Kan inte nå servern

Important Spring Sale 649


Auktion Live 14 – 16 juni, Arsenalsgatan 2, Stockholm

Visning 8 – 13 juni, Berzelii Park 1, Stockholm
Öppet Vardagar kl 11–18, helg kl 11–16


Se auktionsschema Till den kungliga avdelningen

Att delta i Live Auktioner är enkelt – Du kan bjuda på förhand genom att lägga ett förhandsbud online eller så kan du bjuda online, via telefon, eller i salen i realtid under auktionen. Välj det alternativ som passar dig bäst. Klicka här för att läsa mer.
 
1389 föremål
324. Täcke, rya, ca 181,5 x 160 cm, Finland, daterad 1789.
324. Täcke, rya, ca 181,5 x 160 cm, Finland, daterad 1789.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
715. Cindy Sherman, "Untitled (Pregnant woman)", 1990-1991.
715. Cindy Sherman, "Untitled (Pregnant woman)", 1990-1991.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
944. Maria Wiik, Skymningslandskap med uppdragen båt.
944. Maria Wiik, Skymningslandskap med uppdragen båt.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
327. Plånbok, siden, ca 18,5 x 11,5 cm, Sverige, 1777.
327. Plånbok, siden, ca 18,5 x 11,5 cm, Sverige, 1777.
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
168. Skål med lock, Älvdalen, 1800-talet.
168. Skål med lock, Älvdalen, 1800-talet.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1020. Urna, keramik. Troligen sen Mingdynasti.
1020. Urna, keramik. Troligen sen Mingdynasti.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
987. Solfjäder, signerad Tang Xinyu och daterad 1927 i ett broderat fodral.
987. Solfjäder, signerad Tang Xinyu och daterad 1927 i ett broderat fodral.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
726. Carl Larsson, Gratulationshälsning med sommarblommor.
726. Carl Larsson, Gratulationshälsning med sommarblommor.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
556. Örhängen, med opaler och diamanter.
556. Örhängen, med opaler och diamanter.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
655. Lotte Laserstein, Teatermotiv.
655. Lotte Laserstein, Teatermotiv.
Klubbat pris 
130 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1041. Feng Chaoran  (1881/1882-1954), akvarell på papper.
1041. Feng Chaoran (1881/1882-1954), akvarell på papper.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
513. Pomellato hänge i form av kors 18K guld med granater.
513. Pomellato hänge i form av kors 18K guld med granater.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
493. Piaget armbandsur 18K vitguld med runda briljantslipade diamanter.
493. Piaget armbandsur 18K vitguld med runda briljantslipade diamanter.
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
578. Collier 18K vitguld med runda briljantslipade diamanter och rubiner.
578. Collier 18K vitguld med runda briljantslipade diamanter och rubiner.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
599. Armring med fasettslipade diamanter.
599. Armring med fasettslipade diamanter.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
956. Kanna/stop, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
956. Kanna/stop, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1038. Målning, färg och tusch på siden. Qingdynastin, 1800-tal.
1038. Målning, färg och tusch på siden. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
984. Rullmålning, signerad. Sen Qingdynasti.
984. Rullmålning, signerad. Sen Qingdynasti.
Klubbat pris 
65 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1084. Solfjäder, akvarell och tusch på papper. Qing dynastin, 1800-tal.
1084. Solfjäder, akvarell och tusch på papper. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
286. Kåsa, silver och cloisonné. Khlebnikov, Moskva 1908-17.
286. Kåsa, silver och cloisonné. Khlebnikov, Moskva 1908-17.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
500. Cartier hänge med lejonets stjärnbild.
500. Cartier hänge med lejonets stjärnbild.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
765. Albert Blombergsson, Kustlandskap med kor i solnedgång.
765. Albert Blombergsson, Kustlandskap med kor i solnedgång.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1127. Skål, silver. Kina, Wang Hing, omkring 1900.  Vikt 790 gram.
1127. Skål, silver. Kina, Wang Hing, omkring 1900. Vikt 790 gram.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
702. Adriaen van Ostade Hans krets, Byslagsmålet.
702. Adriaen van Ostade Hans krets, Byslagsmålet.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
825. Wouter Knijff (Knyff) Hans krets, Slott vid vattendrag.
825. Wouter Knijff (Knyff) Hans krets, Slott vid vattendrag.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1280. Bordsskärm, porslin samt hardwood. Qingdynastin, Kanton, 1800-tal.
1280. Bordsskärm, porslin samt hardwood. Qingdynastin, Kanton, 1800-tal.
Klubbat pris 
125 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1367. Tsubas, fem stycken, brons. Japan, 1800-tal. Två signerade.
1367. Tsubas, fem stycken, brons. Japan, 1800-tal. Två signerade.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1368. Tsubas, fem stycken, brons. Japan, Meiji (1868-1912).
1368. Tsubas, fem stycken, brons. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
882. Johan Peter Cumelin, "Vue de Finspong".
882. Johan Peter Cumelin, "Vue de Finspong".
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
898. Johan Krouthén, Sommarlandskap med betande kor.
898. Johan Krouthén, Sommarlandskap med betande kor.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
897. Johan Krouthén, Sommarlandskap med stuga, sjö och kor.
897. Johan Krouthén, Sommarlandskap med stuga, sjö och kor.
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
1315. Golvurna med lock, porslin.  Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
1315. Golvurna med lock, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
1068. En samlares bibliotek, del 13. En grupp böcker om snusflaskor, 20 stycken.
1068. En samlares bibliotek, del 13. En grupp böcker om snusflaskor, 20 stycken.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
764. Albert Blombergsson, Segelbåtar i solnedgång.
764. Albert Blombergsson, Segelbåtar i solnedgång.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1287. Skål, porslin. Sen Qingdynasti med Guangxus märke.
1287. Skål, porslin. Sen Qingdynasti med Guangxus märke.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1178. Terrinfat, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
1178. Terrinfat, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1025. Figurin, blanc de chine. Sen Qingdynasti.
1025. Figurin, blanc de chine. Sen Qingdynasti.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1184. Rökelsekar, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
1184. Rökelsekar, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
941. Severin Nilson, Familjebild vid gårdens brunn.
941. Severin Nilson, Familjebild vid gårdens brunn.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
520. Cartier Panthère ett par örhängen.
520. Cartier Panthère ett par örhängen.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
850 000 - 875 000 SEK
501. Cartier Panthère ring.
501. Cartier Panthère ring.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
1 700 000 - 1 800 000 SEK
849. Hans Dahl, Höbåten kommer hem.
849. Hans Dahl, Höbåten kommer hem.
Klubbat pris 
90 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
75. Karmstol, Stockholmsabete, 1700-talets slut, Gustaviansk.
75. Karmstol, Stockholmsabete, 1700-talets slut, Gustaviansk.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
810. Janet Cumbrae Stewart, "The old shawl".
810. Janet Cumbrae Stewart, "The old shawl".
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
869. Johan (Giovanni) Richter, San Michele in Isola, Venedig.
869. Johan (Giovanni) Richter, San Michele in Isola, Venedig.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
300 000 - 400 000 SEK
697B. Venny Soldan-Brofeldt, Björkhängen.
697B. Venny Soldan-Brofeldt, Björkhängen.
Klubbat pris 
120 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
28. Matsalsbord, England 1700-talets slut, Georg III.
28. Matsalsbord, England 1700-talets slut, Georg III.
Klubbat pris 
160 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
998. Vit tara, brons. Qingdynastin, Palastil, 16/1700-tal.
998. Vit tara, brons. Qingdynastin, Palastil, 16/1700-tal.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1112. Skulptur/rökelsehållare, brons. Mingdynastin (1368-1644).
1112. Skulptur/rökelsehållare, brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1099. Buddha, förgylld kopparlegering. Nepal, 1700-tal.
1099. Buddha, förgylld kopparlegering. Nepal, 1700-tal.
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1097. Guanyin, brons. Sen Mingdynasti (1368-1644).
1097. Guanyin, brons. Sen Mingdynasti (1368-1644).
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1113. Rökelsekar, brons. Mingdynastin (1368-1644).
1113. Rökelsekar, brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
95. Spegel, Stockholmsarbete 1700-talets andra hälft, Rokoko.
95. Spegel, Stockholmsarbete 1700-talets andra hälft, Rokoko.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1103. Tron med moongose, förgylld brons. Tibeto-kinesisk, 1800-tal.
1103. Tron med moongose, förgylld brons. Tibeto-kinesisk, 1800-tal.
Klubbat pris 
160 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1092. Bodhisattva, förgylld brons. Mingdynastin (1368-1644).
1092. Bodhisattva, förgylld brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
85 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
1093. Avalokiteschvara, brons. Qingdynastin, 1700-tal.
1093. Avalokiteschvara, brons. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
135 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
1100. Amitayus, förgylld brons. 17/1800-tal, möjligen Monglisk.
1100. Amitayus, förgylld brons. 17/1800-tal, möjligen Monglisk.
Klubbat pris 
90 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
741. Carl Milles, Hind.
741. Carl Milles, Hind.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
821. Carl Milles, "Kampen för tillvaron".
821. Carl Milles, "Kampen för tillvaron".
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1369. Inro, två stycken, lack. Japan, 1800-tal.
1369. Inro, två stycken, lack. Japan, 1800-tal.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
931. Anders Zorn, "Kusinerna".
931. Anders Zorn, "Kusinerna".
Klubbat pris 
90 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
346. Antik Sarköy Kelim, ca 239 x 214 cm.
346. Antik Sarköy Kelim, ca 239 x 214 cm.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1160. Fat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1160. Fat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
662. Lotte Laserstein, Traute i sängen.
662. Lotte Laserstein, Traute i sängen.
Klubbat pris 
75 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
426. Jubileumspokal, glas. Ryssland omkring 1900.
426. Jubileumspokal, glas. Ryssland omkring 1900.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
511. Armband 18K tvåfärgat guld.
511. Armband 18K tvåfärgat guld.
Klubbat pris 
21 600 SEK
Utropspris
28 000 - 30 000 SEK
507. Collier 18K guld.
507. Collier 18K guld.
Klubbat pris 
25 400 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
681. Skymningslandskap, Glafsfjorden.
681. Skymningslandskap, Glafsfjorden.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
571. Fabergé brosch, design Alma Pihl.
571. Fabergé brosch, design Alma Pihl.
Klubbat pris 
250 000 SEK
Utropspris
300 000 - 400 000 SEK
1296. Golvvas, porslin. Kina, sen Qingdynasti/tidigt 1900-tal.
1296. Golvvas, porslin. Kina, sen Qingdynasti/tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
959. Kruka, porslin. Transition, 1600-tal.
959. Kruka, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK