Important Spring Sale 649

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
300Dosa, guld, en deux couleurs, Schweiz 1800-talets mitt, oidentifierad mästarstämpel CCS.Återrop
301Dosa, guld och emalj, möjligen Schweiz, 1800-talets början, empire.60 000 SEK
302Linnémedaljen, The Linnean Society of London, instiftad 1888.75 000 SEK
303Gustaf Möllenborg, dosa, 18 K guld, rosenslipade diamanter, Stockholm 1877.Återrop
304Stephan Nöblin, örslev och dosa, 18 K guld, Ystad 1829.18 000 SEK
305Sigillstamp med speldosa. Guld. 1800-tal.17 000 SEK
306Miniatyrporträtt daterad 1788 infattad i halssmycke, 14 K guld, sannolikt Frankrike.6 500 SEK
307Aftonväska, sk. compact, guld, safirer och briljanter. troligen Amerika 1910-tal.65 000 SEK
308Berlock, guld och diamanter, innehållande cigarettmunstycke, S:t Petersburg 1908-1917.60 000 SEK
309Fabergé, Löv av nefrit från Bolaget Bra Nobels krans, nedlagd på Alexander III:s grav 1894.34 000 SEK
310Fabergé, bordsur för familjen Nobel, verkmästare Michael Perchin, S:t Petersburg före 1899.540 000 SEK
311Otto Keibel, dosa, guld, emalj och diamanter, S:t Peterburg 1799, empire.125 000 SEK
312Kejserlig presentationsdosa, guld, emalj och diamanter, Alexander Treiden för Hahn, S:t Petersburg före 1899.Återrop
313Kejserligt cigarettetui, Fabergé, förgyllt silver och emalj, verkmästare, August Hollming, S:t Petersburg 1909.195 000 SEK
314Fickur, guld, verket signerat Tobias Tompion, London, "Quarter Repeating", möjligen 1700-talets början.44 000 SEK
315Fickur, av Eardley Norton (verksam i London 1760-94), "Calendar, Quarter Repeating", ca 1790.22 000 SEK
316Åkdyna, trensaflossa, ca 100 x 46, sannolikt Skytts härad daterad 1787.8 000 SEK
317Åkdyna "Rosor i krans", flamskväv, ca 95 x 48 cm, Skåne, 1775-1800.40 000 SEK
318Åkdyna, "Åttabladsstjärnor", rölakan, ca 46,5 x 104 cm, Skåne, 1780 - 1820.Återrop
319Åkdyna, "Urnor och par", flamskväv, ca 102 x 48,5 cm, omkring 1800-1830.42 000 SEK
320Åkdyna, "Bebådelsen", flamskväv, ca 95 x 47,5 cm, Skåne, 1800-1825.19 000 SEK
321Åkdyna "Bäckahästen", rölakan, ca 108 x 51 cm. Skåne, signerad och daterad ANNO 1824 HHD.26 000 SEK
322Åkdyna, broderad, ca 102 x 77 cm, signerad och daterad ANO BRD 1833, Skåne.11 000 SEK
323Åkdyna, broderad, ca 51 x 113 cm (med montering 61 x 122,5 cm), signerad och daterad END JPLG ANO 1838, Skåne.Återrop
324Täcke, rya, ca 181,5 x 160 cm, Finland, daterad 1789.10 000 SEK
325Prydnadsrya, dubbelrya, ca 188 x 146 cm, Finland.10 000 SEK
326Täcke, rya, ca 189 x 123 cm, figural, sydvästra Finland, daterad 1800.10 000 SEK
327Plånbok, siden, ca 18,5 x 11,5 cm, Sverige, 1777.3 500 SEK
328Duk, "Belägringen av Barcelona 1705", linnedamast, ca 210 x 148 cm, Flanderna, 1700-tal.6 000 SEK
329Vävd tapet. "Verdure" gobelängteknik. 327 x 370 cm. Flandern 1600-talets andra hälft.130 000 SEK
330Matta, semiantik Madrid, Spanien, 'Cuenca'- typ, ca 293 x 196 cm.17 000 SEK
331Skål lergods, Keshan, Iran, 1100-1200-talet.4 500 SEK
332Fat, lergods. Nishapur, östra Iran 1000-tal.5 000 SEK
333Skål, lergods, Samarkand - Uzbekistan, 1000-1200-tal.2 800 SEK
334Skål, lergods Östpersisk, 1100-1200-tal.4 000 SEK
335Skål, lergods, Nishapur eller Samarkand, Iran eller centala Asien, 1700-tal.3 000 SEK
336Kanna, lergods, Gurgan, Persien, 1100-1200-tal.Återrop
337Kanna, lergods, centrala eller norra persien, sannolikt 1200-1300-tal.4 500 SEK
338Brudbälte, silver, Van, Osmanska riker / Armenien, Omkring 1890-1910.10 000 SEK
339Silverkärl med lock, Osmanska riket, omkring 1890.5 000 SEK
340Skål/kopp, silver, Van, Osmanska riket / Armenien, omkring 1890-1910.5 500 SEK
341Oomersi Mawji & Sons, rosvattendroppare repoussé silver, Brittiska Indien, omkring 1880.12 000 SEK
342Fredrik Robert Martin: "A History of Oriental Carpets before 1800", Vienna, 1906.Återrop
343Bricka, papier mache, Indien, sannolikt sena Mogulriket (1526-1858).5 000 SEK
344Broderi (Bocha), fragment, antik silke, Osmanska riket, ca 51,5 x 40,5 cm (med montering 61 x 48 cm).2 400 SEK
345Antik Besarabisk kelim, ca 263 x 193.18 000 SEK
346Antik Sarköy Kelim, ca 239 x 214 cm.60 000 SEK
347Antik Shahsavan kelim, ca 300 x 161 cm.8 000 SEK
348Antik Anatolisk Aksaray kelim, ca 389 x 159 cm.13 000 SEK
349Antikt Rascht Broderi. Persien (Iran). Diameter 119 cm.Återrop
350Matta, antik Agra, ca 208 x 127 cm.7 000 SEK
351Matta, antik Agra, Indien, ca 527 x 443 cm.165 000 SEK
352Matta, semiantik figural Nordindisk, ca 396 x 293 cm.Återrop
353Matta, antik Zeichur, ca 269 x 184 cm.Återrop
354Matta, antik Karabagh, ca 330 x 157 cm (samt en kortsida med 1-3 cm slätväv).16 000 SEK
355Okbash, Antik Yomoud, ca 63 x 51,5 cm.5 000 SEK
356Matta, antik Lori Pambak, Kazak området, södra Kaukasus, ca 249 x 178 cm.Återrop
357Matta, antik Shahsavan, troligen från Moghan området, ca 293 x 124 cm.Återrop
358Matta, antik, Kurdisk / Turkisk, Herki stammen, ca 276 x 116 cm.Återrop
359Gallerimatta, antik Moghan, Kazak området, Södra Kaukasus, ca 360 x 106,5 cm.Återrop
360Matta, antik Shirvan, ca 143 x 113 cm.7 500 SEK
361Matta, antik Keshan "Motachem", ca 434 x 319 cm.150 000 SEK
362Matta, semiantik Isfahan, ca 192 x 140 cm.18 000 SEK
363Matta. semiantik Bidjar, ca 297 x 237 cm.Återrop
364Matta, antik/semiantik Täbris, ca 509 x 359 cm.Återrop
365Matta, antik Khamse, södra Persien, ca 485,5 x 179-185 cm.Återrop
366Matta, semiantik Täbris, ca 305 x 198,5 cm.Återrop
367Matta, antik Täbris, ca 354,5 x 276 cm.14 000 SEK
368Matta, semiantik Täbris, ca 361 x 235 cm.Återrop
369Matta, semiantik Täbris "Zir Khaki", ca 366 x 251 cm.15 000 SEK
370Matta, antik Täbris, ca 174 x 125 cm.15 000 SEK
371Matta, antik/semiantik Täbris, ca 311-315 x 206 cm.Återrop
372Matta, antik, Benlian Täbris, signerad Jabarzade, ca 365 x 270 cm.22 000 SEK
373Matta, antik Kirman Laver 'Mashahir' (Världens härskare), ca 240 x 147 cm.65 000 SEK
374Matta, semiantik Täbris, "De fyra årstiderna", ca 305 x 195 cm.22 000 SEK
375Matta, semiantik figural sannolikt Keshan, ca 206 x 128 cm.8 000 SEK
376Matta, antik Keshan sk Motachem, Souf, ca 196,5 x 128,5.60 000 SEK
377Matta, semiantik figural Doroksh, ca 200 x 131 cm.6 500 SEK
378Matta, antik Kirman Laver figural, ca 225 x 141 cm.28 000 SEK
379Matta, semiantik figural Bidjar ca 83 x 63 cm.4 500 SEK
380Mattor, ett par semiantika figurala Keshaner, ca 200 x 130 resp 197 x 128 cm.26 000 SEK
381Matta, semiantik figural Nain, part silk, signerad Pahlevan Motefai, ca 172 x 101 cm.Återrop
382Matta, antik/semiantik figural Keshan, ca 215 x 140-144 cm.6 000 SEK
383Matta, figural Isfahan, signerad (Hossein) Seirafian, ca 147 x 103 cm.32 000 SEK
384Matta, antik figural Keshan "Motachem", ca 201 x 131 cm.40 000 SEK
385Matta, antik silke Keshan, ca 200 x 124 cm.22 000 SEK
386Matta, antik Ushak, Västra Anatolien, ca 367 x 296 cm.24 000 SEK
387Matta, semiantik Keshan, ca 437 x 304-310 cm.Återrop
388Matta, antik Ziegler, Sultanabad området, ca 418 x 330 cm.Återrop
389Matta, antik Djoshagan/Sarouk, ca 365 x 256 cm.Återrop
390Matta, antik Heris Serapi, ca 616 x 407 cm.Återrop
391Matta, antik Meshed, signerad Amoghli, ca 526,5 x 356 cm.30 000 SEK
392Matta, semiantik, Kirman/Yesd, ca 496 x 322 cm.18 000 SEK
393Matta, semiantik Mobarakeh-isfahan, ca 215 x 137 cm.Återrop
394Matta, semiantik Keshan, ca 323 x 237 cm.18 000 SEK
395Matta, antik Keshan Motachem, part silk, ca 200 x 95,5-108 cm.12 000 SEK
396Matta antik/semiantik, Teheran, ca 314 x 211 cm.26 000 SEK
397Matta, semiantik Veramin, ca 315 x 201 cm.Återrop
398Matta, antik Bidjar, ca 251-260 x 136 cm.Återrop
399Matta, antik Feraghan, ca 294 x 201 cm.24 000 SEK