Modern Art + Design 636

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
98Gunnar Nylund, golvurna, Rörstrand 1960-tal, unik.19 000 SEK
99Carl-Harry Stålhane, skål, Rörstrand 1940-50-tal.26 000 SEK
100Carl-Harry Stålhane, vas, Rörstrand 1950-tal, modell SGF.14 000 SEK
101Carl-Harry Stålhane, vas, Rörstrand 1950-tal.22 000 SEK
102golvurna, Rörstrand, 1950-60-tal, modell SDA.Återrop
103Carl-Harry Stålhane, vas, Rörstrands ateljé 1960-tal.8 000 SEK
104Carl-Harry Stålhane, vas, Rörstrand 1963, unik.10 000 SEK
105Carl-Harry Stålhane, vaser, 3 st, Rörstrand 1960 och 1964, unika.15 000 SEK
106Sylvia Leuchovius, uppsatsskål på fot, Rörstrand 1950-60-tal, nr 879d, unik.13 000 SEK
107Olle Alberius, skulptur, toreador, signerad och daterad 1959, troligen unik.6 000 SEK
108fat, Designhuset, 1980-tal.Återrop
109Erik Höglund, skulptur, tjur, signerad och daterad -55.80 000 SEK
110Hertha Hillfon, skulptur, egen ateljé, daterad 1961.12 000 SEK
111Hertha Hillfon, väggskulptur, två delar, ansikte samt himmel, chamotterat stengods, egen verkstad, Stockholm.70 000 SEK
112Åke Holm, skulptur, "Pontius Pilatus", Höganäs 1940-50-tal.120 000 SEK
113Tyra Lundgren, skulptur, fisk, Sèvres, Frankrike 1934-39.24 000 SEK
114Tyra Lundgren, skulptur, fågel, egen ateljé 1979.11 000 SEK
115Tyra Lundgren, skulptur, fågel, egen atelje, 1978.11 000 SEK
116Tyra Lundgren, skulptur, fågel, 1960-70-tal.13 000 SEK
117Hans Hedberg, hög burk med lock, Biot, Frankrike.24 000 SEK
118Hans Hedberg, skulptur, pumpa, Biot, Frankrike.130 000 SEK
119Hans Hedberg, skulptur, ägg, Biot, Frankrike.24 000 SEK
120Hans Hedberg, skulptur, ägg, Biot, Frankrike.Återrop
121Hans Hedberg, skulptur, ägg, Biot, Frankrike.36 000 SEK
122Hans Hedberg, fat, fajans, Biot, Frankrike.36 000 SEK
123Hans Hedberg, skulptur, äpple, Biot, Frankrike 1980-tal. Signerad bok medföljer.95 000 SEK
124Hans Hedberg, skulptur, stort päron, Biot, Frankrike.90 000 SEK
125Hans Hedberg, skulptur, plommon, Biot, Frankrike.32 000 SEK
126Birger Kaipiainen, väggskulpur, Rörstrand 1950-tal.12 000 SEK
126ABirger Kaipiainen, fat, Rörstrand 1950-tal.34 000 SEK
127Birger Kaipiainen, väggskulptur, Rörstrand 1950-tal.22 000 SEK
128Birger Kaipiainen, bricka, Arabia, Finland 1950-tal.16 000 SEK
129Birger Kaipiainen, fat, Arabia, Finland.75 000 SEK
130Birger Kaipiainen, skulptur, Arabia, Finland 1960-tal.30 000 SEK
131Kyllikki Salmenhaara, vas, Arabia, Finland, sannolikt 1950-tal.30 000 SEK
132Rut Bryk, fat, Arabia, Finland 1940-tal.24 000 SEK
133Rut Bryk, kanna, Arabia, Finland 1940-tal.22 000 SEK
134Rut Bryk, väggrelief, "Fågelflock", Arabia, Finland ca 1955.130 000 SEK
135Toini Muona, vas, Arabia, Finland 1950-tal.11 000 SEK
136Oiva Toikka, & Kennet Williamson, bricka med två koppar, 1998.6 000 SEK
137Bode Willumsen, urna, Danmark 1920-40-tal.5 500 SEK
138Axel Salto, vas, "knoppande stil", Royal Copenhagen, Danmark 1947.60 000 SEK
139Axel Salto, skål, "räfflad stil", Royal Copenhagen, Danmark 1968, modell 20568.50 000 SEK
139AAxel Salto, vas, "knoppande stil", Royal Copenhagen, Danmark, modell 20707.17 000 SEK
140Erik Magnussen, tillskriven, vas, Bing & Grøndahl, Danmark tidigt 1960-tal.Återrop
141Rookwood pottery, urna med lock, Cincinnati, USA 1888, modell 326.Återrop
142Josef Hoffmann, servis, 5 delar, ed. Wiener Porzellan Manufaktur Josef Böck, Pfeiffer & Löwenstein, Schlackenwerth 1910-tal.38 000 SEK
143Pablo Picasso, plakett, “Visage d’homme” A.R. 539, Madoura, Vallauris, Frankrike efter 1966, ed. 486/500.25 000 SEK
144Pablo Picasso, plakett "Tête de lion", Madoura, Vallauris, Frankrike efter 1968, A.R. 576, ed. 27/200.50 000 SEK
145Pablo Picasso, kanna, "Femme", Madoura, Vallauris, Frankrike 1955 (A. Ramié nr 300).95 000 SEK
146Pablo Picasso, skål "Picador", Madoura, Vallauris, Frankrike efter 1955, A.R. 289.30 000 SEK
147Pablo Picasso, skål, fajans, "Oiseau sur la branche", Madoura, Vallauris, Frankrike, efter 1952, A.R 175.20 000 SEK
148Pablo Picasso, vas, "Arène", Madoura, Vallauris, Frankrike, efter 1958. A.R 406, ed. 75/100.370 000 SEK
149Pablo Picasso, fat "Toros", Madoura, Vallauris, Frankrike efter 1952, A.R. 161.42 000 SEK
150Pablo Picasso, fat "Cendrier rond tourné", Madoura, Vallauris, Frankrike efter 1952, A.R. 175.20 000 SEK
151Pablo Picasso, fat "Visage dans un ovale", Madoura, Vallauris, Frankrike efter 1955, A.R. 274, ed. 78/100.120 000 SEK
152Pablo Picasso, fat "Banderilleros", Madoura, Vallauris efter 1959, A.R. 427, ed. 47/50.85 000 SEK
153Georg Jensen, sockerströare, ett par, Köpenhamn ca 1915-1919, 830/1000 silver, design nr 4.12 000 SEK
154Georg Jensen, skål på fot, Köpenhamn 1919, design nr 19. 830/1000 silver.26 000 SEK
155Georg Jensen, skål på fot, Köpenhamn 1925-32, sterling. Design nr 471, svenska importstämplar 1927.32 000 SEK
156Johan Rohde, bestickuppsättning, 109 delar "Konge/Acorn", Georg Jensen, Jensen & Wendel 1945 (-51) -77, sterling och rostfritt.48 000 SEK
157Johan Rohde, bestick, 18 delar Konge/Acorn, Georg Jensen, Köpenhamn efter 1945, sterling.8 500 SEK
158Georg Jensen, jardinière, Köpenhamn ca 1915-21, 830/1000 silver.40 000 SEK
159Johan Rohde, "Dronning/ Acanthus", 179 delar bestickuppsätting, Georg Jensen, Köpenhamn, ca 1928.70 000 SEK
160Harald Nielsen, jardiniere, Georg Jensen, Köpenhamn 1945-77, sterling, designnr 622B.36 000 SEK
161Harald Nielsen, cocktailglas, 8 stycken, Georg Jensen Köpenhamn, 1933-77, sterling. Design nr 479 och 479A.32 000 SEK
162Harald Nielsen, bestickuppsättning, "Pyramid" 70 delar, Georg Jensen, Köpenhamn 1933-77, sterling och rostfritt stål.46 000 SEK
163Harald Nielsen, "Pyramid" kryddsats 3 delar samt bricka, Georg Jensen Köpenhamn 1933-44, sterling, design nr 632.13 000 SEK
164Harald Nielsen, bestick, ca 53 delar, "Pyramid", sterling silver och rostfritt stål, Georg Jensen, Danmark, 1933-44.20 000 SEK
165Tias Eckhoff, bestickuppsättning 101 delar "Cypress", Georg Jensen, Köpenhamn 1952-1977. sterling och rostfritt.26 000 SEK
166Vivianna Torun Bülow-Hübe, armring, Georg Jensen Köpenhamn, 1945-77, sterling silver med rutilkvarts, designnr 205.10 000 SEK
167Vivianna Torun Bülow-Hübe, ring, Georg Jensen, Köpenhamn 1945-77, designnr 151, sterling med rutilkvarts.7 500 SEK
168CF Carlman, jardinière, Art Nouveau, Stockholm 1899, silver.20 000 SEK
169CF Carlman, bordsplateau, Art Nouveau Stockholm 1899, silver.26 000 SEK
170W.A. Bolin, fiskfat, Stockholm 1939, sterling silver.36 000 SEK
171Olga Lanner, ytterfoder, Stockholm 1916, silver, jugend.50 000 SEK
172Wiwen Nilsson, bricka, Lund 1933, silver.38 000 SEK
173Wiwen Nilsson, brosch, drake, Lund 1974, förgylld sterling.34 000 SEK
174Wiwen Nilsson, collier, Lund 1957 18K rödguld och cabochonslipad labradorit.50 000 SEK
175Wiwen Nilsson, bricka, Lund 1946, sterling.28 000 SEK
176Rolf Lindståhl, vas, Stockholm, 1996, sterlingsilver.11 000 SEK
177Märta Måås-Fjetterström, vävnad, "Medaljongerna", rölakan, ca 57,5 x 98-99 cm, signerad MMF.13 000 SEK
178Märta Måås-Fjetterström, vävnad, "Crocus", inplock på linnebotten, ca 41,5 x 81,5 cm, signerad AB MMF.9 000 SEK
179Märta Måås-Fjetterström, vävnad, "Grodblad blå", inplock på linnebotten, ca 62 x 76 cm, signerad AB MMF.11 000 SEK
180Märta Måås-Fjetterström, vävnad, "Grodblad röd", inplock på linnebotten, ca 27,5 x 88,5 cm, signerad AB MMF.5 500 SEK
181Barbro Nilsson, vävnad, "Grön kvist", gobelängteknik, ca 210-212 x 59-60,5 cm, signerad AB MMF BN.30 000 SEK
182Ann-Mari Forsberg, född Lindbom, vävnad, "Bilöpare", gobelängvariant, ca 31 x 49 cm, signerad AMF.8 000 SEK
183Märta Måås-Fjetterström, draperi, "Gula Dubbelkorset", rölakan och gobelängteknik, ca 235,5-239 x 154-155,5 cm, signerat MMF.8 500 SEK
184Märta Måås-Fjetterström, draperi, "Blåklockan", inplock på linnebotten, ca 248 x 151,5-153 cm, signerat MMF.13 000 SEK
185Elsa Gullberg, draperi/vävnad, "Lejon och Gripar", slätväv med reliefdekor av knutar, ca 228,5-230 x 148,5-153,5 cm.13 000 SEK
186Märta Måås-Fjetterström, draperi, "Rågen", inplock på linnebotten, ca 224,5-227 x 108-110 cm, signerat MMF.34 000 SEK
187Alf Munthe, textil, "Välkommen", broderi och relief på tyg, ca 244,5 x 87-89 cm.9 000 SEK
188Anna Casparsson, broderad tavla, ca 61 x 82 cm (med ram ca 68 x 88,5 cm).8 500 SEK
189Anna Casparsson, broderi, "Flickan med strykstickorna av H.C. Andersen", ca 30,5 x 30,5-31,5 cm.6 000 SEK
190Carl Larsson, vävd tapet, "Venus och Tummelisa", gobelängteknik, ca 257 x 338 cm, signerad C.L.del.1904.185 000 SEK
191Lillian Holm, vävd tapet, slätväv, ca 180,5 x 82 cm, signerad LH. Med ram ca 182x79 cm.18 000 SEK
192Berta Hansson, Vävd tapet, "Födelsen", gobelängteknik, ca 75 x 65 cm, signerad BH.15 000 SEK
193Victor Vasarely, vävd tapet, "Anadyr", slätväv, ca 199 x 155-163,5 cm, vävd signatur Vasarely och numrerad 20/50.14 000 SEK
194Sigrid Hjertén, matta, flossa, ca 190 x 95-96,5 cm (samt kortsidorna med ca 2,5-3 cm benvit slätväv med ljusgrå ornament).60 000 SEK
195Märta Måås-Fjetterström, matta, "Hästhagen", flossa, ca 340-343,5 x 218-224 cm, signerad AB MMF.145 000 SEK