Modern Art + Design 632

168 föremål
324. Axel Einar Hjorth, "Typenko", bord, Nordiska Kompaniet 1934.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
305. Thonet Mundus AG, taburett, modell B 313, Wien, ca 1929.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
365. Josef Frank, sideboard, modell 1148, Firma Svenskt Tenn.
Klubbat pris
38 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
285. Soffbord, Swedish Grace, 1929.
Klubbat pris
65 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
328. Swedish Modern, väggspegel, 1930-tal.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
300. Carl Malmsten, bord, Sverige 1930-tal.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
366. Josef Frank, soffbord, Firma Svenskt Tenn, modell 1074.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
298. Nordiska Kompaniet, golvlampor, ett par, Swedish Grace, 1930-tal.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
280. Taburett, 1920-30-tal.
280. Taburett, 1920-30-tal.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
346. David Rosén, "Berga", pall, Nordiska Kompaniet 1930-40-tal.
Klubbat pris
44 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
349. Swedish Modern, ett par golvlampor, up-lights, 1940-tal.
Klubbat pris
95 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
406. Soffbord, sannolikt Danmark 1950-tal.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
326. Margareta Köhler, serieskåp 3 st, Futurum, Stockholm 1938.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
273. Hugo Elmqvist, vas, Florens, ca 1900.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
272. Hugo Elmqvist, vas, Stockholm, jugend, 1900-talets början.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
340. Axel Einar Hjorth, spegel, "Sport", Nordiska Kompaniet 1930-tal.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
330. Bo Notini, golvlampa, Glössner & Co, Sverige 1940-50-tal.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
345. Axel Einar Hjorth, sannolikt, bord, Nordiska Kompaniet.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
381. Bertil Brisborg, vägglampetter, ett par, Nordiska Kompaniet 1940-tal.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
348. Hans Bergström, vägglampa, Ateljé Lyktan, Åhus 1940-tal.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
283. Taburett, Swedish Grace, 1920-30-tal.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
286. Oscar Antonsson, väggspegel, Ystad Metallindustri, 1920-tal.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
291. Guldsmedsaktiebolaget, bordsur, Stockholm 1930.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK