Kan inte nå servern

Klassiska 589

 
1400 föremål
646. RING, briljantslipad diamant, 4.10 ct enligt gravyr.
646. RING, briljantslipad diamant, 4.10 ct enligt gravyr.
Klubbat pris 
185 000 SEK
Utropspris
100 000 - 120 000 SEK
892. ROBERT THEGERSTRÖM, duk, signerad R.Thegerström och daterad 1883.
892. ROBERT THEGERSTRÖM, duk, signerad R.Thegerström och daterad 1883.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
161. ROCK. Broderat siden. Höjd 129 cm. Kina sen Qingdynasti.
161. ROCK. Broderat siden. Höjd 129 cm. Kina sen Qingdynasti.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
162. ROCK. Broderat siden. Höjd 145,5 cm. Kina sen Qingdynasti.
162. ROCK. Broderat siden. Höjd 145,5 cm. Kina sen Qingdynasti.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
10 000 - 11 000 SEK
1080. ROSALBA CARRIERA, kopia efter, olja på duk.
1080. ROSALBA CARRIERA, kopia efter, olja på duk.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
207. RULLMÅLNING, Korea, Joseondynastin, sent 1800-tal.
207. RULLMÅLNING, Korea, Joseondynastin, sent 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
191. RULLMÅLNING, oidentifierad konstnär, sen Qingdynastin (1644-1912).
191. RULLMÅLNING, oidentifierad konstnär, sen Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
205. RULLMÅLNING, troligen Japan med kinesisk montering, 1800-tal.
205. RULLMÅLNING, troligen Japan med kinesisk montering, 1800-tal.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
203. RULLMÅLNINGAR (2), Huang Huanwu (1906-1985), signerade, landskap.
203. RULLMÅLNINGAR (2), Huang Huanwu (1906-1985), signerade, landskap.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1082. Rembrandt Harmensz van Rijn Hans efterföljd, Dam med pälsbrämad jacka.
1082. Rembrandt Harmensz van Rijn Hans efterföljd, Dam med pälsbrämad jacka.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1086. Roelof Koets, Sittande ung dam med hund i landskap.
1086. Roelof Koets, Sittande ung dam med hund i landskap.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1070. Ruinlandskap med figurer vid kust, ett par.
1070. Ruinlandskap med figurer vid kust, ett par.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
957. Ruth Milles, "Farväl".
957. Ruth Milles, "Farväl".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
39. RÖKELSEHÅLLARE, blanc de chine. Qingdynastin, 1700-tal.
39. RÖKELSEHÅLLARE, blanc de chine. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
231. RÖKELSEKAR med LOCK, biskvi. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722.
231. RÖKELSEKAR med LOCK, biskvi. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
123. RÖKELSEKAR med LOCK, brons. Sen Qingdynasti, 1800-tal.
123. RÖKELSEKAR med LOCK, brons. Sen Qingdynasti, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
125. RÖKELSEKAR, brons. Qing dynastin, 1800-tal.
125. RÖKELSEKAR, brons. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
75. RÖKELSEKAR, brons. Qingdynastin med inskription.
75. RÖKELSEKAR, brons. Qingdynastin med inskription.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
85. RÖKELSEKAR, brons. Qingdynasty (1644-1912).
85. RÖKELSEKAR, brons. Qingdynasty (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
126. RÖKELSEKAR, brons. Troligen sen Qing med arkaiserande märke.
126. RÖKELSEKAR, brons. Troligen sen Qing med arkaiserande märke.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
124. RÖKELSEKAR, ett par, brons. Qing dynastin, 1800-tal.
124. RÖKELSEKAR, ett par, brons. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
352. RÖKELSEKAR, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
352. RÖKELSEKAR, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
351. RÖKELSEKAR, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
351. RÖKELSEKAR, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
238. RÖKELSEKAR, porslin. Sen Qingdynasti, (1644-1912).
238. RÖKELSEKAR, porslin. Sen Qingdynasti, (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
343. RÖKELSEKAR, porslin. Transition, 1600-tal.
343. RÖKELSEKAR, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
342. RÖKELSEKAR, porslin. Transition, 1600-tal.
342. RÖKELSEKAR, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
300 000 - 400 000 SEK
1167. SALONGSBORD. Ryssland, 1700-talets slut.
1167. SALONGSBORD. Ryssland, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
429. SALTKAR, ett par av Rolof, Quedlinburg 1700-talets andra hälft. Rokoko.
429. SALTKAR, ett par av Rolof, Quedlinburg 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
23. SCHACKPJÄSER, 270 stycken. Bemålat trä, Mongoliet, 1800-tal eller äldre.
23. SCHACKPJÄSER, 270 stycken. Bemålat trä, Mongoliet, 1800-tal eller äldre.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
213. SCHATULL, lack. Qingdynastin, 1800-tal.
213. SCHATULL, lack. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
212. SCHATULL, lackerat trä. Qingdynastin, 1800-tal.
212. SCHATULL, lackerat trä. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
160. SCHOLARS ROCK, sten. Kina, 1900-tal.
160. SCHOLARS ROCK, sten. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
85 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
361. SERVIS, 11 delar, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
361. SERVIS, 11 delar, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1365. SERVIS, 31 delar porslin. Paris, Frankrike, 1800-tal.
1365. SERVIS, 31 delar porslin. Paris, Frankrike, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
253. SERVIS, 73 delar, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
253. SERVIS, 73 delar, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
254. SERVISDELAR, 13 stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
254. SERVISDELAR, 13 stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
12. SITTANDE TAKRYTTARE, keramik. Ming dynastin (1368-1644).
12. SITTANDE TAKRYTTARE, keramik. Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1286. SKELETTUR. Frankrike, 1700-talets slut, Louis XVI.
1286. SKELETTUR. Frankrike, 1700-talets slut, Louis XVI.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1164A. SKRIVBORD MED UPPSATS. Sengustasvianskt, 1700-talets slut.
1164A. SKRIVBORD MED UPPSATS. Sengustasvianskt, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
115 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1166. SKRIVBORD, med UPPSATS, Sengustavianskt ca år 1800.
1166. SKRIVBORD, med UPPSATS, Sengustavianskt ca år 1800.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
150. SKRIVSTÄLL, silver. Kina, tidigt 1900-tal.
150. SKRIVSTÄLL, silver. Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
31. SKULPTUR, alabaster. Indien, 1800-tal.
31. SKULPTUR, alabaster. Indien, 1800-tal.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
32. SKULPTUR, alabaster. Indien, 1800-talets slut.
32. SKULPTUR, alabaster. Indien, 1800-talets slut.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
135A. SKULPTUR, bärnsten. Qing dynastin (1644-1912).
135A. SKULPTUR, bärnsten. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
216. SKULPTUR, lergods. Tangdynastin (618-907).
216. SKULPTUR, lergods. Tangdynastin (618-907).
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
233. SKULPTUR, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
233. SKULPTUR, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
47. SKULPTUR, soapstone. Kina, tidigt 1900-tal.
47. SKULPTUR, soapstone. Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
80. SKULPTUR, sten. Möjligen Tangdynastin.
80. SKULPTUR, sten. Möjligen Tangdynastin.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
103. SKULPTUR, trä. 16/1700-tal.
103. SKULPTUR, trä. 16/1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
134A. SKULPTUR/HÄNGE, bärnsten. Kina, tidigt 1900-tal.
134A. SKULPTUR/HÄNGE, bärnsten. Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1310A. SKULPTURER, ett par, Tyskland, omkring år 1700, Barock.
1310A. SKULPTURER, ett par, Tyskland, omkring år 1700, Barock.
Klubbat pris 
65 000 SEK
Utropspris
70 000 - 80 000 SEK
30. SKÄRM, trä. Sen Qingdynastin (1644-1912).
30. SKÄRM, trä. Sen Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
218. SKÅL, keramik. Songdynastin (960-1279).
218. SKÅL, keramik. Songdynastin (960-1279).
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
267. SKÅL, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
267. SKÅL, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
262. SKÅL, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
262. SKÅL, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
333. SKÅL, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
333. SKÅL, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
331. SKÅL, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
331. SKÅL, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
334. SKÅL, porslin. Mingdynastin, Wanli (1573-1620).
334. SKÅL, porslin. Mingdynastin, Wanli (1573-1620).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
301. SKÅL, porslin. Qing dynastin med Daoguangs sigillmärke.
301. SKÅL, porslin. Qing dynastin med Daoguangs sigillmärke.
Klubbat pris 
80 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
350. SKÅL, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
350. SKÅL, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
227. SKÅL, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
227. SKÅL, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
226. SKÅL, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
226. SKÅL, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
290. SKÅL, porslin. Sen Qingdynasti med Qianlongsmärke.
290. SKÅL, porslin. Sen Qingdynasti med Qianlongsmärke.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
14 000 - 16 000 SEK
304. SKÅL, porslin. Sen Qingdynasti med märke i rött.
304. SKÅL, porslin. Sen Qingdynasti med märke i rött.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
307. SKÅL, porslin. Sen Qingdynasti, omkring 1900.
307. SKÅL, porslin. Sen Qingdynasti, omkring 1900.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
12 000 - 14 000 SEK
323. SKÅL, porslin. Troligen Republik, 1900-tal.
323. SKÅL, porslin. Troligen Republik, 1900-tal.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1373. SKÅL, porslin."Flora Danica", Royal Copenhagen, Danmark, 1900-tal.
1373. SKÅL, porslin."Flora Danica", Royal Copenhagen, Danmark, 1900-tal.
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
92. SKÅL, satsumagods. Japan, Meiji (1868-1912).
92. SKÅL, satsumagods. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
798. SKÅL. Lergods. Nishapur, Iran 800-900-tal. Diameter 25,5 cm.
798. SKÅL. Lergods. Nishapur, Iran 800-900-tal. Diameter 25,5 cm.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
7 000 - 9 000 SEK