Important Spring Sale 649

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
99Spegel, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-99), signerad, Gustaviansk.20 000 SEK
100Spegel, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799), signerad, Gustaviansk.15 000 SEK
101Spegel, av Eric Wahlberg (mästare i Stockholm 1760-1811), Sengustaviansk.10 000 SEK
102Spegellampett, för två ljus, Nordeuropa, 1700-talets fösta hälft, Senbarock.30 000 SEK
103Spegellampett, för två ljus, Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft, Rokoko.12 000 SEK
105Spegellampett, för ett ljus, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1756-1799), Gustaviansk.28 000 SEK
106Spegellampetter, ett par, för ett ljus, 1700-talets slut, Gustavianska.30 000 SEK
107Spegellampetter, ett par, för ett ljus, 1700-talets senare del, Gustavianska.20 000 SEK
108Spegellampett, för två ljus, 1700-talets senare del, Gustaviansk.Återrop
109Appliquer, ett par, för två ljus, Frankrike 1700-talets senare del, Louis XVI.13 000 SEK
110Väggpendyl, märkt Balthazard a Paris, Frankrike 1700-talets andra hälft, Louis XV.36 000 SEK
111Väggpendyl, av Joachim Hovenschiöld d ä (urmakare i Stockholm 1767-1800). Rokoko.20 000 SEK
112Ljuskrona, för tio ljus, Sverige, 1700-talets mitt, Rokoko.30 000 SEK
113Ljuskrona, för sex ljus, Sverige, 1700-talets mitt, Rokoko.46 000 SEK
114Ljuskrona, för sex ljus, Stockholmsarbete 1700-talets senare del, Gustaviansk.185 000 SEK
115Ljuskrona, för sju ljus, Stockholmsarbete, från omkring år 1800, Sengustaviansk.22 000 SEK
116Ljuskronor, ett par, för sju ljus, från omkring år 1800, Sengustavianska.42 000 SEK
117Ljuskrona, för tre ljus, Stockholmsarbete 1700-talets senare del, Sengustaviansk.Återrop
118Ljuskrona, för fyra ljus, från omkring år 1800, Sengustaviansk.22 000 SEK
119Ljuskrona, för sju ljus, från omkring år 1800, Sengustaviansk.32 000 SEK
120Lykta, för två ljus, sannolikt Ryssland 1700-talets slut, Louis XVI.34 000 SEK
121Ljuskrona, för tio ljus, Stockholmsarbete ca 1810, Empire.80 000 SEK
122Ampel, för sex ljus, i Alexandre Guérins art, 1800-talets början, Empire.48 000 SEK
123Bordspendyl, av Hans Wessman (urmakare i Stockholm 1787-1805), Rokoko.22 000 SEK
124Bordspendyl, Frankrike 1700-talets senare del, Louis XVI.Återrop
125Bordspendyl, Stockholmsarbete, 1700-talets slut Sengustaviansk.15 000 SEK
126Bordspendyl, Frankrike, 1700-talets slut, Louis XVI.16 000 SEK
127Bordspendyl, "La Nourrice Africaine", Frankrike 1800-talets början, Empire.85 000 SEK
128Bordspendyl, av Eduard Engelbrechten (verksam i Stockholm 1815-1845), Empire.46 000 SEK
129Bordspendyl, märkt J. Langlois à Paris, Parisarbete, Empire.65 000 SEK
130Bordspendyl, Frankrike 1800-talets första del, Empire.16 000 SEK
131Bordspendyl, av Antoine André Ravrio, Paris (1759-1814), Empire.Återrop
132Bordspendyl, märkt "Schunick Ainor in Berlin", Tyskland, Empire.11 000 SEK
133Bordspendyl, Frankrike 1800-talets första del, Empire.8 000 SEK
134Bordspendyl, Frankrike 1800-talets början, Empire.Återrop
135Bordspendyl, "La fontaine de l'Amour", Frankrike 1800-talets början, Empire.48 000 SEK
136Bordspendyl, av Wilhelm Pauli (urmakare i Stockholm 1795-ca 1810), Empire.32 000 SEK
137Bordsur, märkt "Francis Perigal Royal Exchange London" troligen sent 1700-tal.28 000 SEK
138Kandelabrar, för sex ljus, ett par, Parisarbeten ca år 1800, Retour d´Egypt, Empire.100 000 SEK
139Kandelabrar, ett par, för fyra ljus, tillskrivna Francois Rabiat (verksam i Paris 1756-1815), Empire.Återrop
140Kandelabrar, ett par för fyra ljus, tillskrivna Francois Rabiat (verksam i Paris 1756-1815), Empire.Återrop
141Kandelabrar, ett par för tre ljus, Stockholmsarbeten ca 1810, tillskrivna Reinhold Fredrich Lindroth, Empire.55 000 SEK
142Kandelabrar, ett par, Frankrike ca år 1800, Louis XVI.36 000 SEK
143Kandelabrar, för tre ljus, ett par, sent 1700-tal, Sengustavianska.Återrop
144Kandelabrar, ett par, för tre ljus, Frankrike ca 1820-30, Empire.Återrop
145Ljusstakar, ett par, Jean Louis Prieurs art, Frankrike ca 1780, Louis XVI.24 000 SEK
146Ljusstakar, ett par, 1700-talets senare del, Sengustavianska.6 500 SEK
147Ljusstakar, ett par, Ryssland 1800-talets början, Empire.Återrop
148Ljusstakar, ett par, Frankrike 1800-talets början, Empire.12 000 SEK
149Ljusstakar ett par, Frankrike 1800-talets första del, Empire.9 000 SEK
150Stormlyktor, ett par, Nikolaj I 1800-talets mitt.8 000 SEK
151Rovoljelampa, Frankrike 1800-talets första del, Empire.13 000 SEK
152Kungligt skrivställ, för två ljus, argent haché, av Anders Högberg, Stockholm (stämplade 1768). Rokoko.20 000 SEK
154Ljusstakar, ett par av Bengt Ståhlström (II) mästare (1742-1765 Kalmar) 1762. Rokoko.12 000 SEK
155Ljustakar, ett par av Carl Sauer (I) mästare (1737-1779 Stockholm) 1749, Rokoko.10 000 SEK
156Tallrikar, sex stycken av George Bacon London 1700-talets mitt, Georg II.6 000 SEK
157Kanna med handfat, av Gudmund Lindqvist (mästare i Stockholm 1807-1815), 1810, Sengustaviansk.5 500 SEK
158Ljusstakar, ett par, Eric Pettersson Krietz 1800 (mästar i Stockholm 1753-1795/1805), Sengustavianska.7 000 SEK
159Ljusstakar, ett par, av Stephen (Friedrich) T. Lemair, (privilegium i Stockholm 1762), datering 1763, Rokoko.Återrop
160Bordsplateau, tre delar, i argent haché, 1700-tal.10 000 SEK
161Glasmålning, 1700-talets senare del, Peter den store, efter Carel de Moor, förgylld rokokoram,8 000 SEK
162Konsol, Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.20 000 SEK
163Ramar, ett par, 1700-talets slut, Gustavianska.20 000 SEK
164Porträttmedaljong av Johan Tobias Sergel (Sverige 1740-1814), daterad 1783.44 000 SEK
165Smörask med lock, Älvdalen, 1800-talets början, Empire.24 000 SEK
166Smörask med lock, Älvdalen, 1800-talets början, Empire.20 000 SEK
167Smörask med lock, Älvdalen, 1800-talets början, Empire.16 000 SEK
168Skål med lock, Älvdalen, 1800-talet.13 000 SEK
169Saltkar, Älvdalen, 1800-talets början, ställ av Anders Petter Lindström Kalmar 1836, Empire.6 500 SEK
170Uppsatsskål, 1800-talets första del, Empire.6 500 SEK
171Bricka, 1800-talets första hälft, Empire.2 400 SEK
172Flintlåspistol, svensk, av Anders Wåhlberg, Stockholm (1720-93).38 000 SEK
173Carl Gustaf Liljedahl, Carl XIV Johan, etsat och förgyllt stål, signerad Liljedahl, 1800-talets 2:a fjärdedel.15 000 SEK
173ABröllopsskrin, snidat trä, daterat 1725, barock,40 000 SEK
174Dryckeskanna, silver. Oidentifierad mästarstämpel, möjligen Marienburg tidigt 1700-tal. Barock.Återrop
175Dryckeskanna med lock, silver, oidentifierad mästarstämpel, Moskva 1700-1710. Barock.18 000 SEK
176Marx Burmeister (1630/31-1658), bägare, sk ormskinnsbägare, silver, Nürnberg. Barock.22 000 SEK
177Johan Friedrich Straub, miniatyrbägare med lock, förgyllt silver, filigran, Karlstad (1674-1713). Barock.13 000 SEK
178Johann Christoph Holst, presenterfat, silver, Reval (verksam 1698-1710). Barock.12 000 SEK
179Leonhard Rothaer I, bägare, silver, Hamburg (1671-1699). Barock.24 000 SEK
180Johann Philipp Rieblinger, saltkar med lock, ett par, delvis förgyllt silver, Augsburg 1700-1705. Barock.4 500 SEK
181William Andrews, porringer, silver, London 1697-98. Barock.7 500 SEK
182Johan Nützel, bägare, silver, Stockholm 1704. Karolinsk.50 000 SEK
183Erik Bengtsson Starin, bägare, silver, Stockholm 1709. Karolinsk.9 500 SEK
184Abraham Wirgman, bägare, delvis förgyllt silver, Göteborg 1722.6 000 SEK
185Olof Fernlöf, bägare, silver, Göteborg 1724.Återrop
186Thomas Merry I, skål, silver, London 1708.Återrop
187Sockerskrin, silver, troligen Andreas Schneider (1759-1761), Augsburg. Rokoko.Återrop
188Wilhelm Christian Hillebrandt, sockerskrin, silver, Reval (verksam 1758-1780). Rokoko.26 000 SEK
189Spegel med ram av silver, sannolikt mitten av 1700-talet. Rokoko.16 000 SEK
190Samuel Zettersteen, kryddbössor, silver, ett par, Lidköping 1774. Rokoko.Återrop
191Erik Niklas Thomé, tedosa, silver, Stockholm 1771. Rokoko.Återrop
192Arvid Floberg, fat, silver, 3 st, Stockholm 1788.Återrop
193Johan Christian Henck (Henke), kryddkar med dubbla lock, ett par, silver, Riga 1768-80. Rokoko.40 000 SEK
194Petter Eneroth, kaffekanna, silver, Stockholm 1775. Rokoko.100 000 SEK
195Petter Lund, kaffekanna, silver, Stockholm 1761. Rokoko.48 000 SEK
196Anders Mårdh, gräddsnäcka, delvis förgyllt silver, Kungsbacka, sannolikt 1784. Rokoko.18 000 SEK
197Erik Ernander, gräddsnäcka, silver, Uppsala 1779. Rokoko.Återrop
198Friedrich Heinrich Klinck, bägare, silver, Stockholm 1738. Rokoko.Återrop
199Conrad Gadd (sannolikt), bägare, delvis förgyllt silver, Kristianstad 1749. Rokoko.5 000 SEK