Kan inte nå servern

Modern & Nordic Design 591

Välkommen till Modern & Nordic Design – Sveriges största auktion för design. Nordens största stjärnor inom möbleformgivning, keramik, smycken, mattor och glas. Expertvärderat, retroromantiskt, genialiskt!

VISNING 27 APRIL – 2 MAJ, Öppet mån – fre kl 11 – 18, lör – sön 11 – 17. Berzelli Park 1, Stockholm
AUKTION 3 MAJ – START KL 10.00. Arsenalsgatan 2, Stockholm

TILL LIVEAUKTIONEN

 
557 föremål
303. Ivar Johnsson, tobaksburk, Astrid M Aagesen, Hälsingborg 1935.
303. Ivar Johnsson, tobaksburk, Astrid M Aagesen, Hälsingborg 1935.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
304. Estrid Ericson, Spegel, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1939, modell 884.
304. Estrid Ericson, Spegel, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1939, modell 884.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
305. SWEDISH GRACE, spegel, 1920-30-tal.
305. SWEDISH GRACE, spegel, 1920-30-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
306. SVENSK FORMGIVARE, spegel och byrå/ hallmöbel, 1930-tal.
306. SVENSK FORMGIVARE, spegel och byrå/ hallmöbel, 1930-tal.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
307. Uno Åhrén, stol, Firma Svenskt Tenn ca 1930.
307. Uno Åhrén, stol, Firma Svenskt Tenn ca 1930.
Klubbat pris 
65 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
310. Lars Holmström, takarmatur, Arvika, Swedish Grace.
310. Lars Holmström, takarmatur, Arvika, Swedish Grace.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
311. Axel Einar Hjorth, soffa "Lido", Nordiska Kompaniet 1932.
311. Axel Einar Hjorth, soffa "Lido", Nordiska Kompaniet 1932.
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
312. Axel Einar Hjorth, fåtölj "Lido", Nordiska Kompaniet 1932.
312. Axel Einar Hjorth, fåtölj "Lido", Nordiska Kompaniet 1932.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
314. Axel Einar Hjorth, fåtölj, "Lovö", Nordiska Kompaniet 1930-tal.
314. Axel Einar Hjorth, fåtölj, "Lovö", Nordiska Kompaniet 1930-tal.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
316. Axel Einar Hjorth, bord "Sandhamn", Nordiska Kompaniet, efter 1931.
316. Axel Einar Hjorth, bord "Sandhamn", Nordiska Kompaniet, efter 1931.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
317. Axel Einar Hjorth, bord, "Sandhamn", Nordiska Kompaniet efter 1931.
317. Axel Einar Hjorth, bord, "Sandhamn", Nordiska Kompaniet efter 1931.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
318. Axel Einar Hjorth, fåtölj, "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
318. Axel Einar Hjorth, fåtölj, "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
319. Axel Einar Hjorth, bord, "Utö", Nordiska Kompaniet 1930-tal.
319. Axel Einar Hjorth, bord, "Utö", Nordiska Kompaniet 1930-tal.
Klubbat pris 
80 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
321. Axel Einar Hjorth, möjligen, sidobord, Nordiska Kompaniet, 1930-40-tal.
321. Axel Einar Hjorth, möjligen, sidobord, Nordiska Kompaniet, 1930-40-tal.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
322. Axel Einar Hjorth, Soffa, "Skoga", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
322. Axel Einar Hjorth, Soffa, "Skoga", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
323. Axel Einar Hjorth, soffbord "Wärmdö", Nordiska Kompaniet 1930-tal.
323. Axel Einar Hjorth, soffbord "Wärmdö", Nordiska Kompaniet 1930-tal.
Klubbat pris 
17 500 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
324. Axel Einar Hjorth, Soffa, "Utö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
324. Axel Einar Hjorth, Soffa, "Utö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
326. Otto Schulz, fåtölj, Boet, Göteborg ca 1931.
326. Otto Schulz, fåtölj, Boet, Göteborg ca 1931.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
327. Otto Schulz, soffa, Boet, Göteborg 1930-40-tal.
327. Otto Schulz, soffa, Boet, Göteborg 1930-40-tal.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
330. Josef Frank, stolar, 4 st, Firma Svenskt Tenn.
330. Josef Frank, stolar, 4 st, Firma Svenskt Tenn.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 25 000 SEK
331. Josef Frank, vilstol, Firma Svenskt Tenn.
331. Josef Frank, vilstol, Firma Svenskt Tenn.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
332. Josef Frank, spegel, Firma Svenskt Tenn, 1950-60-tal.
332. Josef Frank, spegel, Firma Svenskt Tenn, 1950-60-tal.
Klubbat pris 
75 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
333. Josef Frank, "Liljevalchssoffan", Firma Svenskt Tenn.
333. Josef Frank, "Liljevalchssoffan", Firma Svenskt Tenn.
Klubbat pris 
90 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
334. Josef Frank, soffbord modell 2139, Firma Svenskt Tenn, 1950-60-tal.
334. Josef Frank, soffbord modell 2139, Firma Svenskt Tenn, 1950-60-tal.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
335. Josef Frank, miniatyrbyrå, Firma Svenskt Tenn, modell 2058.
335. Josef Frank, miniatyrbyrå, Firma Svenskt Tenn, modell 2058.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
336. Josef Frank, sideboard, modell 1015, Firma Svenskt Tenn, 1950-60-tal.
336. Josef Frank, sideboard, modell 1015, Firma Svenskt Tenn, 1950-60-tal.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
337. JOSEF FRANK, pall, Firma Svenskt Tenn, modell 647.
337. JOSEF FRANK, pall, Firma Svenskt Tenn, modell 647.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
338. Josef Frank, soffa, Firma Svenskt Tenn, modell 703.
338. Josef Frank, soffa, Firma Svenskt Tenn, modell 703.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
340. Josef Frank, sidobord, Firma Svenskt Tenn, modell 974.
340. Josef Frank, sidobord, Firma Svenskt Tenn, modell 974.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
342. Josef Frank, stolar, 4 st, Firma Svenskt Tenn, modell 2025.
342. Josef Frank, stolar, 4 st, Firma Svenskt Tenn, modell 2025.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
343. Josef Frank, bord, Firma Svenskt Tenn, modell 1028.
343. Josef Frank, bord, Firma Svenskt Tenn, modell 1028.
Klubbat pris 
7 600 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
344. Josef Frank, bordslampa, Firma Svenskt Tenn, modell 2388.
344. Josef Frank, bordslampa, Firma Svenskt Tenn, modell 2388.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
346. Josef Frank, skrivbord, Firma Svenskt Tenn, modell 1022, efter 1985.
346. Josef Frank, skrivbord, Firma Svenskt Tenn, modell 1022, efter 1985.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
347. Josef Frank, vägghylla, Firma Svenskt Tenn.
347. Josef Frank, vägghylla, Firma Svenskt Tenn.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
348. Josef Frank, matbord modell 771, Firma Svenskt Tenn, 1950-60-tal.
348. Josef Frank, matbord modell 771, Firma Svenskt Tenn, 1950-60-tal.
Klubbat pris 
85 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
350. FIRMA SVENSKT TENN, ljusstakar 2+2 st.
350. FIRMA SVENSKT TENN, ljusstakar 2+2 st.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
351. Josef Frank, bordsspegel, Firma Svenskt Tenn, modell 2214.
351. Josef Frank, bordsspegel, Firma Svenskt Tenn, modell 2214.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
352. Josef Frank, sideboard, Firma Svenskt Tenn, modell 1015.
352. Josef Frank, sideboard, Firma Svenskt Tenn, modell 1015.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
353. Josef Frank, fat, 6 st, glas, Firma Svenskt Tenn, 1950-60-tal.
353. Josef Frank, fat, 6 st, glas, Firma Svenskt Tenn, 1950-60-tal.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
354. Josef Frank, biblioteksbord, Firma Svenskt Tenn, modell 640.
354. Josef Frank, biblioteksbord, Firma Svenskt Tenn, modell 640.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
355. Josef Frank, stolar, 8 st, Firma Svenskt Tenn, modell 300.
355. Josef Frank, stolar, 8 st, Firma Svenskt Tenn, modell 300.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
356. Josef Frank, stolar, 4 st, Firma Svenskt Tenn, modell 300.
356. Josef Frank, stolar, 4 st, Firma Svenskt Tenn, modell 300.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
358. Josef Frank, bokhyllor, 2 st, Firma Svenskt Tenn.
358. Josef Frank, bokhyllor, 2 st, Firma Svenskt Tenn.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
360. Josef Frank, soffa, Firma Svenskt Tenn.
360. Josef Frank, soffa, Firma Svenskt Tenn.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
361. Josef Frank, soffbord, Firma Svenskt Tenn, modell 2139, efter 1985.
361. Josef Frank, soffbord, Firma Svenskt Tenn, modell 2139, efter 1985.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
362. Josef Frank, ljusstakar, ett par, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1953.
362. Josef Frank, ljusstakar, ett par, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1953.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
363. Josef Frank, spegel, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1952.
363. Josef Frank, spegel, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1952.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
364. Josef Frank, vitrinskåp, Firma Svenskt Tenn, modell 2077.
364. Josef Frank, vitrinskåp, Firma Svenskt Tenn, modell 2077.
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
365. Josef Frank, matbord, Firma Svenskt Tenn, modell 752, efter 1985.
365. Josef Frank, matbord, Firma Svenskt Tenn, modell 752, efter 1985.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
367. Josef Frank, fåtöljer, ett par, Firma Svenskt Tenn, modell 969.
367. Josef Frank, fåtöljer, ett par, Firma Svenskt Tenn, modell 969.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
368. Axel Einar Hjorth, soffbord, Nordiska Kompaniet 1937.
368. Axel Einar Hjorth, soffbord, Nordiska Kompaniet 1937.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
369. SVENSK FORMGIVARE, vägglampor, ett par, Sverige 1930-40-tal.
369. SVENSK FORMGIVARE, vägglampor, ett par, Sverige 1930-40-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
370. Hans Bergström, takarmatur "Bikupa", Ateljé Lyktan, Sverige 1940-50-tal.
370. Hans Bergström, takarmatur "Bikupa", Ateljé Lyktan, Sverige 1940-50-tal.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
371. Carl Fagerlund, spegel, Orrefors 1940-50-tal.
371. Carl Fagerlund, spegel, Orrefors 1940-50-tal.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
375. Greta Magnusson Grossman, golvarmatur, "G-33", Bergboms, Malmö 1950-tal.
375. Greta Magnusson Grossman, golvarmatur, "G-33", Bergboms, Malmö 1950-tal.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
381. Wiwen Nilsson, skulptur, Sverige 1957. Diabas,
381. Wiwen Nilsson, skulptur, Sverige 1957. Diabas,
Klubbat pris 
75 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
382. Otto Schulz, fåtöljer ett par "Schulz", Jio Möbler.
382. Otto Schulz, fåtöljer ett par "Schulz", Jio Möbler.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
383. Yngve Ekström, bord "Palett", ESE Möbler, ca 1953.
383. Yngve Ekström, bord "Palett", ESE Möbler, ca 1953.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
384. SWEDISH MODERN, skåp, 1940-50-tal.
384. SWEDISH MODERN, skåp, 1940-50-tal.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
389. Piero Fornasetti, spegel, Milano, Italien 1960-tal.
389. Piero Fornasetti, spegel, Milano, Italien 1960-tal.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
390. Carlo Scarpa, takkrona, Venini 1960-70-tal.
390. Carlo Scarpa, takkrona, Venini 1960-70-tal.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
391. Achille Castiglioni, takarmatur, Taraxacum 88 S1, Flos, Italien.
391. Achille Castiglioni, takarmatur, Taraxacum 88 S1, Flos, Italien.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
392. OKÄND FORMGIVARE, spegel, 1950-60-tal.
392. OKÄND FORMGIVARE, spegel, 1950-60-tal.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
396. Hans J. Wegner, sideboard, Andreas Tuck, Danmark 1950-tal.
396. Hans J. Wegner, sideboard, Andreas Tuck, Danmark 1950-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
400. Poul Kjaerholm, pall "PK-33", E Kold Christensen, Danmark 1960-tal.
400. Poul Kjaerholm, pall "PK-33", E Kold Christensen, Danmark 1960-tal.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK