Modern Art + Design 636

51 föremål
286. Josef Frank, spegel, Firma Svenskt Tenn, utförd år 1940.
Klubbat pris
240 000 SEK
Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
252. Anna Petrus, bricka, egen verkstad ca 1924, Swedish Grace.
Klubbat pris
46 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
406. Peder Moos, bord, utfört av Peder Moos, Danmark 1943.
Klubbat pris
44 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
310. Josef Frank, soffbord, modell 1112, Firma Svenskt Tenn.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
254. Folke Bensow, "Parkbänk Nr 1", Näfveqvarns Bruk, Swedish Grace.
Klubbat pris
48 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
243. Gustav Gurschner, vas, Österrike, ca 1905, jugend.
Klubbat pris
55 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
436. Finn Juhl, skål, Kay Bojesen, Danmark. 1950-tal.
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
401. Lisa Larson, skulptur, "Storseglar'n", brons, nr 405.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
378. Carl Cederholm, fåtölj, Stil & Form, Stockholm 1940-tal.
Klubbat pris
65 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
400. Tyra Lundgren, väggrelief, signerad och daterad 1966.
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
280. Björn Trägårdh, bricka, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1935.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
301. Firma Svenskt Tenn, coasters, ett par, Stockholm 1950.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK