, 1770-75.
1354. FIGURIN, porslin. Derby, 1770-75.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
312. SNUSFLASKA med PROPP, porslin. Sen Qingdynasti.
312. SNUSFLASKA med PROPP, porslin. Sen Qingdynasti.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
799. SKÅL. Lergods. Sannolikt Nishapur 900-tal, Iran. Diameter 28,5 cm.
799. SKÅL. Lergods. Sannolikt Nishapur 900-tal, Iran. Diameter 28,5 cm.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
150. SKRIVSTÄLL, silver. Kina, tidigt 1900-tal.
150. SKRIVSTÄLL, silver. Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
339. KRUKA, porslin. Mingdynastin, 1600-tal.
339. KRUKA, porslin. Mingdynastin, 1600-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
352. RÖKELSEKAR, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
352. RÖKELSEKAR, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
251. TEKANNA med LOCK, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
251. TEKANNA med LOCK, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
222. VAS, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
222. VAS, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
139. FIGURIN, bärnsten. Qingdynastin (1644-1912).
139. FIGURIN, bärnsten. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
250. MUGG, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-1795).
250. MUGG, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-1795).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
82. Stigbyglar, ett par, brons. Qingdynastin, 1800-tal.
82. Stigbyglar, ett par, brons. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
280. CADOGANKANNA, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
280. CADOGANKANNA, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
241. TEDOSA, blanc de chine. Qingdynastin, Jiaqing (1796-1820).
241. TEDOSA, blanc de chine. Qingdynastin, Jiaqing (1796-1820).
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
240. VAS, blanc de chine. Sen Qingdynasti (1644-1912).
240. VAS, blanc de chine. Sen Qingdynasti (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
285. VASER, ett par, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
285. VASER, ett par, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
25. KANNA/LAMPA, kopparlegering. Tibet/Nepal, 1800-tal.
25. KANNA/LAMPA, kopparlegering. Tibet/Nepal, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1351. FAT, porslin.  Meissen, Marcolini (1774-1814).
1351. FAT, porslin. Meissen, Marcolini (1774-1814).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
833. BRODERI. Antikt Rascht Broderi. Persien (Iran). 107 x 123 cm.
833. BRODERI. Antikt Rascht Broderi. Persien (Iran). 107 x 123 cm.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
194. MÅLNING, Ming-stil, sen Qingdynastin, (1644-1912).
194. MÅLNING, Ming-stil, sen Qingdynastin, (1644-1912).
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1304. ELDHUND, Frankrike, 1800-talets andra hälft, Empirestil.
1304. ELDHUND, Frankrike, 1800-talets andra hälft, Empirestil.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1338. FAT, majolika. Italien, Castelli, 1700-tal.
1338. FAT, majolika. Italien, Castelli, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1340. KOPP, majolika. Italien, Castelli, 16/1700-tal.
1340. KOPP, majolika. Italien, Castelli, 16/1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
199. ALBUMBLAD, signerat Liao Shiqin, sen Qingdynastin (1644-1912), lekande barn.
199. ALBUMBLAD, signerat Liao Shiqin, sen Qingdynastin (1644-1912), lekande barn.
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
197. ALBUMBLAD, signerat Liao Shiqin, sen Qingdynastin (1644-1912), lekande barn.
197. ALBUMBLAD, signerat Liao Shiqin, sen Qingdynastin (1644-1912), lekande barn.
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
535. ÖRHÄNGEN, 1800-tal.
535. ÖRHÄNGEN, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
388. BRÄNNVINSSKÅL, ostämplad, Sverige 1600-talets slut.
388. BRÄNNVINSSKÅL, ostämplad, Sverige 1600-talets slut.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
236. VAS, porslin. Qingdynastin (1644-1912).
236. VAS, porslin. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1303. ELDHUND, Frankrike, 1800-talets mitt.
1303. ELDHUND, Frankrike, 1800-talets mitt.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1353. KOPP med FAT, porslin. Meissen, Marcolini (1774-1814).
1353. KOPP med FAT, porslin. Meissen, Marcolini (1774-1814).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
390. RESEBESTICK, 3 delar, av Erhard Warnberger II, Augsburg (1694-1733). Barock.
390. RESEBESTICK, 3 delar, av Erhard Warnberger II, Augsburg (1694-1733). Barock.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK