Kan inte nå servern

Important Winter Sale 645

Auktion Live 7–9 december, Arsenalsgatan 2, Stockholm

Visning 1–6 december, Berzelii Park 1, Stockholm
Öppettider vardagar kl 11–18, helg kl 11–16

Se auktionsschema

Var god notera Om du avser att bjuda för ett belopp som överstiger 3 miljoner kronor kan ett specialgodkännande via bankreferens krävas. Mejla validation@bukowskis.com för att bli godkänd på denna budnivå.

 
1151 föremål
278. Matta, semiantik, silke Hereke, ca 185 x 122 cm.
278. Matta, semiantik, silke Hereke, ca 185 x 122 cm.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
295. Matta, antik, Keshan, sk Motachem, ca 266 x 248 cm.
295. Matta, antik, Keshan, sk Motachem, ca 266 x 248 cm.
Klubbat pris 
115 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
119. Bordspendyl, Frankrike 1800-talets början, Empire.
119. Bordspendyl, Frankrike 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
55. Karmstolar, ett par, Stockholmsarbeten 1820-tal, Empire.
55. Karmstolar, ett par, Stockholmsarbeten 1820-tal, Empire.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
257. Matta, semiantik, Chāl Shotor, ca 421,5 x 316 cm.
257. Matta, semiantik, Chāl Shotor, ca 421,5 x 316 cm.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
275. Matta, Old, silke Hereke, signerad, ca 166,5 x 109 cm.
275. Matta, Old, silke Hereke, signerad, ca 166,5 x 109 cm.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
913. Skulptur, nefrit. Qingdynastin (1644-1912).
913. Skulptur, nefrit. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1120. Skålfat, porslin. Ming dynastin, Transition/Chongzhen, circa 1643.
1120. Skålfat, porslin. Ming dynastin, Transition/Chongzhen, circa 1643.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
909. Figurin, nefrit. Qingdynastin.
909. Figurin, nefrit. Qingdynastin.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
916. Penselbad samt tuschsten, nefrit. Kina, 1900-tal.
916. Penselbad samt tuschsten, nefrit. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
826. Skål, porslin. Mingdynastin (1368-1644).
826. Skål, porslin. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
869. Skål, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
869. Skål, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1082. Fat, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
1082. Fat, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
912. Lotusknoppar, nefrit. Qingdynastin.
912. Lotusknoppar, nefrit. Qingdynastin.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
886. Skål, porslin. Kina, troligen Republik, 1900-tal.
886. Skål, porslin. Kina, troligen Republik, 1900-tal.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
688. Holländsk skola, 1600-tal, Porträtt av ung ädling.
688. Holländsk skola, 1600-tal, Porträtt av ung ädling.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
262. Matta, antik, Ziegler Mahal, ca 446 x 418 cm.
262. Matta, antik, Ziegler Mahal, ca 446 x 418 cm.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
846. Skål, keramik, junyao. Yuandynastin,  (1279-1368).
846. Skål, keramik, junyao. Yuandynastin, (1279-1368).
Klubbat pris 
65 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
854. Skål, porslin. Brinjal, Qingdynastin, omkring år 1700.
854. Skål, porslin. Brinjal, Qingdynastin, omkring år 1700.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1045. Fat, ett par, porslin. Mingdynastin, 1600-tal.
1045. Fat, ett par, porslin. Mingdynastin, 1600-tal.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
727. Johan Gustaf Sandberg, ”Midsommardans på Säfstaholm 1825”.
727. Johan Gustaf Sandberg, ”Midsommardans på Säfstaholm 1825”.
Klubbat pris 
700 000 SEK
Utropspris
300 000 - 400 000 SEK
1137. Tallrikar, sex stycken, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1137. Tallrikar, sex stycken, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
403. Ett par örhängen silver med rosenslipade diamanter, 1800-tal.
403. Ett par örhängen silver med rosenslipade diamanter, 1800-tal.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
402. Collier silver och guld med gammalslipade diamanter, 1800-tal.
402. Collier silver och guld med gammalslipade diamanter, 1800-tal.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
70 000 - 90 000 SEK
379. Brosch 14K guld med en korallcamé.
379. Brosch 14K guld med en korallcamé.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
480. Brosch guld med gammalslipade diamanter och en rådiamant.
480. Brosch guld med gammalslipade diamanter och en rådiamant.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
388. Medaljong med kedja 18K guld med rosenslipade diamanter.
388. Medaljong med kedja 18K guld med rosenslipade diamanter.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
777. Gerard Terborch Hans krets, Kortspelare.
777. Gerard Terborch Hans krets, Kortspelare.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
38. Soffa, Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
38. Soffa, Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
244. Mihr 'Ali Hans efterföljd, "Fath-Ali Shah Qajar" (1772-1834).
244. Mihr 'Ali Hans efterföljd, "Fath-Ali Shah Qajar" (1772-1834).
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
6. Byrå, Sverige 1700-talets mitt, Senbarock.
6. Byrå, Sverige 1700-talets mitt, Senbarock.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
201. Adolf Zethelius, samovar, silver, Stockholm 1814. Empire.
201. Adolf Zethelius, samovar, silver, Stockholm 1814. Empire.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
657. Liggande kronhjortar, ett par.
657. Liggande kronhjortar, ett par.
Klubbat pris 
560 000 SEK
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
769. Lars Henning Boman, Regentlängd, 14 st.
769. Lars Henning Boman, Regentlängd, 14 st.
Klubbat pris 
210 000 SEK
Utropspris
150 000 - 175 000 SEK
991. Thangka, målad på duk. Mongoliet, 1800-tal.
991. Thangka, målad på duk. Mongoliet, 1800-tal.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
651. Georg Curt Bauch, Amason.
651. Georg Curt Bauch, Amason.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
72. Spegel, Nordeuropa 1700-talets mitt, Senbarock.
72. Spegel, Nordeuropa 1700-talets mitt, Senbarock.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
647. Axel Petersson Döderhultarn, "Beväringsmönstring", (6).
647. Axel Petersson Döderhultarn, "Beväringsmönstring", (6).
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
488. Cartier Panthère armband.
488. Cartier Panthère armband.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
2 000 000 - 2 250 000 SEK
470. Cartier Panthère ett par örhängen.
470. Cartier Panthère ett par örhängen.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
1 000 000 - 1 200 000 SEK
311. Matta, semiantik, Ghom, ca 433 x 323 cm.
311. Matta, semiantik, Ghom, ca 433 x 323 cm.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1013. Kjol, broderat siden. Qingdynastin (1644-1912).
1013. Kjol, broderat siden. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
779. Jusepe de Ribera Hans krets, Apostel.
779. Jusepe de Ribera Hans krets, Apostel.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
938. Vas, porslin. Qingdynastin med Qianlongs märke.
938. Vas, porslin. Qingdynastin med Qianlongs märke.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
576. Bruno Liljefors, Stövare på rävjakt.
576. Bruno Liljefors, Stövare på rävjakt.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
600 000 - 800 000 SEK
502. Oskar Bergman, "Majkväll över Strömmen".
502. Oskar Bergman, "Majkväll över Strömmen".
Klubbat pris 
85 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
794. Islossning, Ångermanälven.
794. Islossning, Ångermanälven.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
61. Stolar fyra stycken, 1700-talets andra hälft, Rokoko.
61. Stolar fyra stycken, 1700-talets andra hälft, Rokoko.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
16 000 - 20 000 SEK
863. Kanna, biskviporslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
863. Kanna, biskviporslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
900. Karmstol, hardwood. Qingdynastin (1644-1912).
900. Karmstol, hardwood. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
889. Fat, porslin. Kina, Republik, 1900-tal.
889. Fat, porslin. Kina, Republik, 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
849. Bordskärm, keramik. "Lonquan" Mingdynastin (1368-1644).
849. Bordskärm, keramik. "Lonquan" Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
868. Kruka, porslin, Wucai, 1600-tal.
868. Kruka, porslin, Wucai, 1600-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
890. Fat, porslin. Samson, omkring 1900.
890. Fat, porslin. Samson, omkring 1900.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1070. Fat, vapenporslin, Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
1070. Fat, vapenporslin, Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
699. Per Hasselberg, "Grodan".
699. Per Hasselberg, "Grodan".
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
717. "Divan Japonais".
717. "Divan Japonais".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
761. Albert Chevallier Tayler, Sittande dam vid fönster.
761. Albert Chevallier Tayler, Sittande dam vid fönster.
Klubbat pris 
120 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
331. Fat, fajans. Rörstrand, daterat 27/8 1767.
331. Fat, fajans. Rörstrand, daterat 27/8 1767.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
259. Matta, antik, Bidjar Garus, ca 555 x 321 cm.
259. Matta, antik, Bidjar Garus, ca 555 x 321 cm.
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
309. Matta, semiantik, Täbris, ca 286 x 190 cm.
309. Matta, semiantik, Täbris, ca 286 x 190 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1098. Skål, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
1098. Skål, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1116. Skål, porslin. Kina, 1900.
1116. Skål, porslin. Kina, 1900.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
740. Francesco Giuseppe Casanova Tillskriven, Trosskolonn.
740. Francesco Giuseppe Casanova Tillskriven, Trosskolonn.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
635. Gerda Wegener, Två unga damer i rosenträdgården.
635. Gerda Wegener, Två unga damer i rosenträdgården.
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
436. Collier 18K guld med fasettslipad kvarts och turmalin.
436. Collier 18K guld med fasettslipad kvarts och turmalin.
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
992. Altaruppsättning, siden. Qingdynastin, 1700-tal.
992. Altaruppsättning, siden. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
573. Pelle Swedlund, "Solnedgång öfver hafvet".
573. Pelle Swedlund, "Solnedgång öfver hafvet".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK