Kan inte nå servern

Important Spring Sale 649


Auktion Live 14 – 16 juni, Arsenalsgatan 2, Stockholm

Visning 8 – 13 juni, Berzelii Park 1, Stockholm
Öppet Vardagar kl 11–18, helg kl 11–16


Se auktionsschema Till den kungliga avdelningen

Att delta i Live Auktioner är enkelt – Du kan bjuda på förhand genom att lägga ett förhandsbud online eller så kan du bjuda online, via telefon, eller i salen i realtid under auktionen. Välj det alternativ som passar dig bäst. Klicka här för att läsa mer.
 
1389 föremål
1279. Praktvas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
1279. Praktvas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
16 000 - 20 000 SEK
1339. Fat, vapenporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
1339. Fat, vapenporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1263. Handfat, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
1263. Handfat, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1278. Vas, porslin. Qingdynastin, sent 1800-tal med Kangxis märke.
1278. Vas, porslin. Qingdynastin, sent 1800-tal med Kangxis märke.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
368. Matta, semiantik Täbris, ca 361 x 235 cm.
368. Matta, semiantik Täbris, ca 361 x 235 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1316. Skål, porslin. Hatcher cargo, 1600-tal.
1316. Skål, porslin. Hatcher cargo, 1600-tal.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1317. Askar, två stycken med lock, porslin. Hatcher Cargo, 1600-tal.
1317. Askar, två stycken med lock, porslin. Hatcher Cargo, 1600-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1319. Vinkopp, porslin. Hatcher cargo, 1600-tal.
1319. Vinkopp, porslin. Hatcher cargo, 1600-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1318. Vinkoppar, ett par, porslin. Hatcher cargo, 1600-tal.
1318. Vinkoppar, ett par, porslin. Hatcher cargo, 1600-tal.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1268. Servis, 27 delar, kompaniporslin. Qingdynastin, Jiaqing (1796-1820).
1268. Servis, 27 delar, kompaniporslin. Qingdynastin, Jiaqing (1796-1820).
Klubbat pris 
16 500 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1156. Skål, porslin. Mingdynastin, 1600-tal. "Hatcher cargo".
1156. Skål, porslin. Mingdynastin, 1600-tal. "Hatcher cargo".
Klubbat pris 
2 600 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
1146. Fat, kraakorslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
1146. Fat, kraakorslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
925. Harry Jackson Efter, "Pony Express III".
925. Harry Jackson Efter, "Pony Express III".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
937. Kvinnoporträtt mot röd fond.
937. Kvinnoporträtt mot röd fond.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
24. Skrivbord, Fredrik I:s tid, senbarock, 1720-50-tal.
24. Skrivbord, Fredrik I:s tid, senbarock, 1720-50-tal.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1. Skåp, Sverige 1700-talets första del, Fredrik I,  Senbarock.
1. Skåp, Sverige 1700-talets första del, Fredrik I, Senbarock.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
27. Matsalsbord, England 1700-talets andra hälft, Georg III.
27. Matsalsbord, England 1700-talets andra hälft, Georg III.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1214. Skål, kompaniporslin. Qingdynastin, tidigt 1700-tal.
1214. Skål, kompaniporslin. Qingdynastin, tidigt 1700-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
978. Fat, porslin. Qingdynastin med Qianlongsmärke.
978. Fat, porslin. Qingdynastin med Qianlongsmärke.
Klubbat pris 
145 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
362. Matta, semiantik Isfahan, ca 192 x 140 cm.
362. Matta, semiantik Isfahan, ca 192 x 140 cm.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
385. Matta, antik silke Keshan, ca 200 x 124 cm.
385. Matta, antik silke Keshan, ca 200 x 124 cm.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
201. Johan Steinfort, bägare, silver, Stockholm 1758. Rokoko.
201. Johan Steinfort, bägare, silver, Stockholm 1758. Rokoko.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
239. Johan Leffler, bägare, silver, Falun 1809.
239. Johan Leffler, bägare, silver, Falun 1809.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
166. Smörask med lock, Älvdalen, 1800-talets början, Empire.
166. Smörask med lock, Älvdalen, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
215. Erik Enander, bägare, silver, Uppsala 1786.
215. Erik Enander, bägare, silver, Uppsala 1786.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
238. Johan Martin Loëll, bägare, silver, Falun 1794.
238. Johan Martin Loëll, bägare, silver, Falun 1794.
Klubbat pris 
6 400 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
165. Smörask med lock, Älvdalen, 1800-talets början, Empire.
165. Smörask med lock, Älvdalen, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
179. Leonhard Rothaer I, bägare, silver, Hamburg (1671-1699). Barock.
179. Leonhard Rothaer I, bägare, silver, Hamburg (1671-1699). Barock.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
217. Eric Langberg, bägare, silver, Söderhamn 1793.
217. Eric Langberg, bägare, silver, Söderhamn 1793.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
479. Brosch 18K vitguld med runda briljantslipade diamanter.
479. Brosch 18K vitguld med runda briljantslipade diamanter.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
484. Brosch platina och guld med pärlor.
484. Brosch platina och guld med pärlor.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
386. Matta, antik Ushak, Västra Anatolien, ca 367 x 296 cm.
386. Matta, antik Ushak, Västra Anatolien, ca 367 x 296 cm.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
570. Ring 18K guld med gammalslipade diamanter och trappslipade safirer.
570. Ring 18K guld med gammalslipade diamanter och trappslipade safirer.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
550. Hängsmycke 18K guld i form av ett kors.
550. Hängsmycke 18K guld i form av ett kors.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
982. Stol, hardwood. Qingdynastin (1644-1912).
982. Stol, hardwood. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
115 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
581. Collier pärlor, flertalet sannolikt naturliga.
581. Collier pärlor, flertalet sannolikt naturliga.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
497. A Tillander ring platina med en cabochon-slipad smaragd.
497. A Tillander ring platina med en cabochon-slipad smaragd.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
558. A Tillander demi-parure.
558. A Tillander demi-parure.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
78. Stolar, sex stycken, Sverige 1700-talets senare del, Rokoko.
78. Stolar, sex stycken, Sverige 1700-talets senare del, Rokoko.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1125. Tazza, emalj på koppar. Qingynastin, 1800-tal.
1125. Tazza, emalj på koppar. Qingynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1002. Vas, brons. Sen Qingdynasti med arkaiserande märke.
1002. Vas, brons. Sen Qingdynasti med arkaiserande märke.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1288. Vas, porslin. Sen Qingdynastin med Qianlongs märke.
1288. Vas, porslin. Sen Qingdynastin med Qianlongs märke.
Klubbat pris 
75 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1007. Vas, porslin. Qingdynastin med Kangxis märke.
1007. Vas, porslin. Qingdynastin med Kangxis märke.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
447. Tallrikar, åtta stycken, porslin. Berlin, 1700-tal.
447. Tallrikar, åtta stycken, porslin. Berlin, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
721. Carl Georg Arsenius, Häst blickar ut från stallet.
721. Carl Georg Arsenius, Häst blickar ut från stallet.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
724. Ernst Josephson, "Krigare".
724. Ernst Josephson, "Krigare".
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
722. Ernst Josephson, "Drottningen".
722. Ernst Josephson, "Drottningen".
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
854. Bruno Liljefors, Flygande fiskmåsar (Larus canus).
854. Bruno Liljefors, Flygande fiskmåsar (Larus canus).
Klubbat pris 
65 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1187. Bålskål, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722.
1187. Bålskål, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
711. Sam Samore, "Untitled (Betty Ford)", 1985.
711. Sam Samore, "Untitled (Betty Ford)", 1985.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
713. Terry O'Neill, "Brigitte Bardot, Spain, 1971".
713. Terry O'Neill, "Brigitte Bardot, Spain, 1971".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
350 000 - 400 000 SEK
804. Laurie Simmons, "Walking House", 1996.
804. Laurie Simmons, "Walking House", 1996.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
790. "Dorfstrasse 1880-81".
790. "Dorfstrasse 1880-81".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
130. Bordspendyl, Frankrike 1800-talets första del, Empire.
130. Bordspendyl, Frankrike 1800-talets första del, Empire.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
762. Henry Moore, "Seven Studies for Standing and Seated Figures".
762. Henry Moore, "Seven Studies for Standing and Seated Figures".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
400 000 - 600 000 SEK
806. Judith och den Assyriske härföraren Holofernes.
806. Judith och den Assyriske härföraren Holofernes.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
200 000 - 225 000 SEK
514. Kunglig gåvocollier, naturliga pärlor med diamantlås.
514. Kunglig gåvocollier, naturliga pärlor med diamantlås.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
1269. Krukor, ett par, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
1269. Krukor, ett par, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
888. Ernst Josephson, "Kökspigan".
888. Ernst Josephson, "Kökspigan".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
781. Johan Tietrich Schoultz, Slaget vid Uransari 16 juni 1790.
781. Johan Tietrich Schoultz, Slaget vid Uransari 16 juni 1790.
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
404. Matta, antik Qashqai, ca 230 x 140 cm.
404. Matta, antik Qashqai, ca 230 x 140 cm.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK