Kan inte nå servern

Klassiska 589

 
1400 föremål
804. MATTA. Antik Bessarabisk Kelim. Ca 213 x 255,5 cm.
804. MATTA. Antik Bessarabisk Kelim. Ca 213 x 255,5 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
336. FAT, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
336. FAT, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
91. MATTA. Antik Ningxia Figural. 264,5 x 202,5 cm. Kina sen Qingdynasti.
91. MATTA. Antik Ningxia Figural. 264,5 x 202,5 cm. Kina sen Qingdynasti.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1185. KONSOLBORD. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
1185. KONSOLBORD. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1264. LJUSSTAKAR, ett par, Frankrike, 1800-talets början, Empire.
1264. LJUSSTAKAR, ett par, Frankrike, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
58. SNUSFLASKOR, två stycken, porslin. Qingdynastin (1644-1912).
58. SNUSFLASKOR, två stycken, porslin. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1262. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets mitt.
1262. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets mitt.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
57. SNUSFLASKOR, fem stycken, glas. Kina, 1900-talets början.
57. SNUSFLASKOR, fem stycken, glas. Kina, 1900-talets början.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1369. VINKYLARE, porslin. "Flora Danica", Kunglig Dansk, 1900-tal.
1369. VINKYLARE, porslin. "Flora Danica", Kunglig Dansk, 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1222. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
1222. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
375. URNA med  LOCK, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
375. URNA med LOCK, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
444. Carl Fahlberg, Uppsala 1776. Bägare.
444. Carl Fahlberg, Uppsala 1776. Bägare.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
894. Gunnar Åberg, Svalor vid vatten.
894. Gunnar Åberg, Svalor vid vatten.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
307. SKÅL, porslin. Sen Qingdynasti, omkring 1900.
307. SKÅL, porslin. Sen Qingdynasti, omkring 1900.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
12 000 - 14 000 SEK
379. TRÄDGÅRDSPALL, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
379. TRÄDGÅRDSPALL, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1333. GLASSERVIS, 72 delar. Kosta, "Junior", 1900-tal.
1333. GLASSERVIS, 72 delar. Kosta, "Junior", 1900-tal.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
167. GALLERIMATTA. Semiantik Kina. 762,5 x 71,5 cm.
167. GALLERIMATTA. Semiantik Kina. 762,5 x 71,5 cm.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
164. KESI. Siden, guldtråd och bemålning. Kina sen Qingdynasti. 72 x  42.5 cm utan ram.
164. KESI. Siden, guldtråd och bemålning. Kina sen Qingdynasti. 72 x 42.5 cm utan ram.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
871. Axel Fridell, "Salongsliv" / "Bjudning med sångunderhållning".
871. Axel Fridell, "Salongsliv" / "Bjudning med sångunderhållning".
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
346. KRUKA, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
346. KRUKA, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1305. SMÖRASK MED LOCK, Älvdalen, 1800-talets första hälft, Empire.
1305. SMÖRASK MED LOCK, Älvdalen, 1800-talets första hälft, Empire.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
23. SCHACKPJÄSER, 270 stycken. Bemålat trä, Mongoliet, 1800-tal eller äldre.
23. SCHACKPJÄSER, 270 stycken. Bemålat trä, Mongoliet, 1800-tal eller äldre.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1178. FÄLLBORD, från Nils Asplinds verkstad i Falun, daterat 1814.
1178. FÄLLBORD, från Nils Asplinds verkstad i Falun, daterat 1814.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
360. KORGAR, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
360. KORGAR, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
873. Ernst Josephson, Skapelsen.
873. Ernst Josephson, Skapelsen.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
986. Hugo Elmqvist, Sittande kvinna.
986. Hugo Elmqvist, Sittande kvinna.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
869. Carl Larsson, "Brita och jag".
869. Carl Larsson, "Brita och jag".
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
820A. MATTA. Antik Kirman Laver Figural. 224 x 142 cm.
820A. MATTA. Antik Kirman Laver Figural. 224 x 142 cm.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
689. ÖRHÄNGEN med briljantslipade diamanter totalt cirka 1.00 ct.
689. ÖRHÄNGEN med briljantslipade diamanter totalt cirka 1.00 ct.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
14 000 - 16 000 SEK
481. ARMBAND med cabochonslipad ametist samt diamanter med äldre slipning.
481. ARMBAND med cabochonslipad ametist samt diamanter med äldre slipning.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
14 000 - 16 000 SEK
570. ARMBAND med briljantslipade diamanter totalt cirka 1.90 ct.
570. ARMBAND med briljantslipade diamanter totalt cirka 1.90 ct.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
14 000 - 18 000 SEK
581. RING med baguetteslipade diamanter, totalt ca 0.80 ct.
581. RING med baguetteslipade diamanter, totalt ca 0.80 ct.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
14 000 - 16 000 SEK
763. RING med smaragd samt gammalslipade diamanter totalt ca 1.10 ct.
763. RING med smaragd samt gammalslipade diamanter totalt ca 1.10 ct.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
14 000 - 18 000 SEK
290. SKÅL, porslin. Sen Qingdynasti med Qianlongsmärke.
290. SKÅL, porslin. Sen Qingdynasti med Qianlongsmärke.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
14 000 - 16 000 SEK
709. MANSCHETTKNAPPAR med prinsesslipade diamanter totalt ca 0.65 ct.
709. MANSCHETTKNAPPAR med prinsesslipade diamanter totalt ca 0.65 ct.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
14 000 - 18 000 SEK
1312A. RAMAR med Grillska vapnet, ett par. Gustavianska, 1700-talets slut.
1312A. RAMAR med Grillska vapnet, ett par. Gustavianska, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1139. MICHELANGELO MAESTRI, gouche, Signerad Mich. Ang. Maestri fece in Roma.
1139. MICHELANGELO MAESTRI, gouche, Signerad Mich. Ang. Maestri fece in Roma.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1134A. Jean-Antoine Watteau Hans krets, Figurstudier.
1134A. Jean-Antoine Watteau Hans krets, Figurstudier.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
208A. BOK med TRÄSNITT, 4 volymer, "Shi zhu zhai jian pu" av Hu Zhengyan.
208A. BOK med TRÄSNITT, 4 volymer, "Shi zhu zhai jian pu" av Hu Zhengyan.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
409A. Petter Åkerman, Stockholm 1780. Kaffekanna, gustaviansk.
409A. Petter Åkerman, Stockholm 1780. Kaffekanna, gustaviansk.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
822. MATTA. Semiantik Kirman. 295 x 240,5 cm.
822. MATTA. Semiantik Kirman. 295 x 240,5 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1365. SERVIS, 31 delar porslin. Paris, Frankrike, 1800-tal.
1365. SERVIS, 31 delar porslin. Paris, Frankrike, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
809. MATTA. Semiantik Isfahan. 219,5 x 146,5 cm.
809. MATTA. Semiantik Isfahan. 219,5 x 146,5 cm.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
808A. MATTA. Semiantik Isfahan möjligen. 278,5 x 203 cm.
808A. MATTA. Semiantik Isfahan möjligen. 278,5 x 203 cm.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
464A. FABERGÉ, dessertbestick, 24 st, Moskva 1908-1917.
464A. FABERGÉ, dessertbestick, 24 st, Moskva 1908-1917.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
944. Jenny Nyström, "Fridstiftaren".
944. Jenny Nyström, "Fridstiftaren".
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
230. FAT, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
230. FAT, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
113. THANGKA, Tibet, 1800-tal. Centralt motiv med Vajrayogini.
113. THANGKA, Tibet, 1800-tal. Centralt motiv med Vajrayogini.
Klubbat pris 
120 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
881. Emma Ekwall, I drömmar.
881. Emma Ekwall, I drömmar.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1220. BANKETTER, ett par, sengustavianska, omkring år 1800.
1220. BANKETTER, ett par, sengustavianska, omkring år 1800.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1334. Kosta Boda, GLASSERVIS, 58 delar. Kosta, "Odelberg".
1334. Kosta Boda, GLASSERVIS, 58 delar. Kosta, "Odelberg".
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
414. Anders Schotte, Uddevalla 1784. Gräddsnäcka, rokoko.
414. Anders Schotte, Uddevalla 1784. Gräddsnäcka, rokoko.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
409. Hans Petter Vogt, Kristianstad 1785. Kaffekanna, gustaviansk.
409. Hans Petter Vogt, Kristianstad 1785. Kaffekanna, gustaviansk.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
331. SKÅL, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
331. SKÅL, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
392. TUMLARE med nödmynt, ostämplad, Sverige 1730-tal.
392. TUMLARE med nödmynt, ostämplad, Sverige 1730-tal.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
474. COLLIER med briolettslipad akvamarin samt briljantslipad diamant ca 0.05 ct.
474. COLLIER med briolettslipad akvamarin samt briljantslipad diamant ca 0.05 ct.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
838. MATTA. Antik/semiantik Spanien. 231 x 170 cm.
838. MATTA. Antik/semiantik Spanien. 231 x 170 cm.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
205. RULLMÅLNING, troligen Japan med kinesisk montering, 1800-tal.
205. RULLMÅLNING, troligen Japan med kinesisk montering, 1800-tal.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
98. TEMPELKLOCKA, brons. Burma, 1800-tal.
98. TEMPELKLOCKA, brons. Burma, 1800-tal.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1197. KARMSTOL, av Fredrik Ahlström. Sengustaviansk, omkring år 1800.
1197. KARMSTOL, av Fredrik Ahlström. Sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
509. COLLIER, Art Deco, med gammal- och åttkantsslipade diamanter totalt ca 0.50 ct.
509. COLLIER, Art Deco, med gammal- och åttkantsslipade diamanter totalt ca 0.50 ct.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
979. Lim-Johan (Johan Erik Olsson), Vilande hund.
979. Lim-Johan (Johan Erik Olsson), Vilande hund.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
411. Adolf Zethelius, Stockholm 1812. Tekanna, sengustaviansk.
411. Adolf Zethelius, Stockholm 1812. Tekanna, sengustaviansk.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
840. MATTA. Semiantik Teheran. 211,5 x 142,5 cm.
840. MATTA. Semiantik Teheran. 211,5 x 142,5 cm.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1259. LJUSSTAKAR, ett par, Frankrike, 1800-talets början, Empire.
1259. LJUSSTAKAR, ett par, Frankrike, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1266. LAMPFÖTTER, ett par, Frankrike, 1800-tal.
1266. LAMPFÖTTER, ett par, Frankrike, 1800-tal.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
398. Christoffer Bauman, Hudiksvall 1777. Brännvinsskål.
398. Christoffer Bauman, Hudiksvall 1777. Brännvinsskål.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1040. CARL PETTER HILLESTRÖM, Olja på pannå, signerad och daterad 1789.
1040. CARL PETTER HILLESTRÖM, Olja på pannå, signerad och daterad 1789.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1223. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
1223. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
528. TIARA i jugendstil, med smaragder och diamanter totalt ca 1.00 ct. Ca 1910.
528. TIARA i jugendstil, med smaragder och diamanter totalt ca 1.00 ct. Ca 1910.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1260. LJUSSTAKAR, ett par, Frankrike, 1800-talets början, Empire.
1260. LJUSSTAKAR, ett par, Frankrike, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1146. Antoine-Ignace Melling Hans krets, Vy över Konstantinopel från Eyüp.
1146. Antoine-Ignace Melling Hans krets, Vy över Konstantinopel från Eyüp.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK