Kan inte nå servern

Important Spring Sale 649


Auktion Live 14 – 16 juni, Arsenalsgatan 2, Stockholm

Visning 8 – 13 juni, Berzelii Park 1, Stockholm
Öppet Vardagar kl 11–18, helg kl 11–16


Se auktionsschema Till den kungliga avdelningen

Att delta i Live Auktioner är enkelt – Du kan bjuda på förhand genom att lägga ett förhandsbud online eller så kan du bjuda online, via telefon, eller i salen i realtid under auktionen. Välj det alternativ som passar dig bäst. Klicka här för att läsa mer.
 
1389 föremål
518. Brosch 18K guld med en stencamé.
518. Brosch 18K guld med en stencamé.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1269. Krukor, ett par, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
1269. Krukor, ett par, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
914. Axel Petersson Döderhultarn, "Fingerkrok".
914. Axel Petersson Döderhultarn, "Fingerkrok".
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
444. Terrin med lock, fajans. Marieberg, daterad 1768.
444. Terrin med lock, fajans. Marieberg, daterad 1768.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1243. Fat, vapenporslin. Qingdynastin, tidigt 1700-tal.
1243. Fat, vapenporslin. Qingdynastin, tidigt 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
348. Antik Anatolisk Aksaray kelim, ca 389 x 159 cm.
348. Antik Anatolisk Aksaray kelim, ca 389 x 159 cm.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
688. Nils Möllerberg, "Eva I".
688. Nils Möllerberg, "Eva I".
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
855. Carl Skånberg, Skogspromenad.
855. Carl Skånberg, Skogspromenad.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1240. Figuriner, ett par, porslin. Qingdynastin, 17/1800-tal.
1240. Figuriner, ett par, porslin. Qingdynastin, 17/1800-tal.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
374. Matta, semiantik Täbris, "De fyra årstiderna", ca 305 x 195 cm.
374. Matta, semiantik Täbris, "De fyra årstiderna", ca 305 x 195 cm.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1142. Fat, porslin. Mingdynastin, sent 1400-tal/tidigt 1500-tal.
1142. Fat, porslin. Mingdynastin, sent 1400-tal/tidigt 1500-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1148. Fat, kraakporslin. Mingdynastin, 1600-tal.
1148. Fat, kraakporslin. Mingdynastin, 1600-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
735. Ruth Milles, "Bukett Lisa".
735. Ruth Milles, "Bukett Lisa".
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
397. Matta, semiantik Veramin, ca 315 x 201 cm.
397. Matta, semiantik Veramin, ca 315 x 201 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
906. "Krigsminister Rappe".
906. "Krigsminister Rappe".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
404. Matta, antik Qashqai, ca 230 x 140 cm.
404. Matta, antik Qashqai, ca 230 x 140 cm.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
616. Per Ekström, Vy över Norrbro, Stockholm.
616. Per Ekström, Vy över Norrbro, Stockholm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
20. Kunglig sekretär, England 1700-talets första del, Barock.
20. Kunglig sekretär, England 1700-talets första del, Barock.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
667. Gustaf Fjaestad, Snötyngda granar.
667. Gustaf Fjaestad, Snötyngda granar.
Klubbat pris 
115 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
675. Thure Wallner, Vadande morkulla.
675. Thure Wallner, Vadande morkulla.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1140. Skulptur, soapstone. Kina, 1900-tal.
1140. Skulptur, soapstone. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1095. Guanyin, brons. Mingdynastin (1368-1644).
1095. Guanyin, brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1121. Vas, cloisonné. Sen Mingdynasti/tidig Qingdynasti, 1600-tal.
1121. Vas, cloisonné. Sen Mingdynasti/tidig Qingdynasti, 1600-tal.
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
904. Axel Petersson Döderhultarn, Sittande dragspelare.
904. Axel Petersson Döderhultarn, Sittande dragspelare.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
197. Erik Ernander, gräddsnäcka, silver, Uppsala 1779. Rokoko.
197. Erik Ernander, gräddsnäcka, silver, Uppsala 1779. Rokoko.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
900. Otto Sinding, Fiskande pojke.
900. Otto Sinding, Fiskande pojke.
Klubbat pris 
80 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1029. Vas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal med Qianlongs märke.
1029. Vas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal med Qianlongs märke.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
933. Signe Grönberger, "Gamle Kristine".
933. Signe Grönberger, "Gamle Kristine".
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
957. Fat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
957. Fat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
27. Matsalsbord, England 1700-talets andra hälft, Georg III.
27. Matsalsbord, England 1700-talets andra hälft, Georg III.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
526. Armring med fasettslipade diamanter.
526. Armring med fasettslipade diamanter.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
376. Matta, antik Keshan sk Motachem, Souf, ca 196,5 x 128,5.
376. Matta, antik Keshan sk Motachem, Souf, ca 196,5 x 128,5.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
823. Musiken.
823. Musiken.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
28. Matsalsbord, England 1700-talets slut, Georg III.
28. Matsalsbord, England 1700-talets slut, Georg III.
Klubbat pris 
160 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
998. Vit tara, brons. Qingdynastin, Palastil, 16/1700-tal.
998. Vit tara, brons. Qingdynastin, Palastil, 16/1700-tal.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1100. Amitayus, förgylld brons. 17/1800-tal, möjligen Monglisk.
1100. Amitayus, förgylld brons. 17/1800-tal, möjligen Monglisk.
Klubbat pris 
90 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1193. Bojan med lock, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1193. Bojan med lock, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1192. Bojan med lock, porslin. Qingdynastin, tidigt 1700-tal.
1192. Bojan med lock, porslin. Qingdynastin, tidigt 1700-tal.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
385. Matta, antik silke Keshan, ca 200 x 124 cm.
385. Matta, antik silke Keshan, ca 200 x 124 cm.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
166. Smörask med lock, Älvdalen, 1800-talets början, Empire.
166. Smörask med lock, Älvdalen, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
750. Otto Hesselbom, Sommarlandskap.
750. Otto Hesselbom, Sommarlandskap.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1312. Vas, porslin. Kina, 1900-tal. Med sigillmärke i botten.
1312. Vas, porslin. Kina, 1900-tal. Med sigillmärke i botten.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1278. Vas, porslin. Qingdynastin, sent 1800-tal med Kangxis märke.
1278. Vas, porslin. Qingdynastin, sent 1800-tal med Kangxis märke.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1007. Vas, porslin. Qingdynastin med Kangxis märke.
1007. Vas, porslin. Qingdynastin med Kangxis märke.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
447. Tallrikar, åtta stycken, porslin. Berlin, 1700-tal.
447. Tallrikar, åtta stycken, porslin. Berlin, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
460. Praktfat, porslin. Royal Copenhagen, "Flora Danica", Danmark, sent 1800-tal.
460. Praktfat, porslin. Royal Copenhagen, "Flora Danica", Danmark, sent 1800-tal.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
14 000 - 16 000 SEK
765. Albert Blombergsson, Kustlandskap med kor i solnedgång.
765. Albert Blombergsson, Kustlandskap med kor i solnedgång.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
764. Albert Blombergsson, Segelbåtar i solnedgång.
764. Albert Blombergsson, Segelbåtar i solnedgång.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1367. Tsubas, fem stycken, brons. Japan, 1800-tal. Två signerade.
1367. Tsubas, fem stycken, brons. Japan, 1800-tal. Två signerade.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1026. Ytterfoder, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
1026. Ytterfoder, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
964. Stemcup, porslin. Mingdynastin (1368-1644).
964. Stemcup, porslin. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1053. Rock, siden. Qingdynastin, 1800-tal.
1053. Rock, siden. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
130. Bordspendyl, Frankrike 1800-talets första del, Empire.
130. Bordspendyl, Frankrike 1800-talets första del, Empire.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
718. Insjölandskap med stugor.
718. Insjölandskap med stugor.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 SEK
560. Dosa 18K guld med åttkantslipade diamanter.
560. Dosa 18K guld med åttkantslipade diamanter.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
19. Pottskåp, Stockholmsarbete, omkring år 1800. Sengustavianskt.
19. Pottskåp, Stockholmsarbete, omkring år 1800. Sengustavianskt.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
223. Erik Enander, kaffekanna, silver, Uppsala 1788. Gustaviansk.
223. Erik Enander, kaffekanna, silver, Uppsala 1788. Gustaviansk.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
98. Spegel, Stockholmsarbete 1700-talets senare del, Gustaviansk.
98. Spegel, Stockholmsarbete 1700-talets senare del, Gustaviansk.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1320. Ställ/vas, porslin. Transition, 1600-tal.
1320. Ställ/vas, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
207. Sked, förgyllt silver, sannolikt Albrekt Lockert (1623-1653), Stockholm.
207. Sked, förgyllt silver, sannolikt Albrekt Lockert (1623-1653), Stockholm.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
824. Peter Paul Rubens Hans efterföljd, "Caritas Romana".
824. Peter Paul Rubens Hans efterföljd, "Caritas Romana".
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
395. Matta, antik Keshan Motachem, part silk, ca 200 x 95,5-108 cm.
395. Matta, antik Keshan Motachem, part silk, ca 200 x 95,5-108 cm.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
160. Bordsplateau, tre delar, i argent haché, 1700-tal.
160. Bordsplateau, tre delar, i argent haché, 1700-tal.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
496. Buccellati ett par örhängen 18K guld.
496. Buccellati ett par örhängen 18K guld.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK