Modern Art + Design 640

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
102Wilhelm Kåge, vas, "Farsta", Gustavsberg Studio 1954.34 000 SEK
103Wilhelm Kåge, vas, "Farsta", Gustavsbergs studio 1950-tal.44 000 SEK
104Wilhelm Kåge, vas, "Farsta", Gustavsbergs studio 1952.26 000 SEK
105Wilhelm Kåge, vas, "Farsta", Gustavsbergs studio 1959.34 000 SEK
106Wilhelm Kåge, vas, "Farsta", Gustavsbergs studio 1955.34 000 SEK
107Wilhelm Kåge, vas, "Farsta", Gustavsbergs studio 1950.14 000 SEK
108Wilhelm Kåge, vas, Farsta "Spirea", Gustavsberg Studio 1957.19 000 SEK
109Wilhelm Kåge, miniatyrvaser, 3 st, "Farsta", Gustavsbergs studio 1958.16 000 SEK
110Wilhelm Kåge, vas "Farsta", Gustavsbergs studio 1951.24 000 SEK
111Wilhelm Kåge, fat "Farsta", Gustavsbergs studio 1958.9 500 SEK
112Wilhelm Kåge, miniatyrvaser, 3 st "Farsta Spirea", Gustavsbergs studio, en daterad 1958.34 000 SEK
113Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1969.34 000 SEK
114Berndt Friberg, vas, stengods, Gustavsbergs Studio 1956.18 000 SEK
115Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1965.36 000 SEK
116Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1957.15 000 SEK
117Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1957.11 000 SEK
118Berndt Friberg, vaser, 2 st, Gustavsbergs studio 1957 och 1967.9 000 SEK
119Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1964.75 000 SEK
120Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1963.12 000 SEK
121Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1966.34 000 SEK
122Berndt Friberg, miniatyrer, 6 vaser och 2 skålar, Gustavsbergs studio 1957-75.10 000 SEK
123Berndt Friberg, vas samt skålar, 2 st, Gustavsbergs studio 1951-72.6 500 SEK
124Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1959.26 000 SEK
125Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1967.17 000 SEK
126Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1965.24 000 SEK
127Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1954.55 000 SEK
128Berndt Friberg, skålfat, Gustavsbergs studio 1958.6 500 SEK
129Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1954.115 000 SEK
130Berndt Friberg, vaser, miniatyrer 2 st, Gustavsberg Studio 1952, 1960. Alva & Gunnar Myrdals samling.3 500 SEK
131Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs Studio 1956.28 000 SEK
132Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1961.24 000 SEK
133Berndt Friberg, skål, Gustavsbergs studio, 1965.12 000 SEK
134Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1967.28 000 SEK
135Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1965.30 000 SEK
136Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio, 1965.55 000 SEK
137Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio, 1963.17 000 SEK
138Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1965.15 000 SEK
139Berndt Friberg, miniatyrer, 5 vaser och 3 skålar, Gustavsbergs studio 1957-66.7 000 SEK
140Stig Lindberg, skulptur "Europa och Tjuren", Gustavsbergs studio 1940-tal.55 000 SEK
141Mari Simmulson, sannolikt, skulpturer, skisser, 2 st, Gustavsberg, 1940-tal.11 000 SEK
142Stig Lindberg, skulptur, liggande kvinna, Gustavsbergs studio, 1900-talets mitt.Återrop
143Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs Studio, 1900-talets mitt.30 000 SEK
144Stig Lindberg, vas, Gustavsberg Studio 1960.13 000 SEK
145Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs studio 1954.50 000 SEK
146Stig Lindberg, skålfat, Gustavsbergs studio 1951.9 000 SEK
147Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs studio 1961.50 000 SEK
148Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs studio 1977.20 000 SEK
149Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs studio 1958-59.65 000 SEK
150Stig Lindberg, väggrelief "Tjuren", Gustavbergs studio, 1960-tal.8 000 SEK
151Hertha Bengtson, vas, Rörstrand, 1950-60-tal.5 000 SEK
152Anders Bruno Liljefors, vas, Gustavsbergs studio, tidigt 1950-tal.34 000 SEK
153Anders Bruno Liljefors, skulptur, Gustavsbergs studio, sannolikt 1950-tal.8 500 SEK
154Anders Bruno Liljefors, sannolikt, skulptur, 1950-60-tal.3 000 SEK
155Lisa Larson, vas, Gustavsbergs studio, 1950-60-tal, uniik.5 000 SEK
156Sven Wejsfelt, golvvas, Gustavsbergs studio 1963.32 000 SEK
157Vicke Lindstrand, skulptur, liggande gasell, Upsala-Ekeby 1948-60.17 000 SEK
158Isaac Grünewald, vas, Rörstrand 1940-tal.38 000 SEK
159Gunnar Nylund, skulptur, "gondolsnäcka", Rörstrand, 1940-50-tal.24 000 SEK
160Gunnar Nylund, skulptur, bockhuvud, Rörstrand 1950-60-tal.6 500 SEK
161Gunnar Nylund, vas, Rörstrand 1950-60-tal, modell AKT.15 000 SEK
162Carl-Harry Stålhane, fat, Rörstrand 1957.10 000 SEK
163Carl-Harry Stålhane, vas, Rörstrand 1950-60-tal.11 000 SEK
164Carl-Harry Stålhane, skålfat, Rörstrand, 1950-tal.5 000 SEK
165Carl-Harry Stålhane, vas, stengods, Rörstrand 1950-60-tal.6 000 SEK
166Carl-Harry Stålhane, vas, Rörstrand 1960, unik.13 000 SEK
167Carl-Harry Stålhane, vas, Rörstrand 1940-tal, unik.19 000 SEK
168Carl-Harry Stålhane, skål, Rörstrand, 1960-taL, unik.5 000 SEK
169Tyra Lundgren, skulptur, fågel, egen ateljé 1970.15 000 SEK
170Tyra Lundgren, skulptur, fågel, 1940-50-tal.14 000 SEK
171Tyra Lundgren, väggskulptur, "Gula fiskar", egen ateljé, troligen 1950-tal.Återrop
172Tyra Lundgren, skulptur, duva, Gustavsberg ca 1949.12 000 SEK
173Dagmar Norell, skulpturer, 2 st, "Senator" och "Meditation", egen ateljé, 1960-80-tal.11 000 SEK
174skulptur, egen verkstad, Skövde.Återrop
175Hans Hedberg, skulptur, äpple, Biot, Frankrike.65 000 SEK
176Hans Hedberg, skulptur, äpple, Biot, Frankrike.40 000 SEK
177Hans Hedberg, skulptur, päron, Biot, Frankrike.55 000 SEK
178Hans Hedberg, burk med lock, Biot, Frankrike.14 000 SEK
179Hans Hedberg, skulptur, äpple, Biot, Frankrike.55 000 SEK
180Hans Hedberg, skulptur, grönt äpple, Biot, Frankrike.19 000 SEK
181Hans Hedberg, skulptur, ägg, Biot, Frankrike.22 000 SEK
182Hans Hedberg, skulptur, gult äpple, Biot, Frankrike.26 000 SEK
183Gösta Grähs, väggskulptur, fisk, egen ateljé, Arboga.1 800 SEK
184Hertha Hillfon, väggskulptur, ansikte i profil, Atelier Hertha Hillfon, tidigt 1990-tal.Återrop
185Eva Zethraeus, skulptur, egen studio, Göteborg 2013.19 000 SEK
186Rut Bryk, plakett "Ring a Ring O'Rosies", Arabia, Finland 1944.13 000 SEK
187Rut Bryk, plakett "Ring a Ring O'Rosies", Arabia, Finland 1940-tal.14 000 SEK
188Birger Kaipiainen, skålfat, Arabia, Finland 1940-tal.34 000 SEK
189Birger Kaipiainen, skulptur, Arabia, Finland 1960-tal.18 000 SEK
190Birger Kaipiainen, väggskulptur, Arabia, Finland 1950-tal.34 000 SEK
191Birger Kaipiainen, fat, Arabia, Finland.6 500 SEK
192Birger Kaipiainen, fat, Arabia, Finland.10 000 SEK
193Birger Kaipiainen, skulptur, ägg, Arabia, Finland, troligen 1970-tal.8 000 SEK
194bordsur, Arabia, Finland.Återrop
195Michael Schilkin, katt, Arabia, Finland 1940-50-tal.30 000 SEK
196Michael Schilkin, skulptur, katt, Arabia, Finland, sannolikt 1940-tal.40 000 SEK
197Raija Tuumi, vas, Arabia, Finland 1962.6 000 SEK
198Frans August Hallin, unik vas, Bing & Grøndahl, Danmark, 1900-talets början.Återrop
199Patrick Nordström, vas med bronsfattning av Georg Thylstrup, Royal Copenhagen.22 000 SEK
200Patrick Nordström, vas med bronslock, Royal Copenhagen, 1918.22 000 SEK
201Patrick Nordström, vas med bronslock, Royal Copenhagen, 1921.9 500 SEK