Kan inte nå servern

Important Spring Sale 649


Auktion Live 14 – 16 juni, Arsenalsgatan 2, Stockholm

Visning 8 – 13 juni, Berzelii Park 1, Stockholm
Öppet Vardagar kl 11–18, helg kl 11–16


Se auktionsschema Till den kungliga avdelningen

Att delta i Live Auktioner är enkelt – Du kan bjuda på förhand genom att lägga ett förhandsbud online eller så kan du bjuda online, via telefon, eller i salen i realtid under auktionen. Välj det alternativ som passar dig bäst. Klicka här för att läsa mer.
 
1389 föremål
722. Ernst Josephson, "Drottningen".
722. Ernst Josephson, "Drottningen".
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
854. Bruno Liljefors, Flygande fiskmåsar (Larus canus).
854. Bruno Liljefors, Flygande fiskmåsar (Larus canus).
Klubbat pris 
65 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
724. Ernst Josephson, "Krigare".
724. Ernst Josephson, "Krigare".
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
790. "Dorfstrasse 1880-81".
790. "Dorfstrasse 1880-81".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
1187. Bålskål, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722.
1187. Bålskål, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1279. Praktvas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
1279. Praktvas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
16 000 - 20 000 SEK
1339. Fat, vapenporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
1339. Fat, vapenporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1263. Handfat, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
1263. Handfat, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1278. Vas, porslin. Qingdynastin, sent 1800-tal med Kangxis märke.
1278. Vas, porslin. Qingdynastin, sent 1800-tal med Kangxis märke.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
364. Matta, antik/semiantik Täbris, ca 509 x 359 cm.
364. Matta, antik/semiantik Täbris, ca 509 x 359 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
1032. Vas, porslin. Sen Qingdynasti med Jiajings märke.
1032. Vas, porslin. Sen Qingdynasti med Jiajings märke.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1324. Urna, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1324. Urna, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1275. Ytterfoder, porslin. Sen Qingdynasti, 1800-tal.
1275. Ytterfoder, porslin. Sen Qingdynasti, 1800-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1310. Vas, porslin. Kina, 1900-tal.
1310. Vas, porslin. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
953. Kruka. porslin. Kina, med Qianlongsmärke, möjligen Republik.
953. Kruka. porslin. Kina, med Qianlongsmärke, möjligen Republik.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1021. Skål med hög fot, porslin, troligen 1600-tal.
1021. Skål med hög fot, porslin, troligen 1600-tal.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1241. Vas, porslin, Qingdynastin, 1800-tal.
1241. Vas, porslin, Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
712. Elizabeth Peyton, "Nick".
712. Elizabeth Peyton, "Nick".
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
948. Edvard Bergh, Fjordlandskap från Bohuslän.
948. Edvard Bergh, Fjordlandskap från Bohuslän.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
484. Brosch platina och guld med pärlor.
484. Brosch platina och guld med pärlor.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
479. Brosch 18K vitguld med runda briljantslipade diamanter.
479. Brosch 18K vitguld med runda briljantslipade diamanter.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
497. A Tillander ring platina med en cabochon-slipad smaragd.
497. A Tillander ring platina med en cabochon-slipad smaragd.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
558. A Tillander demi-parure.
558. A Tillander demi-parure.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
581. Collier pärlor, flertalet sannolikt naturliga.
581. Collier pärlor, flertalet sannolikt naturliga.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
811. Eugène Anatole Carriere, "Étude pour Jeanne d'Arc".
811. Eugène Anatole Carriere, "Étude pour Jeanne d'Arc".
Klubbat pris 
330 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1193. Bojan med lock, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1193. Bojan med lock, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1334. Praktskål, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1334. Praktskål, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1091. Vairochana, förgylld brons. Mingdynastin (1368-1644).
1091. Vairochana, förgylld brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
65 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
1253. Potta, vapenporslin. Qingdynastin, Yongzheng, ca 1725.
1253. Potta, vapenporslin. Qingdynastin, Yongzheng, ca 1725.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1198. Fat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722. Imari.
1198. Fat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722. Imari.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1192. Bojan med lock, porslin. Qingdynastin, tidigt 1700-tal.
1192. Bojan med lock, porslin. Qingdynastin, tidigt 1700-tal.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1206. Skålfat, kompaniporslin. Qingdynastin, 1700-tal.
1206. Skålfat, kompaniporslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
809. Edmund Blair Leighton, "Faded Laurels".
809. Edmund Blair Leighton, "Faded Laurels".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
2 000 000 - 2 500 000 SEK
389. Matta, antik Djoshagan/Sarouk, ca 365 x 256 cm.
389. Matta, antik Djoshagan/Sarouk, ca 365 x 256 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1164. Kanna med lock, porslin, Qingdynastin Kangxi (1662-1722).
1164. Kanna med lock, porslin, Qingdynastin Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1203. Kanna med lock, kompaniporslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1203. Kanna med lock, kompaniporslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
994. Schatull med spegel, hardwood. Sen Qingdynastin, 1800-tal.
994. Schatull med spegel, hardwood. Sen Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1133. Figurin, nefrit. Qingdynastin (1664-1912).
1133. Figurin, nefrit. Qingdynastin (1664-1912).
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
983. Figurin, nefrit. Kina, tidigt 1900-tal.
983. Figurin, nefrit. Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
85 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
21. Sekretär, av Georg Haupt (mästare 1770 - 1784 Stockholm), Gustaviansk.
21. Sekretär, av Georg Haupt (mästare 1770 - 1784 Stockholm), Gustaviansk.
Klubbat pris 
1 800 000 SEK
Utropspris
2 000 000 - 2 500 000 SEK
848. Hans Dahl, Kvinna i fjordlandskap.
848. Hans Dahl, Kvinna i fjordlandskap.
Klubbat pris 
100 000 SEK
Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
893. Anders Zorn, "The Letter".
893. Anders Zorn, "The Letter".
Klubbat pris 
500 000 SEK
Utropspris
600 000 - 800 000 SEK
845. Anders Zorn, "Kuvåsängen".
845. Anders Zorn, "Kuvåsängen".
Klubbat pris 
2 650 000 SEK
Utropspris
3 000 000 - 4 000 000 SEK
901. Ida Gisiko-Spärck, Kustlandskap.
901. Ida Gisiko-Spärck, Kustlandskap.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
781A. Pehr Hilleström, "Spinnerska".
781A. Pehr Hilleström, "Spinnerska".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
863. Carl Larsson, "Snö i Grez".
863. Carl Larsson, "Snö i Grez".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
500 000 - 700 000 SEK
937. Kvinnoporträtt mot röd fond.
937. Kvinnoporträtt mot röd fond.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
886. Pieter de Molijn (Molyn) Tillskriven, Arkaiskt landskap.
886. Pieter de Molijn (Molyn) Tillskriven, Arkaiskt landskap.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
763. Nathalia Edenmont, "Almost Flowers", 2007.
763. Nathalia Edenmont, "Almost Flowers", 2007.
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
750. Otto Hesselbom, Sommarlandskap.
750. Otto Hesselbom, Sommarlandskap.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
268. CG Hallberg, bricka, silver, Stockholm 1917.
268. CG Hallberg, bricka, silver, Stockholm 1917.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
658. Lotte Laserstein, Självporträtt.
658. Lotte Laserstein, Självporträtt.
Klubbat pris 
90 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
27. Matsalsbord, England 1700-talets andra hälft, Georg III.
27. Matsalsbord, England 1700-talets andra hälft, Georg III.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1. Skåp, Sverige 1700-talets första del, Fredrik I,  Senbarock.
1. Skåp, Sverige 1700-talets första del, Fredrik I, Senbarock.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
24. Skrivbord, Fredrik I:s tid, senbarock, 1720-50-tal.
24. Skrivbord, Fredrik I:s tid, senbarock, 1720-50-tal.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
368. Matta, semiantik Täbris, ca 361 x 235 cm.
368. Matta, semiantik Täbris, ca 361 x 235 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1316. Skål, porslin. Hatcher cargo, 1600-tal.
1316. Skål, porslin. Hatcher cargo, 1600-tal.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1317. Askar, två stycken med lock, porslin. Hatcher Cargo, 1600-tal.
1317. Askar, två stycken med lock, porslin. Hatcher Cargo, 1600-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1319. Vinkopp, porslin. Hatcher cargo, 1600-tal.
1319. Vinkopp, porslin. Hatcher cargo, 1600-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1318. Vinkoppar, ett par, porslin. Hatcher cargo, 1600-tal.
1318. Vinkoppar, ett par, porslin. Hatcher cargo, 1600-tal.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1268. Servis, 27 delar, kompaniporslin. Qingdynastin, Jiaqing (1796-1820).
1268. Servis, 27 delar, kompaniporslin. Qingdynastin, Jiaqing (1796-1820).
Klubbat pris 
16 500 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1156. Skål, porslin. Mingdynastin, 1600-tal. "Hatcher cargo".
1156. Skål, porslin. Mingdynastin, 1600-tal. "Hatcher cargo".
Klubbat pris 
2 600 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
1146. Fat, kraakorslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
1146. Fat, kraakorslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
978. Fat, porslin. Qingdynastin med Qianlongsmärke.
978. Fat, porslin. Qingdynastin med Qianlongsmärke.
Klubbat pris 
145 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK