Klassiska 589

1400 föremål
278. TEDOSA, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
228. TEDOSA, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
395. TEDOSOR, ett par, av Thomas Parr I, London 1719. Senbarock.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1349. TEDOSOR, två stycken, porslin. Meissen, 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
459. TEGLASHÅLLARE, av Vasily Ivanov, S:t Petersburg 1894.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
251. TEKANNA med LOCK, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
273. TEKANNA med LOCK, porslin. Kanton, Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
229. TEKANNA med LOCK, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
406. TEKANNA på recheau, av Andreas Gabriel Berg, Dorpat (verksam 1735-1764).
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
5. TEMPELFRIS, trä. Qingdynastin, 17/1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
98. TEMPELKLOCKA, brons. Burma, 1800-tal.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
365. TERRIN med LOCK, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
35. TEXT, på papper. Thailand, 1800-tal eller äldre.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
Klubbat pris
120 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
18. THANGKA, akvarell på papper. Tibet, 17/1800-tal.
Klubbat pris
70 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
528. TIARA i jugendstil, med smaragder och diamanter totalt ca 1.00 ct. Ca 1910.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
503. TIARA/BROSCHER med gammalslipade diamanter.
Klubbat pris
46 000 SEK
Utropspris
26 000 - 28 000 SEK
74. TRIPOD, brons. S.k. Jue. Troligen Shang dynastin, 1200/1100 f.Kr.
Klubbat pris
75 000 SEK
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
379. TRÄDGÅRDSPALL, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
305. TRÄDGÅRDSPALLAR, ett par, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
45 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
153. TRÄSTÄLL, Hongmu. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
16. TSONG KAPA, förgylld. Mongoliet, 1700-tal.
Klubbat pris
85 000 SEK
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
309. TULPANVASER, två stycken, porslin. Sen Qingdynasti, omkring 1900.
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
392. TUMLARE med nödmynt, ostämplad, Sverige 1730-tal.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1111. Theodor Rombouts Efter, Kortspelarna.
Klubbat pris
120 000 SEK
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
1122. Thomas Wyck Tillskriven, Markandsscen.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
375. URNA med  LOCK, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
316. URNA med LOCK, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
247. URNA, porslin. Japan, 1600-tal.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
221. URNA, porslin. Mingdynastin, 1600-tal.
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
328. URNA, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
319. URNA, porslin. Sen Qingdynasti (1662-1912).
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1299. URNA. Älvdalen, 1800-talets början, Sengustaviansk.
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
246. URNOR med LOCK, ett par, porslin. Samson, 1800-tal.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
347. URNOR, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
1300. URNOR, ett par. Ryssland, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
27. VAJRA, brons. Tibet, 1800-tal.
Klubbat pris
1 600 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
49. VAS med LOCK, fluorit. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
48. VAS med LOCK, fluorit. Sen Qingdynasti.
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
128. VAS med LOCK, kalcedon. Kina, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
240. VAS, blanc de chine. Sen Qingdynasti (1644-1912).
Klubbat pris
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
72. VAS, brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
7. VAS, brons. Mingdynastin eller äldre.
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
119. VAS, brons. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
120. VAS, brons. Qingdynastin (1662-1912).
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
118. VAS, brons. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
77. VAS, cloisonné. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
146. VAS, cloisonné. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
145. VAS, cloisonné. Qingdynastin, sent 1700-tal.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
271. VAS, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
321. VAS, porslin. Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
44. VAS, porslin. Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
16 000 - 20 000 SEK
236. VAS, porslin. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
220. VAS, porslin. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
372. VAS, porslin. Qingdynastin med Qianlongs märke.
Klubbat pris
660 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
284. VAS, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
292A. VAS, porslin. Qingdynastin, 1800-tal med sigillmärke.
Klubbat pris
175 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
293A. VAS, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
235. VAS, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
317. VAS, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
288. VAS, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
286. VAS, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
225. VAS, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
222. VAS, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
374. VAS, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
42. VAS, porslin. Sen Qingdyastin, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
289. VAS, porslin. Sen Qingdynasti (1644-1912).
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
293. VAS, porslin. Sen Qingdynasti.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
340. VAS, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
349. VASER med LOCK, två stycken, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
122. VASER, ett par, brons. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
144. VASER, ett par, emalj på koppar. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
281. VASER, ett par, keramik. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
268. VASER, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
378. VASER, ett par, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
285. VASER, ett par, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK