Modern Art + Design 612

603 föremål
305. ART DÉCO, dagbädd, 1920-30-tal.
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
307. NORDISKA KOMPANIET, pall, 1930-40-tal.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
308. Axel Einar Hjorth, skåp, "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris
90 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
309. Axel Einar Hjorth, bord, "Utö", Nordiska Kompaniet 1930-tal.
Klubbat pris
85 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
310. Axel Einar Hjorth, soffa, "Utö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris
70 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
311. Axel Einar Hjorth, spegel, "Record", Nordiska Kompaniet, 1933.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
314. Axel Einar Hjorth, fåtölj "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris
42 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
317. Axel Einar Hjorth, stolar, 10 st "Lovö", Nordiska Kompaniet 1930-tal.
Klubbat pris
175 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
318. Axel Einar Hjorth, bord "Utö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris
110 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
320. Uno Åhrén, lampett, modell 468, Firma Svenskt Tenn, 1929.
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
323. Erik Fleming, ljusstakar, ett par, Norrahammars tenn 1930.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
324. Carl-Einar Borgström, kanna, Ystad Metall, Sverige 1937.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
326. Estrid Ericson, spegel, Firma Svenskt Tenn, sannolikt 1940-tal.
Klubbat pris
44 500 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
327. Josef Frank, skåp, "Flora", Firma Svenskt Tenn, modell 852.
Klubbat pris
480 000 SEK
Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
328. Josef Frank, brickbord, Firma Svenskt Tenn, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
329. Josef Frank, stolar, 5 st, Firma Svenskt Tenn, modell 2229, 1940-50-tal.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
330. Josef Frank, "Liljevalchssoffan", Firma Svenskt Tenn, 2010.
Klubbat pris
96 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
332. Josef Frank, soffbord, Firma Svenskt Tenn, modell 2139, före 1985.
Klubbat pris
70 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
335. Josef Frank, vitrinskåp, Firma Svenskt Tenn, modell 2077.
Klubbat pris
72 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
337. Josef Frank, fåtölj, Firma Svenskt Tenn, modell 568.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
338. Josef Frank, soffa, fyrsits, Firma Svenskt Tenn, modell 3031.
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
339. SVENSK FORMGIVARE, takarmatur, Sverige 1900-talets mitt.
Klubbat pris
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
340. SVENSK FORMGIVARE, takarmatur, Sverige 1900-talets mitt.
Klubbat pris
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
346. SCANDINAVIAN MODERN, fåtöljer, 3 st, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
85 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
347. P.I. LANGLOS, soffa, Norge, 1940-50-tal.
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
348. Carl Malmsten, bord "Jägaren", Sverige 1938.
Klubbat pris
46 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
349. Carl Malmsten, skrivbord, "Nefertite", Stockholm 1940-50-tal.
Klubbat pris
44 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
350. Carl-Axel Acking, fåtölj, Sverige 1930-40-tal.
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
353. THORALD MADSEN, fåtölj, Thorald Madsen Snedkeri Danmark 1930-40-tal.
Klubbat pris
48 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
354. CARL MALMSTEN, "Ljus och Mörker", skåp, Sverige 1974.
Klubbat pris
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
355. Carl Malmsten, bord, Sverige 1940-tal.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
359. FRITZ HANSEN, fåtöljer ett par, modell 1518 B, 1940-tal.
Klubbat pris
Utropspris
30 000 - 50 000 SEK
361. Flygsfors Glasbruk, jordglob, Sverige 1950-tal.
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
365. Børge Mogensen, bänk, Fredericia stolefabrik, Danmark 1950-60-tal.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
369. Poul Henningsen, taklampa "PH-3", Louis Poulsen, Danmark, 1930-tal.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
370. MODERNISTISK FORMGIVARE, golvlampa, 1930-tal.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
371. Arne Jacobsen, "Ox-Chair", Fritz Hansen, Danmark 1966.
Klubbat pris
130 000 SEK
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
381. Gösta Nystroem, Elegant kvinna i grön klänning.
Klubbat pris
55 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
382. Inge Schiöler, Gula klippor.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
383. Inge Schiöler, "Klippor".
Klubbat pris
35 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
384. Tor Bjurström, "Frukter och tulpaner".
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
385. Inge Schiöler, "Hus, Koster".
Klubbat pris
270 000 SEK
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
386. Karin Parrow, "Ut mot havet".
Klubbat pris
46 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
387. Olle Bonniér, Utan titel.
Klubbat pris
120 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
388. Vilhelm Bjerke-Petersen, "Kontakteffekt".
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
389. Manuel Ortiz de Zárate, "Nature Morte".
Klubbat pris
155 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
390. André Lhote, "Le Parc".
390. André Lhote, "Le Parc".
Klubbat pris
38 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
391. Lynn Chadwick, Sittande par.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
392. Georges Papazoff, Utan titel.
Klubbat pris
85 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
393. Gösta Adrian-Nilsson, Sjöman.
Klubbat pris
80 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
394. Gösta Adrian-Nilsson, Ishockeyspelare.
Klubbat pris
80 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
395. Gösta Adrian-Nilsson, "Clown" (Joy).
Klubbat pris
450 000 SEK
Utropspris
300 000 - 400 000 SEK
396. Ragnar Sandberg, "Natt, Lilla Bommens hamn".
Klubbat pris
160 000 SEK
Utropspris
175 000 - 200 000 SEK
397. Ivan Ivarson, Under parasollet.
Klubbat pris
260 000 SEK
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
398. Inge Schiöler, Hamn, Västkusten.
Klubbat pris
190 000 SEK
Utropspris
175 000 - 200 000 SEK
399. Inge Schiöler, "Brant udde".
Klubbat pris
90 000 SEK
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
400. Ragnar Sandberg, Sommarlandskap.
Klubbat pris
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
401. Inge Schiöler, "Bränningar".
Klubbat pris
65 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
402. Isaac Grünewald, Anemoner i bojan.
Klubbat pris
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
403. Sigrid Hjertén, "Iván i fåtöljen".
Klubbat pris
8 700 000 SEK
Utropspris
4 000 000 - 5 000 000 SEK