Kan inte nå servern

Modern & Nordic Design 591

Välkommen till Modern & Nordic Design – Sveriges största auktion för design. Nordens största stjärnor inom möbleformgivning, keramik, smycken, mattor och glas. Expertvärderat, retroromantiskt, genialiskt!

VISNING 27 APRIL – 2 MAJ, Öppet mån – fre kl 11 – 18, lör – sön 11 – 17. Berzelli Park 1, Stockholm
AUKTION 3 MAJ – START KL 10.00. Arsenalsgatan 2, Stockholm

TILL LIVEAUKTIONEN

 
202 föremål
391. Achille Castiglioni, takarmatur, Taraxacum 88 S1, Flos, Italien.
391. Achille Castiglioni, takarmatur, Taraxacum 88 S1, Flos, Italien.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
264. Alfred Grenander, karmstol, jugend, ca 1905.
264. Alfred Grenander, karmstol, jugend, ca 1905.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
281. Anna Petrus, "Blomlåda Nr 1", Näfveqvarns Bruk.
281. Anna Petrus, "Blomlåda Nr 1", Näfveqvarns Bruk.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
280. Anna Petrus, "Blomlåda Nr 1", Näfveqvarns bruk.
280. Anna Petrus, "Blomlåda Nr 1", Näfveqvarns bruk.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
279. Anna Petrus, väggskulptur, Näfveqvarns bruk, ca 1927, Swedish Grace.
279. Anna Petrus, väggskulptur, Näfveqvarns bruk, ca 1927, Swedish Grace.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
444. Arne Norell, fåtölj med fotpall, "Ari", Norell Möbler.
444. Arne Norell, fåtölj med fotpall, "Ari", Norell Möbler.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
443. Arne Norell, fåtölj med fotpall, "Ari", Norell Möbler.
443. Arne Norell, fåtölj med fotpall, "Ari", Norell Möbler.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
289. Axel Einar Hjorth, "Lovö", soffa, Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
289. Axel Einar Hjorth, "Lovö", soffa, Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris 
85 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
322. Axel Einar Hjorth, Soffa, "Skoga", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
322. Axel Einar Hjorth, Soffa, "Skoga", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
324. Axel Einar Hjorth, Soffa, "Utö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
324. Axel Einar Hjorth, Soffa, "Utö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
316. Axel Einar Hjorth, bord "Sandhamn", Nordiska Kompaniet, efter 1931.
316. Axel Einar Hjorth, bord "Sandhamn", Nordiska Kompaniet, efter 1931.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
317. Axel Einar Hjorth, bord, "Sandhamn", Nordiska Kompaniet efter 1931.
317. Axel Einar Hjorth, bord, "Sandhamn", Nordiska Kompaniet efter 1931.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
319. Axel Einar Hjorth, bord, "Utö", Nordiska Kompaniet 1930-tal.
319. Axel Einar Hjorth, bord, "Utö", Nordiska Kompaniet 1930-tal.
Klubbat pris 
80 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
295. Axel Einar Hjorth, bord, "Utö", Nordiska Kompaniet 1930-tal.
295. Axel Einar Hjorth, bord, "Utö", Nordiska Kompaniet 1930-tal.
Klubbat pris 
85 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
312. Axel Einar Hjorth, fåtölj "Lido", Nordiska Kompaniet 1932.
312. Axel Einar Hjorth, fåtölj "Lido", Nordiska Kompaniet 1932.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
314. Axel Einar Hjorth, fåtölj, "Lovö", Nordiska Kompaniet 1930-tal.
314. Axel Einar Hjorth, fåtölj, "Lovö", Nordiska Kompaniet 1930-tal.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
318. Axel Einar Hjorth, fåtölj, "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
318. Axel Einar Hjorth, fåtölj, "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
287. Axel Einar Hjorth, konsolbord "Åbo", Nordiska Kompaniet 1929.
287. Axel Einar Hjorth, konsolbord "Åbo", Nordiska Kompaniet 1929.
Klubbat pris 
75 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
321. Axel Einar Hjorth, möjligen, sidobord, Nordiska Kompaniet, 1930-40-tal.
321. Axel Einar Hjorth, möjligen, sidobord, Nordiska Kompaniet, 1930-40-tal.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
296. Axel Einar Hjorth, pall, "Utö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
296. Axel Einar Hjorth, pall, "Utö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
294. Axel Einar Hjorth, sannolikt, soffbord, Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
294. Axel Einar Hjorth, sannolikt, soffbord, Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
293. Axel Einar Hjorth, skåp, "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
293. Axel Einar Hjorth, skåp, "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
311. Axel Einar Hjorth, soffa "Lido", Nordiska Kompaniet 1932.
311. Axel Einar Hjorth, soffa "Lido", Nordiska Kompaniet 1932.
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
323. Axel Einar Hjorth, soffbord "Wärmdö", Nordiska Kompaniet 1930-tal.
323. Axel Einar Hjorth, soffbord "Wärmdö", Nordiska Kompaniet 1930-tal.
Klubbat pris 
17 500 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
368. Axel Einar Hjorth, soffbord, Nordiska Kompaniet 1937.
368. Axel Einar Hjorth, soffbord, Nordiska Kompaniet 1937.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
292. Axel Einar Hjorth, stolar "Lovö", ett par, Nordiska Kompaniet, 1930.
292. Axel Einar Hjorth, stolar "Lovö", ett par, Nordiska Kompaniet, 1930.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
291. Axel Einar Hjorth, stolar, 4 st "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
291. Axel Einar Hjorth, stolar, 4 st "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
290. Axel Einar Hjorth, stolar, 4 st, "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
290. Axel Einar Hjorth, stolar, 4 st, "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
275. Axel Gute, bokstöd, ett par, Swedish Grace.
275. Axel Gute, bokstöd, ett par, Swedish Grace.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
429. Björn Wiinblad, lampor, ett par, Danmark 1973.
429. Björn Wiinblad, lampor, ett par, Danmark 1973.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
371. Carl Fagerlund, spegel, Orrefors 1940-50-tal.
371. Carl Fagerlund, spegel, Orrefors 1940-50-tal.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
276. Carl Milles, ampel, Swedish Grace, 1921.
276. Carl Milles, ampel, Swedish Grace, 1921.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
390. Carlo Scarpa, takkrona, Venini 1960-70-tal.
390. Carlo Scarpa, takkrona, Venini 1960-70-tal.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
456. Donald Judd, armchair,  Janssen, Nederländerna, nr 20 från år 1990.
456. Donald Judd, armchair, Janssen, Nederländerna, nr 20 från år 1990.
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
270. Edvin Ollers, "Paraplyställ N:r 1". Näfveqvarns Bruk.
270. Edvin Ollers, "Paraplyställ N:r 1". Näfveqvarns Bruk.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
437. Erik Chambert, soffa, två sektioner med sidobord, Norrköping 1968.
437. Erik Chambert, soffa, två sektioner med sidobord, Norrköping 1968.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
304. Estrid Ericson, Spegel, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1939, modell 884.
304. Estrid Ericson, Spegel, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1939, modell 884.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
300. Estrid Ericson, collier, Firma Svenskt Tenn 1940-tal.
300. Estrid Ericson, collier, Firma Svenskt Tenn 1940-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
298. Estrid Ericson, lockurna, Firma Svenskt Tenn 1927.
298. Estrid Ericson, lockurna, Firma Svenskt Tenn 1927.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
299. Estrid Ericson, spegel, Firma Svenskt Tenn.
299. Estrid Ericson, spegel, Firma Svenskt Tenn.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
350. FIRMA SVENSKT TENN, ljusstakar 2+2 st.
350. FIRMA SVENSKT TENN, ljusstakar 2+2 st.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
272. Folke Bensow, "Parkbänk Nr 1", Näfveqvarns Bruk.
272. Folke Bensow, "Parkbänk Nr 1", Näfveqvarns Bruk.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
273. Folke Bensow, "Parkbänk Nr 1", gavlar, ett par, Näfveqvarns Bruk.
273. Folke Bensow, "Parkbänk Nr 1", gavlar, ett par, Näfveqvarns Bruk.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
271. Folke Bensow, bänkar, "Parkbänk nr 2, ett par, Näfveqvarns bruk.
271. Folke Bensow, bänkar, "Parkbänk nr 2, ett par, Näfveqvarns bruk.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
375. Greta Magnusson Grossman, golvarmatur, "G-33", Bergboms, Malmö 1950-tal.
375. Greta Magnusson Grossman, golvarmatur, "G-33", Bergboms, Malmö 1950-tal.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
267. HANDEL, pianolampa/ lampa, USA, 1900-talets början.
267. HANDEL, pianolampa/ lampa, USA, 1900-talets början.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
436. HANS AGNE JAKOBSSON, takarmatur, Markaryd 1960-70-tal.
436. HANS AGNE JAKOBSSON, takarmatur, Markaryd 1960-70-tal.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
370. Hans Bergström, takarmatur "Bikupa", Ateljé Lyktan, Sverige 1940-50-tal.
370. Hans Bergström, takarmatur "Bikupa", Ateljé Lyktan, Sverige 1940-50-tal.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
411. Hans J. Wegner, bord, Andreas Tuck, Danmark 1950-60-tal.
411. Hans J. Wegner, bord, Andreas Tuck, Danmark 1950-60-tal.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
396. Hans J. Wegner, sideboard, Andreas Tuck, Danmark 1950-tal.
396. Hans J. Wegner, sideboard, Andreas Tuck, Danmark 1950-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
442. Hans-Agne Jakobsson, takarmatur, Markaryd, 1960-70-tal, modell T548/12.
442. Hans-Agne Jakobsson, takarmatur, Markaryd, 1960-70-tal, modell T548/12.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
441. Hans-Agne Jakobsson, takarmatur, Markaryd, 1960-70-tal, modell T548/12.
441. Hans-Agne Jakobsson, takarmatur, Markaryd, 1960-70-tal, modell T548/12.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
423. Ib Kofod Larsen, sideboard, Faarup Møbelfabrik, Danmark 1960-tal.
423. Ib Kofod Larsen, sideboard, Faarup Møbelfabrik, Danmark 1960-tal.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
408. Ib Kofod Larsen, sideboard, Säffle Möbelfabrik, 1960-tal.
408. Ib Kofod Larsen, sideboard, Säffle Möbelfabrik, 1960-tal.
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
303. Ivar Johnsson, tobaksburk, Astrid M Aagesen, Hälsingborg 1935.
303. Ivar Johnsson, tobaksburk, Astrid M Aagesen, Hälsingborg 1935.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
454. JOHN KANDELL, fåtölj, "Singel", Källemo, Värnamo 1982.
454. JOHN KANDELL, fåtölj, "Singel", Källemo, Värnamo 1982.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
337. JOSEF FRANK, pall, Firma Svenskt Tenn, modell 647.
337. JOSEF FRANK, pall, Firma Svenskt Tenn, modell 647.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
453. John Kandell, fåtölj, "Singel", Källemo, Värnamo 1982.
453. John Kandell, fåtölj, "Singel", Källemo, Värnamo 1982.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
333. Josef Frank, "Liljevalchssoffan", Firma Svenskt Tenn.
333. Josef Frank, "Liljevalchssoffan", Firma Svenskt Tenn.
Klubbat pris 
90 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
354. Josef Frank, biblioteksbord, Firma Svenskt Tenn, modell 640.
354. Josef Frank, biblioteksbord, Firma Svenskt Tenn, modell 640.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK