Kan inte nå servern

Important Spring Sale 649


Auktion Live 14 – 16 juni, Arsenalsgatan 2, Stockholm

Visning 8 – 13 juni, Berzelii Park 1, Stockholm
Öppet Vardagar kl 11–18, helg kl 11–16


Se auktionsschema Till den kungliga avdelningen

Att delta i Live Auktioner är enkelt – Du kan bjuda på förhand genom att lägga ett förhandsbud online eller så kan du bjuda online, via telefon, eller i salen i realtid under auktionen. Välj det alternativ som passar dig bäst. Klicka här för att läsa mer.
 
1389 föremål
1316. Skål, porslin. Hatcher cargo, 1600-tal.
1316. Skål, porslin. Hatcher cargo, 1600-tal.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1012. Skål, porslin. Japan, Edo (1666-1868).
1012. Skål, porslin. Japan, Edo (1666-1868).
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1156. Skål, porslin. Mingdynastin, 1600-tal. "Hatcher cargo".
1156. Skål, porslin. Mingdynastin, 1600-tal. "Hatcher cargo".
Klubbat pris 
2 600 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
1154. Skål, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
1154. Skål, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1150. Skål, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
1150. Skål, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1217. Skål, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
1217. Skål, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1168. Skål, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
1168. Skål, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
951. Skål, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
951. Skål, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1284. Skål, porslin. Qingdynastin, Daoguang.
1284. Skål, porslin. Qingdynastin, Daoguang.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1199. Skål, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1199. Skål, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1158. Skål, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1158. Skål, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1327. Skål, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1327. Skål, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1255. Skål, porslin. Qingdynastin, Yongzheng (1723-35).
1255. Skål, porslin. Qingdynastin, Yongzheng (1723-35).
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
952. Skål, porslin. Qingdynastin, tidigt 1700-tal.
952. Skål, porslin. Qingdynastin, tidigt 1700-tal.
Klubbat pris 
75 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1287. Skål, porslin. Sen Qingdynasti med Guangxus märke.
1287. Skål, porslin. Sen Qingdynasti med Guangxus märke.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1291. Skål, porslin. Sen Qingdynasti med Kangxis märke.
1291. Skål, porslin. Sen Qingdynasti med Kangxis märke.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1292. Skål, porslin. Sen Qingdynastin.
1292. Skål, porslin. Sen Qingdynastin.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1127. Skål, silver. Kina, Wang Hing, omkring 1900.  Vikt 790 gram.
1127. Skål, silver. Kina, Wang Hing, omkring 1900. Vikt 790 gram.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1309. Skålar, ett par, porslin. Kina, 1900-tal.
1309. Skålar, ett par, porslin. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1151. Skålar, tre stycken, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
1151. Skålar, tre stycken, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1216. Skålar, två snarlika, porslin. Qingdynastin, tidigt 1700-tal.
1216. Skålar, två snarlika, porslin. Qingdynastin, tidigt 1700-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1290. Skålar, två stycken, porslin. Kina, Republik, 1900-tal.
1290. Skålar, två stycken, porslin. Kina, Republik, 1900-tal.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1206. Skålfat, kompaniporslin. Qingdynastin, 1700-tal.
1206. Skålfat, kompaniporslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1247. Skålfat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1247. Skålfat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1344. Skålfat, porslin. Sen Qingdynasti med Guangxus märke.
1344. Skålfat, porslin. Sen Qingdynasti med Guangxus märke.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1370. Skåp med underrede, lack. Japan, Meiji (1868-1912).
1370. Skåp med underrede, lack. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1. Skåp, Sverige 1700-talets första del, Fredrik I,  Senbarock.
1. Skåp, Sverige 1700-talets första del, Fredrik I, Senbarock.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
26. Slagbord, Sverige 1700-talets andra hälft. Rokoko.
26. Slagbord, Sverige 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
167. Smörask med lock, Älvdalen, 1800-talets början, Empire.
167. Smörask med lock, Älvdalen, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
166. Smörask med lock, Älvdalen, 1800-talets början, Empire.
166. Smörask med lock, Älvdalen, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
165. Smörask med lock, Älvdalen, 1800-talets början, Empire.
165. Smörask med lock, Älvdalen, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1186. Smörsnäckor, två stycken olika. Qingdynastin, tidigt 1700-tal.
1186. Smörsnäckor, två stycken olika. Qingdynastin, tidigt 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1141. Snusflaskor, tre stycken, sten. Qingdynastin.
1141. Snusflaskor, tre stycken, sten. Qingdynastin.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
52. Soffa, Stockholmsarbete, 1700-talets senare del, Gustaviansk.
52. Soffa, Stockholmsarbete, 1700-talets senare del, Gustaviansk.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
51. Soffa, Stockholmsarbete, 1700-talets senare del, Gustaviansk.
51. Soffa, Stockholmsarbete, 1700-talets senare del, Gustaviansk.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
50. Soffa, Sverige, 1700-talets andra hälft, Rokoko.
50. Soffa, Sverige, 1700-talets andra hälft, Rokoko.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1085. Solfjäder med kalligrafi, Ma Xulun (1884-1970).
1085. Solfjäder med kalligrafi, Ma Xulun (1884-1970).
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1084. Solfjäder, akvarell och tusch på papper. Qing dynastin, 1800-tal.
1084. Solfjäder, akvarell och tusch på papper. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
987. Solfjäder, signerad Tang Xinyu och daterad 1927 i ett broderat fodral.
987. Solfjäder, signerad Tang Xinyu och daterad 1927 i ett broderat fodral.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
775. Sophie Adlersparre, Stilleben med blommor, frukter och barn.
775. Sophie Adlersparre, Stilleben med blommor, frukter och barn.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
189. Spegel med ram av silver, sannolikt mitten av 1700-talet. Rokoko.
189. Spegel med ram av silver, sannolikt mitten av 1700-talet. Rokoko.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
94. Spegel, Centraleuropa, omkring år 1700, Barock.
94. Spegel, Centraleuropa, omkring år 1700, Barock.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
93. Spegel, Nordeuropa, 1700-talets första hälft, Senbarock.
93. Spegel, Nordeuropa, 1700-talets första hälft, Senbarock.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
95. Spegel, Stockholmsarbete 1700-talets andra hälft, Rokoko.
95. Spegel, Stockholmsarbete 1700-talets andra hälft, Rokoko.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
98. Spegel, Stockholmsarbete 1700-talets senare del, Gustaviansk.
98. Spegel, Stockholmsarbete 1700-talets senare del, Gustaviansk.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1109. Spegelhållare, brons. Mingdynastin (1368-1644).
1109. Spegelhållare, brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
96. Speglar, ett par, Norditalien, omkring år 1800, Louis XVI.
96. Speglar, ett par, Norditalien, omkring år 1800, Louis XVI.
Klubbat pris 
120 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
34. Spelbord, Nordeuropa 1700-talets senare del, Louis XVI.
34. Spelbord, Nordeuropa 1700-talets senare del, Louis XVI.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
423. Spetsglas, fyra stycken. Sverige, 1700-tal.
423. Spetsglas, fyra stycken. Sverige, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1174. Stekfat, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
1174. Stekfat, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1256. Stekfat, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
1256. Stekfat, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
6 400 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
964. Stemcup, porslin. Mingdynastin (1368-1644).
964. Stemcup, porslin. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
968. Stemcups, ett par, laque burgauté. Qingdynastin, 1700-tal.
968. Stemcups, ett par, laque burgauté. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1286. Stemcups, ett par, porslin. Kina, Dayazhai, sen Qingdynasti.
1286. Stemcups, ett par, porslin. Kina, Dayazhai, sen Qingdynasti.
Klubbat pris 
95 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
304. Stephan Nöblin, örslev och dosa, 18 K guld, Ystad 1829.
304. Stephan Nöblin, örslev och dosa, 18 K guld, Ystad 1829.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
982. Stol, hardwood. Qingdynastin (1644-1912).
982. Stol, hardwood. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
115 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
87. Stolar, ett par, Stockholmsarbeten, 1700-talets slut, Gustavianska.
87. Stolar, ett par, Stockholmsarbeten, 1700-talets slut, Gustavianska.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
71. Stolar, ett par, s. k. Sullastolar, ca år 1800, Sengustavianska.
71. Stolar, ett par, s. k. Sullastolar, ca år 1800, Sengustavianska.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
78. Stolar, sex stycken, Sverige 1700-talets senare del, Rokoko.
78. Stolar, sex stycken, Sverige 1700-talets senare del, Rokoko.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1207. Stop, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1207. Stop, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK