Important Spring Sale 649

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
200Henrik Nourin, bägare, delvis förgyllt silver, Norrköping 1753. Rokoko.8 500 SEK
201Johan Steinfort, bägare, silver, Stockholm 1758. Rokoko.4 000 SEK
202Nils Bergqvist, tekanna, silver, Stockholm 1754. Tidig rokoko.Återrop
203Johannes Nordgren, tekanna, silver, Jönköping 1788. Rokoko.18 000 SEK
204Hans Lundgren, sockerskrin, silver, Stockholm 1770. Rokoko.Återrop
205Petter Davidsson, sockerskrin, silver, Norrköping 1750. Rokoko.Återrop
206Mats Pedersen (1532-1563), sked, delvis förgyllt silver, Malmö 1500-tal .170 000 SEK
207Sked, förgyllt silver, sannolikt Albrekt Lockert (1623-1653), Stockholm.11 000 SEK
208Brännvinssked, förgyllt silver, Skandinavien, 1600-tal.5 500 SEK
209Albrecht Hoborg (1705-1747), sked, silver, Kristianstad, möjligen 1734.8 500 SEK
210Sked, silver, möjligen Anders Andersen Heins, Trondheim ca 1650.Återrop
211Sked, silver, sannolikt Anders Andersson Amour (1684-1692), Stockholm.Återrop
212Sked, silver, sannolikt Norge, 1600-tal, ostämplad, med gravyr daterad 1696.3 000 SEK
213Sked, silver, sannolikt Skandinavien, 1600-tal, oidentifierad mästare, graverad 1649.3 500 SEK
214Johan Pettersson Berg, bägare, silver, Norrköping, 1766. Rokoko.8 500 SEK
215Erik Enander, bägare, silver, Uppsala 1786.10 000 SEK
216Carl Fredrik Seseman, bägare, delvis förgylld silver, Arboga 1792.4 000 SEK
217Eric Langberg, bägare, silver, Söderhamn 1793.8 000 SEK
218Lars Åkerblom, kandelabrar, ett par, silver, Gävle 1775, armarna av Christian Kullberg, Ystad 1785. Rokoko.Återrop
218APetter Lund, ljusstakar, silver, ett par, Stockholm 1758. Senbarock.Återrop
219Jakob Lampa, ljusstakar, silver, ett par snarlika, Stockholm 1764 och 1778. Rokoko.60 000 SEK
220Ljusstakar, ett par, silver, Antoine Bailly. Charge och déchargestämplad Paris 1750-1756.20 000 SEK
221Isak Trybom, ljusstake, silver, Stockholm 1780. Rokoko.Återrop
222Joachim Ljungberg, kaffekanna, silver, Norrköping 1785. Gustaviansk.12 000 SEK
223Erik Enander, kaffekanna, silver, Uppsala 1788. Gustaviansk.10 000 SEK
224Bägare, silver, möjligen Mikael Sedelin (1788-1807 (1809)), Sundsvall 1794.8 000 SEK
225Anders Lundman, soppslev, silver, Stockholm 1757. Rokoko.5 000 SEK
226Sigismund Novisadi dy, ljusstakar, silver, ett par, Karlskrona 1780. Gustavianska.Återrop
227Magnus Ljungqvist, ljusstakar, silver, ett par, Kristianstad 1793. Gustavianska.Återrop
228Johan Ekholm, ljusstakar, silver, ett par, Stockholm 1799. Gustavianska.20 000 SEK
229Petter Eneroth, ljusstakar, silver, ett par, Stockholm 1800. Gustavianska.36 000 SEK
230Pehr Zethelius, grädd-/såskanna, silver, Stockholm 1792. Gustaviansk.13 000 SEK
231Anders Schotte, såsskålar, delvis förgyllt silver, ett par, Uddevalla 1794. Rokoko.Återrop
232Johan Schvart, sockerskål med lock, silver, Karlskrona 1791. Strösked, silver. Gustaf Möllenborg, Stockholm 1892.Återrop
233Johan Fredrik Wildt, sockerskrin, silver, Stockholm 1798, tång, silver, Nils Arf, Stockholm 1799. Sengustavianska.6 000 SEK
234Tekök på rechaud, silver, stämplade Stockholm 1793. Omstämplad Gustaf Folcker (1807-1865). Gustaviansk.13 000 SEK
235Pehr Zethelius, saltkar, silver, ett par, Stockholm 1793. Gustavianska.7 000 SEK
236Pehr Zethelius, smörtina med lock, silver, Stockholm 1794. Gustaviansk.10 000 SEK
237Sven Pihlgren, gräddsnipa, silver, Jönköping 1799. Sengustaviansk.4 500 SEK
238Johan Martin Loëll, bägare, silver, Falun 1794.6 400 SEK
239Johan Leffler, bägare, silver, Falun 1809.6 000 SEK
240Olof Löfvander, bägare, silver, Luleå 1812.9 500 SEK
241Erik Gustaf Öström, bägare, delvis förgyllt silver, Gävle 1855.Återrop
242Petter Eneroth, kaffekanna, silver, Stockholm 1792. Gustaviansk.8 000 SEK
243Pehr Zethelius, kaffekanna, silver, Stockholm 1797. Gustaviansk.Återrop
244Christopher Bauman, brännvinsskål, silver, Hudiksvall 1797.8 000 SEK
245Johan Westerberg, kåsa/skrammelkåsa, delvis förgyllt silver, (1807-1829) Piteå.4 600 SEK
246Samuel Lyberg, kaffekanna, silver, Borås 1779-1834. Gustaviansk.9 000 SEK
247Pehr Zethelius, saltkar, silver, ett par, Stockholm 1798. Gustavianska.7 500 SEK
248Jacob Hallardt, ljusstakar, silver, ett par, Stockholm 1811. Sengustavianska.Återrop
249Carl Magnus Rydberg, ljusstakar, silver, ett par, Stockholm cirka 1820.8 000 SEK
250Diedrich Schvart, tekanna, silver, Karlskrona 1814. Empire.11 000 SEK
251Adolf Zethelius, kaffekanna, silver, Stockholm 1835. Empire.6 500 SEK
252Johan Malmstedt, sockerskål med lock, silver, Göteborg 1810. Empire.Återrop
253Johan Fredrik Björnstedt, sockerskålar med lock, silver, ett par, Stockholm 1815. Empire.24 000 SEK
254Sked, silver, Köpenhamn mellan 1717-1729, oidentifierad mästare.3 000 SEK
255Sked, silver, sannolikt Skandinavien 16/1700-tal, ostämplad.3 000 SEK
256Sked, silver, sannolikt Norge, 1700-tal, oidentifierad mästare.4 500 SEK
257Sked, silver, sannolikt Norge, 1700-tal, otydlig mästarstämpel KH.3 000 SEK
258Sked, silver, sannolikt Skandinavien, 1700-tal, saknar stämplar.3 000 SEK
259Sked, silver, möjligen Skandinavien, 1700-tal, otydlig mästarstämpel.3 000 SEK
260Adam Neuhof, råttsvanssked, silver, Viborg, Danmark (verksam 1703-1723). Barock.2 200 SEK
261Tumlare, delvis förgyllt silver, otydlig mästarstämpel, sannolikt Sverige 1700-tal.Återrop
262Gustaf Möllenborg, bricka, silver, Stockholm 1840.16 000 SEK
263Adolf Zethelius, dryckeskanna, silver, Stockholm 1831.25 000 SEK
264Adolf Zethelius, fyra ljusstakar, silver, Stockholm 1814 och 1818.Återrop
265Christian Hammer, vinkanna, silver, Stockholm 1876.5 000 SEK
266Bägare med lock, silver, svenska importstämplar samt K Anderson, Göteborg 1913.19 000 SEK
267Karl Anderson, skål med lock, på fat, silver, Stockholm 1911. Gåva från Drottning Sofia.10 000 SEK
268CG Hallberg, bricka, silver, Stockholm 1917.18 000 SEK
269W.A Bolin, bestickuppsättning, 114 delar, silver, Stockholm 1920 och 1933, modell H, gammal Fransk.32 000 SEK
270Spegel, silver, sannolikt Joseph Winkler, Wien 1798, Österrike. Nyklassicism.9 500 SEK
271John Scofield, vinkanna, sterling silver, London 1787.Återrop
272Benjamin Preston, skålar/kryddkar i silver och glas, ett par, London 1838-39.5 000 SEK
273William Ker Reid, karotter (sk kuddkarotter) med lock, silver, ett par, London 1848. Nyrokoko.24 000 SEK
274John Winter & Co, ljusstakar, silver, ett par, Sheffield 1775.Återrop
275Ett par italienska ljusstakar, silver, Rom (1815-1870), möjligen Domenico Masotti (1815-1858).Återrop
276Kandelabrar, silver, ett par, Nordeuropa, 1800-tal, svensk kontrollstämpel. Nyrenässans.20 000 SEK
277Sockerskål med lock, silver, oidentifierad mästare, möjligen Raffaele Sisino, Neapel 1832-1872.Återrop
278Hermann Julius Wilm, kandelabrar, silver 750, ett par, Louis XV-stil, Berlin, omkring år 1900.26 000 SEK
279Brahmfeld & Gutruf, smyckeskrin, silver, mitten 1800-talet, Hamburg.19 000 SEK
280Ett par silverbägare/kalkar, kontrollmästarstämpel Ivan Lebedkin, Moskva 1899-1908.Återrop
281Georg Adam Scheid, cigarettetui, silver, Wien, Österrike-Ungern (1882-1921).5 000 SEK
282Uppläggningsfat, silver, ett par, oidentifierad mästarstämpel AHB, S:t Petersburg 1818-1864.28 000 SEK
283Tvåldosar, silver, ett par, Christian Andreas Jantzen, St Petersburg 1830.Återrop
284Skrin, silver, filigran, möjligen Vasily Potsov, Moskva 1843.5 000 SEK
285Skrin, silver, filigran, oidentifierad mästarstämpel R.K, kontrollmästarstämpel Ivan Lebedkin, Moskva 1898-1908.5 500 SEK
286Kåsa, silver och cloisonné. Khlebnikov, Moskva 1908-17.60 000 SEK
28711:e Artellen, kåsa, silver och emalj, Moskva 1908-1917.26 000 SEK
288Nikolai Alekseev, 12 teskedar, förgyllt silver, Moskva 1886.7 500 SEK
289Cigarettetui, silver och cloisonnéemalj, Bril & Girshman, Moskva 1908-1917.34 000 SEK
290Dosa, guld en deux couleurs och emalj, sannolikt Hanau sent 1700-tal.50 000 SEK
291Dosa, guld en deux colour och emalj, sannolikt Hanau sent 1700-tal, Louis XVI.60 000 SEK
292Dosa, guld och flerfärgad emalj, möjligen Hanau 1700-talets senare del.40 000 SEK
293Dosa, guld och emalj, otydlig mästarstämpel troligen Hanau, 1800-talets början, empire.125 000 SEK
294Kunglig presentationsdosa, guld, Matthieu Philippe, Paris 1776-77, miniatyr med Gustav III av Johan Georg Henrichsen.165 000 SEK
296AVILLKORAD FÖRSÄLJNING, kat nr 295 och 296.580 000 SEK
297Charles Le Bastier, dosa, guld en deux colour och emalj, med miniatyr, Paris 1776-1777, Louis XVI.120 000 SEK
298Dosa, guld 18K, Paris 1789-1791, kontrollör Jean-François Kalendrin.28 000 SEK
299Dosa, guld en quatre couleurs, Christian Petschler, Paris 1814-1822.50 000 SEK