Important Spring Sale 601

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
496DAOISTISK DIGNITÄR, kallförgylld kopparlegering. Mingdynastin (1368-1664).9 500 SEK
497SKULPTUR, trä. Qingdynastin (1644-1912).Återrop
498BODHISATTVA i kopparlegering, 1600/1700-tal.16 000 SEK
499SKULPTUR, silver. Mingdynastin (1368-1644).Återrop
500SITA-JAMBHALA, koppar legering. Tibet, troligen 1700-tal.Återrop
501GUDOM, förgylld brons. Troligen Nepal, 1400-tal.42 000 SEK
502BUDDHA på hög TRON med MANDORLA, förgylld och patinerad kopparlegering. Nepal, 17/1800-tal.Återrop
503TEMPELKLOCKA, brons. Sen Ming dynasti (1368-1643).Återrop
504BODHISATTVA AVALOKITESHVARA, kopparlegering. Möjligen Tibet/Himalaya, 12/1300-tal.Återrop
505FIGURIN, brons. Mingdynastin (1368-1644).6 500 SEK
506SIGILL, förgylld brons. Tibet, troligen 1700-tal.4 000 SEK
507ALTARUPPSATS, brons. Tibet, 16/1700-tal.Återrop
508DEKORDEL, förgylld koppar legering. Tibet, troligen 1800-tal.4 000 SEK
509RÖKELSEKAR, kopparlegering. Tibet, 1800-tal.10 000 SEK
510PARTI, fem delar. Tibet, 1800-tal.6 500 SEK
511FIGURIN, brons. Qingdynastin (1644-1912).3 500 SEK
512PENSELVAS, brons. Qingdynastin, omkring 1900.9 000 SEK
513SIGILL, brons. Troligen sen Qingdynasti.12 000 SEK
514CEREMONIELLT SVÄRD. Sen Qingdynasti.4 000 SEK
515BUDDHISTISKT MANUSKRIPT, 25 sidor, lackerat papper. Tibet, 17/1800-tal.Återrop
516THANGKA, färgpigment på bomull och papper. Tibet, 17/1800-tal.25 000 SEK
517MÅLNING, motiv med lekande hundar vid en trädgårdsklippa, efter Ma Yuanyu (1669-1722), sen Qingdynastin (1644-1912).Återrop
518RULLMÅLNING, akvarell och tusch på silke. efter Wang Guxiang (1501-1568), troligen Qing dynastin (1644-1912).55 000 SEK
520RULLMÅLNING, tusch och färg på papper, av Xiang Ziheng, Kina, signerad och daterad år 1911.10 000 SEK
521RULLMÅLNING, attribuerad till Gu Kunbo (1905-1970).16 000 SEK
522MÅLNING, akvarell och tusch på papper. Tillskriven Wu Changshuo (1844-1927) i samarbete med Ni Mogeng (1855-1919).115 000 SEK
523MÅLNING, akvarell och tusch på papper. Efter Lang Shining (Giuseppe Castiglione), troligen sen Qingdynastin/1900-tal.5 000 SEK
524MÅLNINGAR, två stycken, tusch och färg på siden. Lu Wenyu (1887-1974), signerad och en daterad, fjärilar.Återrop
525BOK med TRÄSNITT, 2 volymer. 80 färgträsnitt, "Rongbaozhaixinji Shijianpu", Beijing 1955.11 000 SEK
526BOK med TRÄSNITT, 4 volymer, "Shizhuzhai Jianpu" utgiven av Rong Bao Zhai, tidigt 1950-tal.16 000 SEK
527MÅLNING, av Tong Zhengang (1959-), signerad.Återrop
528RULLMÅLNING, Xu Xi (1940-2015), "Rain of joy in the south" (jiangnan xiyu), signerad och daterad 1981.Återrop
529MÅLNING, av Li Xingjian (1937-), "Chunfeng youlü Jiangnan", signerad.Återrop
530MÅLNING, av Li Xingjian (1937-), "Chunyu mengmeng jiangcheng", signerad och daterad 1982.7 000 SEK
531MÅLNING, av Deng Baiyuejin (1958-), "Vårens röst" (chun sheng), signerad samt daterad.Återrop
532MÅLNING, av Deng Baiyuejin (1958-), "A picture of freshness and fortune" (guxintu), signerad och daterad 2008.Återrop
533MÅLNING, av Deng Baiyuejin (1958-), "Lycka" (jian xi), signerad.Återrop
534MÅLNING, av Guo Zhengying (1955-), utan titel, med sigill.Återrop
535MÅLNING, av Guo Zhengying (1955-), "The great spirit of western China" (xiyu xiongfeng), signerad.Återrop
536ALTARBORD, hardwood. Troligen sen Qingdynasti.16 000 SEK
537ALTARBORD, hardwood. Tidigt 1900-tal.32 000 SEK
538PIEDESTALER, ett par, hardwood. Kina, 1900-talets första hälft.9 500 SEK
539KARMSTOLAR, ett par, hardwood. Qingdynastin (1644-1912).Återrop
540STOLAR, ett par, troligen Huanghuali. 16/1700-tal.48 000 SEK
541STOLAR, ett par, hardwood. Qingdynastin (1644-1912).8 000 SEK
542ROTSKULPTUR, trä. Qingdynastin, troligen 1700-tal.12 000 SEK
543STÄLL, två stycken, varav en troligen Zitan. Qingdynastin resp tidigt 1900-tal.3 000 SEK
544MATTA, antik Kina/Khotan, ca 164,5 x 105,5 cm.9 000 SEK
545MATTA, antik Ningxia, ca 137 x 67,5 cm, Kina sen Qing.6 000 SEK
546PANEL, lack och pärlemor. Sen Mingdynasti/tidig Qingdynasti.6 500 SEK
547DOSA med LOCK, sköldpadd. Qingdynastin, 1800-tal.28 000 SEK
548VISITKORTSFODRAL, sköldpadd. Qingdynastin, 1800-tal.14 000 SEK
549ASK med LOCK, lackarbete. Qingdynastin (1644-1912).30 000 SEK
550ASK med LOCK, lack. Qingdynastin (1664-1912).Återrop
551ASK med LOCK, lack. Qing dynastin med Qianlongs märke.65 000 SEK
552RÖKELSEKAR, förgylld koppar legering. 16/1700-tal.120 000 SEK
553RÖKELSEKAR, mässing. Qingdynastin (1644-1912).9 000 SEK
554RÖKELSEKAR, brons. Qingdynastin, 1800-tal.Återrop
555RÖKELSEKAR, brons. Sen Qingdynasti.9 000 SEK
556RÖKELSEKAR, brons. Qingdynastin (1664-1912).7 000 SEK
557RÖKELSEKAR, brons. Sen Qingdynasti, omkring 1900.3 500 SEK
558RÖKELSEKAR, brons. Qingdynastin (1644-1912).3 000 SEK
559SIGILL, två stycken. Kina, 1900-tal.4 500 SEK
560ASK med LOCK, cloisonné. Qingdynastin, 1800-tal.26 000 SEK
561ASKAR med LOCK, ett par, cloisonné. Kina, tidigt 1900-tal.16 000 SEK
562PRAKTFAT, cloisonné. Kina, 1900-talets första hälft.14 000 SEK
563BRICKA, closionné. Sen Qingdynasti (1664-1912).Återrop
564SKED, emalj på koppar. Qingdynastin, 1800-tal.4 000 SEK
565SKÅL, silver. Japan, tidigt 1900-tal.6 000 SEK
566KAFFEKANNA, silver. Japan, tidigt 1900-tal.24 000 SEK
567COASTERS, två stycken, med infattade kinesiska silvermynt, 1900-tal.4 000 SEK
568SOLFJÄDER i LACKASK, papper och trä. Qingdynastin (1644-1912).4 000 SEK
569OLJEMÅLNING, Kina, Faktorierna i Kanton omkring 1850.130 000 SEK
570ALBUMBLAD, två styckenn, bläck och färg på papper med förgyllda detaljer. Indien, 1800-tal.Återrop
571ALBUMBLAD, fyra stycken, bläck och färg på papper med förgyllda detaljer. Indien, sent 1800-tal.Återrop
572ALBUMBLAD, två stycken, bläck och färg på papper med förgyllda detaljer. Indien, 1800-tal.Återrop
573BÖCKER, tre vol. Regina Krahl & John Ayers, "Chinese Ceramics in the Topkapi Saray Museum Istanbul".16 000 SEK
574BÖCKER, två volymer. R. L. Hobson. Chinese Pottery & Porcelain. Cassel and Co, Ltd, 1915. Limited Edition No 458/1500.8 000 SEK
575BÖCKER, 12 volymer. Referensverk inom kinesiskt porslin och konsthantverk.Återrop
576MASTERPIECES SELECTED UKIYOYE SCHOOL, VOLUME I. Tokyo, published by The Shimbi Shoin, Tokyo MCMVI.Återrop
577GOYO HASHIGUCHI (1880-1921), färgträsnitt. Japan, daterad 1920, "Skönheten som sminkar sig".Återrop
578ASK, lack. Japan, Meiji (1868-1912).4 200 SEK
579INRO, lack. Japan, Meiji (1868-1912).3 000 SEK
580VIKSKÄRM, akvarell och tusch på papper. Japan, Meiji (1868-1912).Återrop
581STAV i SCHATULL, trä. Japan, Meiji (1868-1912).8 000 SEK
582RÖKELSEKAR med LOCK, brons. Japan, Meiji (1868-1912).Återrop
583FOHUNDAR, ett par, sten. Kina, 1900-tal.Återrop
584PENSELBAD, nefrit. Kina, tidigt 1900-tal.8 500 SEK
585HÅRNÅLAR, två stycken, nefrit. Kina, 1900-tal.5 000 SEK
586BÄLTESSPÄNNEN, tre stycken, nefrit. Kina, 1900-tal.7 500 SEK
587FIGURIN, nefrit. Kina, tidigt 1900-tal.28 000 SEK
588SKULPTUR, nefrit. Kina, tidigt 1900-tal.Återrop
589SKULPTUR, nefrit. Qingdynastin, tidigt 1900-tal.6 000 SEK
590FIGURIN/HÄNGE, jade. Kina, Qingdynastin (1644-1912).13 000 SEK
591KOPP samt FIGURIN, nefrit. Kina, tidigt 1900-tal.17 000 SEK
592SKULPTUR, nefrit. Kina, 1900-tal.6 000 SEK
593PENSEBLAD, agat. Kina, 1900-tal.7 000 SEK
594RÖKELSEKAR med LOCK, ametist. Kina, tidigt 1900-tal.4 500 SEK
595VAS med LOCK, bergkristall. Sen Qingdynasti, omkring 1900.40 000 SEK
596BUDDOR, två stycken, bergkristall. Kina, omkring 1900.20 000 SEK