Kan inte nå servern

Modern & Nordic Design 591

Välkommen till Modern & Nordic Design – Sveriges största auktion för design. Nordens största stjärnor inom möbleformgivning, keramik, smycken, mattor och glas. Expertvärderat, retroromantiskt, genialiskt!

VISNING 27 APRIL – 2 MAJ, Öppet mån – fre kl 11 – 18, lör – sön 11 – 17. Berzelli Park 1, Stockholm
AUKTION 3 MAJ – START KL 10.00. Arsenalsgatan 2, Stockholm

TILL LIVEAUKTIONEN

 
202 föremål
358. Josef Frank, bokhyllor, 2 st, Firma Svenskt Tenn.
358. Josef Frank, bokhyllor, 2 st, Firma Svenskt Tenn.
Klubbat pris
38 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
343. Josef Frank, bord, Firma Svenskt Tenn, modell 1028.
343. Josef Frank, bord, Firma Svenskt Tenn, modell 1028.
Klubbat pris
7 600 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
344. Josef Frank, bordslampa, Firma Svenskt Tenn, modell 2388.
344. Josef Frank, bordslampa, Firma Svenskt Tenn, modell 2388.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
351. Josef Frank, bordsspegel, Firma Svenskt Tenn, modell 2214.
351. Josef Frank, bordsspegel, Firma Svenskt Tenn, modell 2214.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
353. Josef Frank, fat, 6 st, glas, Firma Svenskt Tenn, 1950-60-tal.
353. Josef Frank, fat, 6 st, glas, Firma Svenskt Tenn, 1950-60-tal.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
367. Josef Frank, fåtöljer, ett par, Firma Svenskt Tenn, modell 969.
367. Josef Frank, fåtöljer, ett par, Firma Svenskt Tenn, modell 969.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
362. Josef Frank, ljusstakar, ett par, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1953.
362. Josef Frank, ljusstakar, ett par, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1953.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
348. Josef Frank, matbord modell 771, Firma Svenskt Tenn, 1950-60-tal.
348. Josef Frank, matbord modell 771, Firma Svenskt Tenn, 1950-60-tal.
Klubbat pris
85 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
365. Josef Frank, matbord, Firma Svenskt Tenn, modell 752, efter 1985.
365. Josef Frank, matbord, Firma Svenskt Tenn, modell 752, efter 1985.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
335. Josef Frank, miniatyrbyrå, Firma Svenskt Tenn, modell 2058.
335. Josef Frank, miniatyrbyrå, Firma Svenskt Tenn, modell 2058.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
352. Josef Frank, sideboard, Firma Svenskt Tenn, modell 1015.
352. Josef Frank, sideboard, Firma Svenskt Tenn, modell 1015.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
336. Josef Frank, sideboard, modell 1015, Firma Svenskt Tenn, 1950-60-tal.
336. Josef Frank, sideboard, modell 1015, Firma Svenskt Tenn, 1950-60-tal.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
340. Josef Frank, sidobord, Firma Svenskt Tenn, modell 974.
340. Josef Frank, sidobord, Firma Svenskt Tenn, modell 974.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
338. Josef Frank, soffa, Firma Svenskt Tenn, modell 703.
338. Josef Frank, soffa, Firma Svenskt Tenn, modell 703.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
360. Josef Frank, soffa, Firma Svenskt Tenn.
360. Josef Frank, soffa, Firma Svenskt Tenn.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
334. Josef Frank, soffbord modell 2139, Firma Svenskt Tenn, 1950-60-tal.
334. Josef Frank, soffbord modell 2139, Firma Svenskt Tenn, 1950-60-tal.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
361. Josef Frank, soffbord, Firma Svenskt Tenn, modell 2139, efter 1985.
361. Josef Frank, soffbord, Firma Svenskt Tenn, modell 2139, efter 1985.
Klubbat pris
60 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
332. Josef Frank, spegel, Firma Svenskt Tenn, 1950-60-tal.
332. Josef Frank, spegel, Firma Svenskt Tenn, 1950-60-tal.
Klubbat pris
75 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
363. Josef Frank, spegel, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1952.
363. Josef Frank, spegel, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1952.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
342. Josef Frank, stolar, 4 st, Firma Svenskt Tenn, modell 2025.
342. Josef Frank, stolar, 4 st, Firma Svenskt Tenn, modell 2025.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
356. Josef Frank, stolar, 4 st, Firma Svenskt Tenn, modell 300.
356. Josef Frank, stolar, 4 st, Firma Svenskt Tenn, modell 300.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
330. Josef Frank, stolar, 4 st, Firma Svenskt Tenn.
330. Josef Frank, stolar, 4 st, Firma Svenskt Tenn.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 25 000 SEK
355. Josef Frank, stolar, 8 st, Firma Svenskt Tenn, modell 300.
355. Josef Frank, stolar, 8 st, Firma Svenskt Tenn, modell 300.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
331. Josef Frank, vilstol, Firma Svenskt Tenn.
331. Josef Frank, vilstol, Firma Svenskt Tenn.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
364. Josef Frank, vitrinskåp, Firma Svenskt Tenn, modell 2077.
364. Josef Frank, vitrinskåp, Firma Svenskt Tenn, modell 2077.
Klubbat pris
55 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
347. Josef Frank, vägghylla, Firma Svenskt Tenn.
347. Josef Frank, vägghylla, Firma Svenskt Tenn.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
263. Knut Fjaestad, fåtölj, jugend, tidigt 1900-tal.
263. Knut Fjaestad, fåtölj, jugend, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
150 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
310. Lars Holmström, takarmatur, Arvika, Swedish Grace.
310. Lars Holmström, takarmatur, Arvika, Swedish Grace.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
459. MARK BRAZIER JONES, stol "Lyre", England 1990.
459. MARK BRAZIER JONES, stol "Lyre", England 1990.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
448. Mats Theselius, "Canapé", Källemo 1991.
448. Mats Theselius, "Canapé", Källemo 1991.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
450. Mats Theselius, "Chaise Longue", Källemo 1992.
450. Mats Theselius, "Chaise Longue", Källemo 1992.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
452. Mats Theselius, "Rörligt Objekt", vikskärm, Källemo, efter 1989.
452. Mats Theselius, "Rörligt Objekt", vikskärm, Källemo, efter 1989.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
462. Mats Theselius, Fåtöljer, ett par "Bruno", Källemo.
462. Mats Theselius, Fåtöljer, ett par "Bruno", Källemo.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
464. Mats Theselius, Fåtöljer, ett par "Bruno", Källemo.
464. Mats Theselius, Fåtöljer, ett par "Bruno", Källemo.
Klubbat pris
29 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
463. Mats Theselius, Fåtöljer, ett par "Bruno", Källemo.
463. Mats Theselius, Fåtöljer, ett par "Bruno", Källemo.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
461. Mats Theselius, Fåtöljer, ett par "Bruno", Källemo.
461. Mats Theselius, Fåtöljer, ett par "Bruno", Källemo.
Klubbat pris
27 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
445. Mats Theselius, fåtölj "STAR", Källemo 2009.
445. Mats Theselius, fåtölj "STAR", Källemo 2009.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
451. Mats Theselius, fåtölj, "El Dorado", Källemo, efter 2002.
451. Mats Theselius, fåtölj, "El Dorado", Källemo, efter 2002.
Klubbat pris
150 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
447. Mats Theselius, fåtölj, "El Rey", Källemo AB, Värnamo 1999.
447. Mats Theselius, fåtölj, "El Rey", Källemo AB, Värnamo 1999.
Klubbat pris
48 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
446. Mats Theselius, fåtölj, "El Rey", Källemo AB, Värnamo 1999.
446. Mats Theselius, fåtölj, "El Rey", Källemo AB, Värnamo 1999.
Klubbat pris
60 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
449. Mats Theselius, fåtölj, "Ritz", Källemo 1994.
449. Mats Theselius, fåtölj, "Ritz", Källemo 1994.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
301. Nils Fougstedt, bord, Firma Svenskt Tenn 1920-30-tal.
301. Nils Fougstedt, bord, Firma Svenskt Tenn 1920-30-tal.
Klubbat pris
35 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
392. OKÄND FORMGIVARE, spegel, 1950-60-tal.
392. OKÄND FORMGIVARE, spegel, 1950-60-tal.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
326. Otto Schulz, fåtölj, Boet, Göteborg ca 1931.
326. Otto Schulz, fåtölj, Boet, Göteborg ca 1931.
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
382. Otto Schulz, fåtöljer ett par "Schulz", Jio Möbler.
382. Otto Schulz, fåtöljer ett par "Schulz", Jio Möbler.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
327. Otto Schulz, soffa, Boet, Göteborg 1930-40-tal.
327. Otto Schulz, soffa, Boet, Göteborg 1930-40-tal.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
440. P TÖRNEMAN & HI-gruppen, matbord, Sverige 1971.
440. P TÖRNEMAN & HI-gruppen, matbord, Sverige 1971.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
389. Piero Fornasetti, spegel, Milano, Italien 1960-tal.
389. Piero Fornasetti, spegel, Milano, Italien 1960-tal.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
402. Poul Kjaerholm, "PK-22", fåtölj, E Kold Christensen, Danmark.
402. Poul Kjaerholm, "PK-22", fåtölj, E Kold Christensen, Danmark.
Klubbat pris
11 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
306. SVENSK FORMGIVARE, spegel och byrå/ hallmöbel, 1930-tal.
306. SVENSK FORMGIVARE, spegel och byrå/ hallmöbel, 1930-tal.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
369. SVENSK FORMGIVARE, vägglampor, ett par, Sverige 1930-40-tal.
369. SVENSK FORMGIVARE, vägglampor, ett par, Sverige 1930-40-tal.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
305. SWEDISH GRACE, spegel, 1920-30-tal.
305. SWEDISH GRACE, spegel, 1920-30-tal.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
285. SWEDISH GRACE, väggarmaturer, ett par, 1930-tal.
285. SWEDISH GRACE, väggarmaturer, ett par, 1930-tal.
Klubbat pris
42 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
384. SWEDISH MODERN, skåp, 1940-50-tal.
384. SWEDISH MODERN, skåp, 1940-50-tal.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
433. TAPIO WIRKKALA, fat, Finland 1950-tal, aeroplanfaner.
433. TAPIO WIRKKALA, fat, Finland 1950-tal, aeroplanfaner.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
307. Uno Åhrén, stol, Firma Svenskt Tenn ca 1930.
307. Uno Åhrén, stol, Firma Svenskt Tenn ca 1930.
Klubbat pris
65 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK