Kan inte nå servern

Modern Art + Design 636

 
758 föremål
19. Gunnar Cyrén, vas, "graal", Orrefors 1989.
19. Gunnar Cyrén, vas, "graal", Orrefors 1989.
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
48. Emile Gallé, vas, Nancy, Frankrike, jugend, efter 1904.
48. Emile Gallé, vas, Nancy, Frankrike, jugend, efter 1904.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
104. Carl-Harry Stålhane, vas, Rörstrand 1963, unik.
104. Carl-Harry Stålhane, vas, Rörstrand 1963, unik.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 12 000 SEK
486. Paul Berçot, "Bánlieue".
486. Paul Berçot, "Bánlieue".
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
308. Josef Frank, bordsspegel, Firma Svenskt Tenn, modell 2214.
308. Josef Frank, bordsspegel, Firma Svenskt Tenn, modell 2214.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
400. Tyra Lundgren, väggrelief, signerad och daterad 1966.
400. Tyra Lundgren, väggrelief, signerad och daterad 1966.
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
86. Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs studio 1953.
86. Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs studio 1953.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
89. Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs studio 1961.
89. Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs studio 1961.
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
414. Hans J. Wegner, "Kina-stolen", Fritz Hansen, Danmark 1966.
414. Hans J. Wegner, "Kina-stolen", Fritz Hansen, Danmark 1966.
Klubbat pris
95 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
34. Per B. Sundberg, vas, "litograal", Orrefors 2004, unik.
34. Per B. Sundberg, vas, "litograal", Orrefors 2004, unik.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
117. Hans Hedberg, hög burk med lock, Biot, Frankrike.
117. Hans Hedberg, hög burk med lock, Biot, Frankrike.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
497. Torsten Renqvist, "Fingrar ur stenen".
497. Torsten Renqvist, "Fingrar ur stenen".
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
91. Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs studio 1967.
91. Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs studio 1967.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
245. Bordslampa, Wien, Österrike, märkt 1928.
245. Bordslampa, Wien, Österrike, märkt 1928.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
369. Golvlampa, Swedish Modern, 1940-tal.
369. Golvlampa, Swedish Modern, 1940-tal.
Klubbat pris
115 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
135. Toini Muona, vas, Arabia, Finland 1950-tal.
135. Toini Muona, vas, Arabia, Finland 1950-tal.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
66. Berndt Friberg, vas, Gustavsberg Studio, 1972.
66. Berndt Friberg, vas, Gustavsberg Studio, 1972.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
132. Rut Bryk, fat, Arabia, Finland 1940-tal.
132. Rut Bryk, fat, Arabia, Finland 1940-tal.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
654. Ingemar Svensson, "Ur en historia".
654. Ingemar Svensson, "Ur en historia".
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
115. Tyra Lundgren, skulptur, fågel, egen atelje, 1978.
115. Tyra Lundgren, skulptur, fågel, egen atelje, 1978.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
248. Svensk formgivare, spegel, Art Nouveau, 1900-talets början.
248. Svensk formgivare, spegel, Art Nouveau, 1900-talets början.
Klubbat pris
48 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
616. Hans Ekegårdh, Bois de Boulogne.
616. Hans Ekegårdh, Bois de Boulogne.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
90. Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs studio 1967.
90. Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs studio 1967.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
63. Wilhelm Kåge, vas "Farsta", Gustavsberg 1940.
63. Wilhelm Kåge, vas "Farsta", Gustavsberg 1940.
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
13. Ingeborg Lundin, Vas, Orrefors 1957.
13. Ingeborg Lundin, Vas, Orrefors 1957.
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
175. Wiwen Nilsson, bricka, Lund 1946, sterling.
175. Wiwen Nilsson, bricka, Lund 1946, sterling.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
114. Tyra Lundgren, skulptur, fågel, egen ateljé 1979.
114. Tyra Lundgren, skulptur, fågel, egen ateljé 1979.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
27. Ulrica Hydman-Vallien, skulptur "Marilyn", unik.
27. Ulrica Hydman-Vallien, skulptur "Marilyn", unik.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
94. Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs studio 1966.
94. Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs studio 1966.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
169. CF Carlman, bordsplateau, Art Nouveau Stockholm 1899, silver.
169. CF Carlman, bordsplateau, Art Nouveau Stockholm 1899, silver.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
699. Curt Thorsjö, Stående kvinna.
699. Curt Thorsjö, Stående kvinna.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
365. Nordiska Kompaniet, sängbord, ett par "Anette", 1944.
365. Nordiska Kompaniet, sängbord, ett par "Anette", 1944.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
499. Sigrid Hjertén, Vid havet.
499. Sigrid Hjertén, Vid havet.
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
377. David Rosén, "Berga", pall, Nordiska Kompaniet 1930-40-tal.
377. David Rosén, "Berga", pall, Nordiska Kompaniet 1930-40-tal.
Klubbat pris
70 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
110. Hertha Hillfon, skulptur, egen ateljé, daterad 1961.
110. Hertha Hillfon, skulptur, egen ateljé, daterad 1961.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
68. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1968.
68. Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1968.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
454. Esaias Thorén, Dansande sjömän.
454. Esaias Thorén, Dansande sjömän.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
92. Stig Lindberg, vaser, 3 st, Gustavsbergs studio 1967-70.
92. Stig Lindberg, vaser, 3 st, Gustavsbergs studio 1967-70.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
561. Bo Larsson, "Strömparterren".
561. Bo Larsson, "Strömparterren".
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
617. Arvid Öström, Vid floden Seine, Paris.
617. Arvid Öström, Vid floden Seine, Paris.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
313. Josef Frank, soffbord, Firma Svenskt Tenn, modell 1074.
313. Josef Frank, soffbord, Firma Svenskt Tenn, modell 1074.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
378. Carl Cederholm, fåtölj, Stil & Form, Stockholm 1940-tal.
378. Carl Cederholm, fåtölj, Stil & Form, Stockholm 1940-tal.
Klubbat pris
65 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
28. Bengt Lindström, vas, Kosta Boda, numrerad 9/95.
28. Bengt Lindström, vas, Kosta Boda, numrerad 9/95.
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
171. Olga Lanner, ytterfoder, Stockholm 1916, silver, jugend.
171. Olga Lanner, ytterfoder, Stockholm 1916, silver, jugend.
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
320. Hans Bergström, taklampa, ateljé Lyktan, Åhus, 1940-50-tal.
320. Hans Bergström, taklampa, ateljé Lyktan, Åhus, 1940-50-tal.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
614. Hilding Linnqvist, "Familjen".
614. Hilding Linnqvist, "Familjen".
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
490. Harry Booström, "Nr 6".
490. Harry Booström, "Nr 6".
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK